Sanal Pos

Sanal Pos

Sanal Pos internettek yapılan ürün satışlarında online olarak kredi kartı ile peşin veya taksitli ödeme alınmasını sağlayan özel yazılım teknolojisidir. Kullanıcıların sanal pos edinebilmek için bankalara başvuruda bulunması gerekmektedir. Gerekli onay işlemlerinin ardından sanal poslar e-ticaret yapılarına entegre edilerek internet üzerinden kullanılabilir.

Sanal Pos Başvuru Formu

Sanal Pos Başvuru Formu

Sanal Pos Nasıl Alınır ?

Bankaların sanal pos başvurularını olumlu sonuçlanması için birtakım şartları yerine getirmek ve ardından başvuru işlemlerini yapmak gerekmektedir.

1. Şirket Sahibi Olmak

İnternetten ürün satışı yapabilmeniz için öncelikle şirket sahibi olmanız gerekemektedir. Eğer bir şirket sahibiyseniz bu yapacağınız satışlar için fatura kesip vergi ödeyeceğiniz anlamına gelir ve online ticaret yapmanızın önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Şirketiniz şahıs, limited veya anonim olmasının bir önemi yoktur.

2. E-ticaret Sitesi Sahibi Olmak

Sanal pos başvurusu yapılabilmesi için ise ikinci şart e-ticaret sitenizin olunmasıdır. Ancak sahip olunan e-ticaret sitesinin de gerekli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Yani bankaların istemiş olduğu kriterlerde e-ticaret sitesinin altyapısı dizayn edilmiş olmalıdır. İlk gerekli şart sitenizde SSL sertifikasına sahip olmanız gerekir. SSL sertifikası müşterinin kart ve kişisel bilgilerinin şifrelenmesini sağlayan, kredi kartı ile ödeme sırasında bu bilgilerin çözülemeyecek bir şekilde şifrelenmesini sağlayan uluslararası bir güvenlik önlemidir. SSL sertifikası olmayan bir e-ticaret sitesi banka sanal pos başvurusundan direk ret cevabı alacaktır.

Banka sanal pos başvurusunda dikkat edilecek ikinci konu ise müşteri sözleşmelerinin sitede yer almasıdır. Üyelik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, iptal, iade ve geri ödeme koşulları gibi sözleşmelerin detaylı bir şekilde yer alması gerekmektedir. Özellikle ödeme sayfalarında, siteye üye olurken ve tüm sayfaların en alt kısmında bu alanların yer alması istenmektedir. İstenen üçüncü şey ise sitenizde ürünlerin yer alması ve sorunsuz bir şekilde online satış işlemlerinin gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Hatta banka ödeme sayfasının sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek için bir test üyelikte isteyebilir sizlerden.

3. Herhangi Bir Banka Şubesine Sanal Pos Başvurusu Yapmak

Şirket sahibi iseniz ve istenenleri yerine getiren profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısına sahip iseniz herhangi bir banka şubesine giderek ilk sanal pos başvurunuzu yapabilirsiniz. Sanal pos başvurunuz sırasında banka sanal pos yetkilisi tarafından sizlere bir form verilecektir. Bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Sanal pos başvurusu esnasında sizlerden doldurmanızı istenen bilgiler aşağıdaki gibi olacaktır.

a. Firma Bilgileri: Firmanızın Adı, Adresiniz, İnternet Adresiniz, İş Tel, Faks, Mobil, Email (Sanal işyerinize ait domain adı uzantılı bir email olmalı ), Firmanız şahıs firması mı ? Ticari ortaklık mı , Firma ortaklık yapısı nasıldır, Ortakların yaptığı başka işler var mı ? Varsa nelerdir , Vergi dairesi numaranız ?, Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz ?, Kaç yıldır aynı adrestesiniz ? ,Bir yıldan az ise eski adresiniz ?

b. İletişim Bilgileri: Adı Soyadı, Ünvanı:, Telefon No: Faks No, E-Mail (Sanal işyerinize ait domain adı uzantılı bir email olmalı )

c. E-ticaret Sitesi Bilgileri: Web adı nedir ?, Siteniz aktif mi ?, Değilse ne zaman aktif olarak kullanıma açmayı planlıyorsunuz ?, SSL sertifikanız var mı ?, SSL sertifikanızın son kullanma tarihi nedir ?, 3D Secure Desteği ( MPI ) var mı?, Bankamızın sağladığı 3D Secure uygulamasını (3 Kat Güvenli Sistem – ÜGS) kullanmak istiyor musunuz?, Siteniz hangi yazılım dili ile geliştirildi ?, Sanal mağazanızın hostingi nerede yapılıyor ? Kullandığınız işletim sistemi nedir ?, Statik IP adresi nedir ?, Kimin adına kayıtlıdır ?, Kaç yıldır aynı internet adresindesiniz ?

E-Ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 (212) 256 60 00 numarası aracılığıyla bize ulaşabilir veya müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesi için demo telap formunu doldurabilirsiniz.

 

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.