Online Alışveriş Sitelerinin Çalışma Mantığı

E-ticaret sitelerinin mantığı, tüketici ve ürün satan işletmeyi internet ortamında bir araya getirerek alım satım işlemlerinin online olarak gerçekleşmesini sağlamaktır. Bir diğer anlatım şekli ile, gerçek hayatta yapılan ticaretin elektronik halidir. Ürün teslimi ve telefon üzerinden verilen destek haricinde bütün işlemler internet ortamında gerçekleşmektedir.

İşletme sahipleri ürünlerini satışa sunmak için bir e-ticaret sitesi açarlar. Bu siteye sahip olunan ve tedarikçi firmalardan alınan ürünleri eklerler. Ardından tanıtım ve reklam çalışmaları yapılmaya başlanır. İnternette arama yaparak ya da reklamlara tıklayarak ürün almak isteyen tüketiciler online alışveriş sitelerine giriş yaparlar. Beğendikleri ürünü satın al butonuna basarak alışveriş sepetlerine atarlar. Kendilerine sunulan ödeme seçeneklerinden bir tanesini seçerek alışverişlerini tamamlarlar. E-ticaret site sahibi de, ilgili ürünü, satın alan tüketicinin adresine kargolar.

Online Alışveriş Sitelerinin Mantığı Nasıl Çalışmaktadır

İnternette ürün satışı gerçekleştirilebilmesi için e-ticaret sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Profesyonel olarak geliştirilen e-ticaret sistemlerinde (Neticaret) online satış yapılabilmesi olan bütün özellik ve ayrıcalıklar sunulmuştur. Online alışveriş sitelerinin mantığı ise tüketici ve satıcı arasında iletişimin rahat ve kolay bir şekilde gerçekleşmesi üzerine kuruludur.

Profesyonel e-ticaret paketleri ile işletmelere özel ileri teknoloji sanal mağaza kurulumları yapılır. Kurulum yapılırken alan adı, sunucu hizmetleri, güvenlik önlemleri yazılım, tasarım, entegrasyonlar, eğitim ve destek hizmetleri bir arada bütünleşik çözümlere sunularak verilmektedir. Yani işletme sahibi ürünlerini satarken hiçbir sorun ile karşı karşıya kalmaması için gerekli bütün çalışmalar farklı departmanlar tarafından sağlanmaktadır.  E-ticaret siteleri sadece 1 iş günü içerisinde açılır ve ardından ürün eklenerek satış yapılabilir hale getirilir.

Online Ödeme Sistemlerinin Kurulumu

Online alım – satım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ödeme sistemlerinin kullanılması gerekir.  E-ticaret sitelerinde online ödeme sistemleri kullanılarak para transferi gerçekleştirilir. Kredi kartları ile ödeme alınabilmesi için bankalara sanal pos başvurusu yapılmaktadır. E-ticaret yazılım uzmanları sanal pos entegrasyonlarınızı sitenize sorunsuzca sağlamaktadır. Aynı zamanda havale ve eft yolu ile de ödeme alınabilmektedir. Profesyonel e-ticaret paketlerinde hazır halde müşteriye sunulan bir yazılımdır. Havale ve eft alınabilmesi için ise bankalara gidilerek şirket hesabı açtırılması gerekir.

En çok kullanılan bir diğer ödeme seçeneği ise tahsilatlı kargodur. İşletme sahibi ürünlerini gönderebilmek için herhangi bir kargo şirketi ile anlaşma yapmaktadır. Anlaşma yapılan kargo ürün ücretlerini kapıda ürün teslimi yaparken almaktadır. Alınan ücret kargo tarafından işletme sahibinin hesabına yatırılmaktadır. Detaylı bilgi için Bknz: E-ticarette En Sık Kullanılan Ödeme Sistemleri Hangileridir ?

Alım Satım İşlemlerinin Gerçekleştirilmesi

İşletme sahipleri, sahip oldukları yönetim paneli sayesinde ürünlerini e-ticaret sitelerine eklemeye başlar. Her eklenen üründe fiyat, ürün resmi, ürün özellikleri, ödeme seçenekleri, detaylı bilgiler ve satın al butonu bulunmaktadır. Ürünü inceleyen tüketici satın almak isteğinde, ürün sayfasında yer alan satın al butonuna tıklar. Alışveriş sitesi sahibinin isteği üzerine üye olmadan ya da üye olunarak ödeme yapılabilmektedir.

Tüketici, e-ticaret site sahibinin sunmuş olduğu ödeme seçeneklerinden herhangi bir tanesini seçer. Bu seçim kredi kartı olursa müşteri kredi kart bilgilerini girerek ödemesini tamamlayabilir.  Ödeme onaylandığı anda site sahibinin yönetici paneline alışveriş bilgileri ile birlikte bir bildirim düşmektedir. Bu bildirimde ürünün gönderileceği adres, ödemenin nasıl yapıldığı, kredi kartı ile yapıldıysa onaylanıp onaylanmadığı ve iletişim bilgileri bulunmaktadır. İşletme sahibi kredi kartı ile yapılan ödeme onaylandığı için ilgili ürünü adrese kargolar.

Havale, Eft, Kargo Vasıtası İle Ödeme

Havale ve EFT ile ödeme yapılacağı zaman havalenin yapılacağı hesap numaraları tüketiciye gösterilmektedir. Havale yapıldığında onaylanması için form gönderimi yapılmaktadır. Kargo ile kapıda ödeme seçeneğine tıklandığında ise ödemeler ürünü getiren kargo görevlisine yapılmaktadır. Genel olarak işletme sahibi her iki ödeme seçeneğinde de müşteri ile telefon üzerinden irtibata geçer.

Ödemeler yapılmadan önce daha sağlıklı ve güvenilir alışveriş yapılabilmesi için tüketicinin Adı, Soyad, Adresi, Telefon Numarası, TC kimlik  Numarası (isteğe bağlı yapılabilir) ürünün gönderileceği adres bilgileri ve varsa sipariş notu alınmaktadır. Bu bilgiler aracılığı ile ödeme yapılan ürünün teslimatı gerçekleştirilir.

Kargolama İşlemleri Nasıl Yapılır

E-ticaret siteleri tüm Türkiye’ye hitap eden sitelerdir. Bu sebeple satın alınan ürünün teslim adresi Türkiye’nin 7 bölgesinden herhangi bir adreste olabilmektedir. Bu sebeple bir kargo firması ile anlaşma yapılması gerekir.

Konu başında da belirtildiği gibi e-ticaret sitelerinin ana mantığı ürünlerini satmak isteyen işletme sahiplerini ve tüketicileri internette buluşturarak alım satım işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için ise özel yazılımlar, ödeme sistemleri, güvenlik önlemleri, entegrasyonlar, tasarımlar ve eğitim hizmetleri kullanılmaktadır.

Profesyonel E-ticaret Sistemi Ücretsiz Demo Talebi

Neticaret 2001 yılından beri e-ticaret sektöründe hizmet vermekte olan profesyonel bir e-ticaret paketidir. Binlerce referansı ve alınmış olan ileri teknoloji güvenlik önlemleri ile internette ticaret yapılabilmesi için gerekli bütün özellikler bir araya getirilmiştir. Neticaret e-ticaret paketlerinin özelliklerini daha yakından tanıyabilmek ve sistemi online olarak test edebilmek için Ücretsiz Demo Talebi gönderebilir ve Neticaret e-ticaret uzmanlarının sizlerle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.