Viral içerik nedir, e-ticaret sitelerinde nasıl oluşturumalıdır

Viral içerik nedir, e-ticaret sitelerinde nasıl oluşturumalıdır

Viral içerik oluşturma, yapılan paylaşımların doğal yollar ile diğer internet kullanıcıları tarafından paylaşılmasını sağlayan çalışmalara verilen isimdir. Başta arama motoru optimizasyonu olmak üzere e-ticaret sitelerine gelen kullanıcı sayısını arttırabilmek için yapılan en etkili çalışmalar arasında yerini almaya başlamıştır. İlgi çekici görsel ve konular ile hazırlanan viral içerikler çok kısa bir süre içerisinde bir çok internet kullanıcı tarafından paylaşıla bilmekte ve e-ticaret sitenize gelen kullanıcı sayısını arttırarak idealiniz de bulunan satış oranlarına ulaşmanızı sağlayabilmektedir. 

Viral içerikler sayesinde e-ticaret sektöründe yer alan markanızı tüm Türkiye’ye ücretsiz bir şekilde tanıtma şansınız bulunmaktadır. Bu tanıtımın nasıl yapılacağını ya da viral içeriklerin nerelerde kullanılmasına gerektiğine dair bir soru sorabilirsiniz. Viral içerikler sosyal medya siteleri, sitenizin blog ve haber sayfaları, forum sayfaları ve site tanıtımı yapılan diğer web sitelerinde oluşturulabilmektedir.

Özetle Viral İçerik Nedir

Buraya kadar viral içerik hakkında kısa bir bilgi vermeye çalıştık. Özetlemek gerekirse viral içerikler sitenizin daha kolay ve hızlı bir şekilde marka tanıtımını yapan, ücretsiz olarak oluşturulabilen ve tüm sosyal mecralarda internet kullanıcıları tarafından paylaşılacak şekilde hazırlanan içerik türleridir.

Oluşturulan Viral İçerikler Nasıl Yayılabilir ?

Viral içeriklerinizin daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için sosyal medya ve blog sayfalarınızın fazla kullanıcıya sahip olması gerekir. Bununla birlikte viral içerikler için oluşturulan görseller, videolar ve makaleler bilgi verici ve paylaşıma değer içerikler olmalıdır. Görseller ve videolarda özel olarak uzman bir grafiker ile çalışılması paylaşım sayılarını arttırıcı özelliklere sahip olacaktır. Tavsiye edilen bu çalışmaların yanında oluşturulan bir içerik viral olarak nasıl diğer internet kullanıcıları tarafından paylaştırılabilir ?

1. Değer Verilen Yazarlar ve Yayıncılar İle Görüşülmesi

Oluşturmuş olduğunuz bir içeriğin daha fazla kullanıcı tarafından paylaşılmasını istiyorsanız eğer takipçi  sayısı fazla olan ve kullanıcılar tarafından sevilen bir yazar, yayıncı ve benzeri tarafından oluşturmuş olduğunuz içeriğin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse son zamanların en popüler çalışmalarından bir tanesi vine yani kısa bir şekilde oluşturulan eğlenceli videolardır. 1 milyon üzerinde dahi vine takipçisi olan kullanıcılar bulunmaktadır. Onlardan sizlerin ürünleri ya da markanız için bir video oluşturmalarını ve kendi hesaplarında paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Bir çok büyük markanın tercih ettiği ve geri dönüşümü oldukça fazla olan çalışmalardan bir tanesidir denebilir.

2. İçeriklerinizin Bilgi Verici ve Paylaşıma Odaklı Olması

E-ticaret sitenizin tanıtımını yapacağınız blog ve haber sayfalarınızda oluşturacağınız içeriklerin kullanıcılarda merak uyandırmasını sağlamanız hem ilgili paylaşıma girilerek sitede kalma sürelerinin artmasına sebep olacaktır hem de haberi ya da makalenizi okuyan kullanıcı tarafından paylaşılmasını sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse henüz Türkiye’de bulunmayan ancak ileride sizler tarafından da satılacak olan bir cep telefonu düşünelim. Eğer sizler o telefonun özelliklerini etkili görsel ve videolarla bir haber yazınızda sitenize eklerseniz, bir çok kullanıcıya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ileride Iphone 7 beklenen telefon modelleri arasındadır. Bu telefon hakkında Apple tarafından yapılan bir açıklama ya sunulan içerik ve görselleri sitenize ekleyerek sosyal medya da paylaşmanız bir anda on binlerce kullanıcı tarafından ilgili içeriğinizin paylaşılmasını sağlayabilmektedir.

3. Sosyal Medya Optimizasyonunuza Önem Veriniz

Sosyal medya optimizasyonu, bir e-ticaret sitesi oluşturulan sosyal paylaşım ve blog sitelerinde yapılan çalışmalar sayesinde takipçi sayısının ve popülaritenin arttırılması çalışmalardır. Bu sebepten dolayı başta Facebook, Google Plus, Twitter, Instagram, Linked In, Tumblr olmak üzere belirleyeceğiniz önemli sosyal paylaşım sitelerinde etkili görseller, yazılar, hikayeler ya da haberler paylaşarak kullanıcı sayınızı arttırmaya çalışın. bununla birlikte bu sosyal paylaşım sitelerinin sizlere sunmuş olduğu reklam seçeneklerine de belirli bir bütçe ayırarak sizleri takip eden kullanıcı sayısını arttırabilirsiniz. Unutmayınız ki viral bir şekilde içeriklerinizin paylaşılması için takipçi sayınız en önemli etkenlerden bir tanesidir.

4. Sosyal Projelerde Yerinizi Ayırın

Başta sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiren kullanıcılar olmak üzere her internet kullanıcısının sevdiği bir paylaşım türü bulunmaktadır. Sosyal projeler…Sizler ne kadar fazla sosyal projeye katılarak insanlık adına yararlı çalışmalar yaparsanız, kullanıcıların sizlere olan sevgisi ve bununla birlikte olarak takip isteği o kadar artacaktır. Yanlış burada şu konu yanlış anlaşılmamalıdır. Kesinlikle kullanıcıların duyguları ve vicdanları üzerine oluşturulacak içerikler üzerinden markanızın viral tanıtımınızı yapmamanız gerekir. Örnek vermek gerekirse şirketiniz ile birlikte bir ağaç dikim projesine katılabilir, sosyal sorumluluk projelerinde aktif olarak yer alabilir ya da şirketiniz adına yardımlarda bulunabilirsiniz.

E-ticaret sitenize dijital pazarlamanın son yıllarda en çok katkısının olduğu viral içeriğin ne olduğu ve aynı zamanda viral içerik oluştururken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bazı bilgiler vermeye çalıştık. Sizlere sunulan bu tavsiyeler sayesinde markanızı kısa bir süre içerisinde yüz binlere ulaştırabilirsiniz. Son olarak viral içeriği yerel olarak kullandığımız fısıltı gazetesine benzetebilirsiniz. Kısacası viral içeriğin, fısıltı gazetesinin sanal ortamda almış olduğu isim olarak isim olarak kabul edebilirsiniz.

Sosyal Medya ve Blog Uyumlu E-ticaret Paketleri

Neticaret e-ticaret paketleri sosyal paylaşım siteleri ile tam uyumlu ve entegre edilebilir bir şekilde dizayn edilmiştir. Bununla birlikte özel olarak blof ve haber sayfaları oluşturulabilmektedir. Eğer sizlerde teknoloji ile sürekli paralel olarak giden Neticaret e-ticaret paketlerini test etmek ve detaylı bir şekilde incelemek isterseniz Ücretsiz Demo Talebi‘nde bulunabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.