Sanal Mağaza Kurmak İsteyenleri Bilgilendirici Öneriler

Sanal mağaza kurmak isteyenler için hazırlanmış olan bu makalede internette sanal mağaza kurulabilmesi için gerekenler ve ardından da sanal mağaza kurulduktan sonra en etkili geri dönüşümün alınabilmesi için yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verilecektir.

Peki sanal mağaza nedir? İlk olarak bu konu hakkında kısa bilgi verelim. Sanal mağaza fiziksel mağazanızda bulunan ürünlerinizi aynı zamanda bir internet sitesi aracılığı ile de sergilemenizi ve online sipariş alarak satışa sunabilmenizi sağlayan yazılımlardır. Paket olarak kullandıkları takdirde ihtiyaç olan bütün özellikler bir arada sunulmaktadır. Örnek olarak Neticaret e-ticaret paketlerini inceleyebilirsiniz – Neticaret E-ticaret Paketleri

Sanal Mağaza Kurabilmek İçin Gerekenler

E-ticaret hukukuna göre internette sanal mağaza kurarak ürün satışı gerçekleştirebilmek için şirket sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şartın konulmasının sebebi satılan her ürünün faturalandırılması gerekliliğindendir. Yani yapılan her alışverişin faturalandırılarak devlete ilgili vergisinin verilmesi gerekir. İkinci koşulunuz ise stoğunuzda ürün olmasıdır. Stoklarınızı sahip olduğunuz ürünler ile ya da tedarikçi firmalardan edindiğiniz ürünler aracılığı ile belirleyebilirsiniz. E-ticaret sitesi açtıktan sonra ise online kredi kartlarından satış yapabilmeniz için bankalara sanal pos başvurusunda bulunmanız gerekir. Sanal pos başvurusu yapabilmeniz için ise e-ticaret yani online satış yapacağınız sisteminizin hazır olması ve ileri derce güvenlik önlemleri ile koruma altına alınması gerekir.

Kısaca özetlersek sanal mağaza kurabilmek için şirket sahibi olmalı, ürünleriniz olmalı, profesyonel bir e-ticaret yazılımı kullanmalı ve bankalara sanal pos başvurusunda bulunmalısınız. Bu özelliklerin yanı sıra sanal mağaza kurulumunuz sırasında bazı isteklerin de var olacağını unutmayınız. Örnek olarak kargo ile ürün gönderimi yapabilmeniz için işletme bilgileriniz ile birlikte bir kargo firması ile anlaşmanız, havale ve eft ile ödeme alabilmeniz için bankalara yine işletme bilgileriniz ile başvurmanız gerekir. Konu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için e-ticaret uzmanlarımız tarafından yazılmış olan E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler konu başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.
Sanal Mağaza Kurulduktan Sonra Neler Yapılması Gerekir

Sanal mağaza kurulumu yapıldıktan ve internet üzerinden online sipariş alınabilir ve ürün satılabilir hale getirildikten sonra, siteye kullanıcı trafiği yani potantisel müşteri adaylarınızı çekmeniz gerekir. Sadece e-ticaret sitesi açılarak bu çalışma maalesef yapılamamaktadır. E-ticaret siteleri açıldıktan yani sanal mağaza kurulduktan sonra yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

İlk yapılması gereken şey ürünlerinizin görselleri, detaylı açıklamaları, özellikleri, fiyatları ve diğer bilgileri ile birlikte siteye eklenmesidir. Ancak bu işlemler yapılırken ne kadar özgün olunursa sitenize sağlayacağı yarar o kadar fazla olacaktır. Burada özgünlük kelimesi ile sizler tarafından oluşturulmuş ve tam olarak kopyadan kaçınılmış içeriklerden bahsedilmiştir.

Ürün eklenirken bir taraftan da sosyal medyada yerinizi ayırmanız önemlidir. Son zamanlarda milyonlarca internet kullanıcısı Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Tumblr vb sitelerde işletmeniz adına sosyal medya sayfalarının açılması ve dikkat çekici paylaşımların yapılması önemlidir. Yapılması gereken sosyal medya çalışmaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için Sosyal Medya Optimizasyonu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sanal mağaza kurulduktan sonra dönüşüm oranları en fazla olan mecra ise arama motorlarıdır. Arama motorları (Google, Yandex, Bing, Yahoo vb…) kullanıcılar tarafından direk aramalar ile onları sizlerin sitenize yönlendiren sitelerdir. Arama motorlarında sektörünüzle ile ilgili arama yapan kullanıcılar potansiyel alıcılığı en fazla olan kullanıcılar. Bu sebeple SEO çalışmaları bir diğer adı ile arama motoru optimizasyon çalışmalarının kesinlikle yapılması gerekir. E-ticaret Sitelerinde Seo Çalışması Nasıl Yapılmalıdır konu başlıklı makeleyi okuyarak yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Doğal yollarla yapılan bu çalışmaların dışında ile siteniz için belirli bütçeler ayırarak kullanıcı trafiği sağlayabilir ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Sektörünüze benzer sitelerden banner reklam alanları alabilir yani hazırladığınız özel fotoğrafları sitelerinde yayınlayarak kendi sitenize kullanıcı çekebilirsiniz. Arama motorlarından arama ve görüntü maliyetli reklamlar alabilirsiniz. Örnek olarak Google Adwords kullanabilir ve Türkiye’de en çok kullanılan Google aram motoru ve bu siteye yayıncı olan sitelerden reklam alabilirsiniz. Detaylı bilgi için: E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir

Google ve benzeri sitelerden reklamlar almanın yanı sıra binlerce yayıncısı bulunan reklam şirketlerinden belirli ücretler karşılığında reklam alabilirsiniz.  Google’un görüntülü reklam mantığı ile çalışan bu siteler sayesinde on binlerce kullanıcıya aynı anda ulaşabilirsiniz.

Neticaret E-ticaret Paketlerini Ücretsiz Test Edin

Neticaret e-ticaret yazılım paketlerini daha yakından tanıyabilmeniz ve hangi özelliklere sahip olduğunu görebilmeniz için özel ir demo geliştirilmiştir. Ücretsiz olarak demo talebinde bulunarak kullanacağınız sistem hakkında bilgi sahibi olabilir ve online olarak aklınıza takılan bütün soruları e-ticaret uzmanlarına sorabilirsiniz: Ücretsiz Demo Talebi

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.