E-ticaret Sitem İndex Almıyor, Sebebi Ne Olabilir ?

Ürünlerinizi online satışa sunabilmek için e-ticaret sitesi açtınız ancak yeni sayfalar girmenize rağmen eklenen yazılarınız arama motorlarından index almıyor mu ? Bunun sebebini merak mı ediyorsunuz ? E-ticaret sitenizi arama motorlarında indexlenmesi için neler yapabilirsiniz detaylı bir şekilde aşağıda anlatılmıştır.

1 – Sitenizi Uzun Süredir Var Ancak İndex Almıyor İse

Uzun süredir ürün eklemektge olduğunuz bir e-ticaret siteniz var ancak birden bire index almamaya başladı ise arama motorları tarafından bir spam işlemi görmüş olabilirsiniz. Bunun dışında arama motorlarından birden index almamanızın sebebi bilmeden yapmış olduğunuz bir çalışma olabilmektedir. Örnek olarak header alanına bütün sayfaların arama motorları tarafından görülmemesinin istendiği <meta name =”robots” content=”noindex, nofollow”> kodunu eklemiş olabilirsiniz. Bu kod arama motoru botlarına siteye eklenen yazıları takip etmemesini söyleyen bir koddur. Son sebep ise yine arama motorlarının takip etmemesinin istendiği robot.txt dosyası içerisindeki link kodlarını değiştirmiş olabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan durumlarda neler yapmanız gerekir?

Webmaster tools hesabınız üzerinden index almayan sitenize giriş yapınız. Ardından sol menüde bulunan Arama Trafiği sekmesine tıklayınız. Ardından karşınıza açılır bir menü ve bu menüde Manuel İşlemler alanı gelecektir. Manuel İşlemler yazısına tıkladığınızda eğer cezai bir işlem uygulanmışsa sitenizin indexlenmeme sebebi bu olabilir. Eğer manuel web spam işlemi bulanamıyor diyor ise diğer sebeplere bakmanız gerekir. Sitenizin ana sayfasını açtıktan sonra <meta name =”robots” content=”noindex, nofollow”> kodunun aratmasını yapın. Örnek olarak Google Chrome’de bu işlemi Ctrl+G tuşlarına basarak yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi yaptıktan sonra da siteniz index almıyor ise son sebebe bakmanız gerekir.

Sitenizin robot txt dosyasını kontrol etmeniz önerilir. Bu kontrolü yine webmaster tools hesabınız üzerinden yapabilirsiniz. Webmaster tools hesabınıza girdikten sonra sol menüde bulunan Tarama alanına ve ardından Engellenen URL’ler linkine tıklayınız. Robot.txt dosyası ve engellenen URL’lerin karşınıza gelecektir. Bu alanda herhangi engellenmiş bir URL mevcut değil ise sorun sunucu ya da site kaynaklı olabilmektedir. Engellenen URL’lerin hemen üzerinde bulunan tarama hatalarına tıklayınız. Aşırı iniş ve çıkışlar var ise sitenizin indexlenmeme sebebi sunucu kaynaklı olabilmektedir.

2 – Sitemi Yeni Açtım Arama Motorlarından Nasıl İndex Alabilirim

Sitenizi yeni oluşturdunuz ve ardından ürünlerinizi eklemeye başladınız. Ancak index alamıyor musunuz ? “ E-ticaret Sitem Google ve Yandex Aramalarında Çıkmıyor  başlıklı makalemizi okuyarak arama motoru dizinlerinize siteleriniz nasıl kaydedeceğinizi ve örümcekleri sitenize nasıl çağırarak sayfalarınızı indexlemelerini sağlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Neticaret E-ticaret Paketleri SEO’da Üstün Performans

Neticaret e-ticaret paketleri arama motoru optimizasyonunda (SEO) üstün performans sağlayabileceğiniz profesyonel yazılımlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda özel seo eklentileri kullanılmakta ve e-ticaret site sahiplerine SEO eğitimleri verilmektedir. Bu sayede ürünlerinizi en etkili alan olan arama motorları üzerinden daha hızlı bir şekilde satışa sunmaya başlayabilmektesinizdir. Neticaret e-ticaret sistemlerini online test etmek isterseniz sol kısımda bulunan ücretsiz demo talebi butonuna tıklayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.