E-ticaret Sitelerinde Google Satın Alma Davranışları 2014

E-ticaret sektörü her geçen gün hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor.  Bu gelişim ile birlikte internetten yapılan alışverişler artık cep telefonları ve tablet bilgisayarlara kadar indirgenmeye başlıyor. Yolda yürürken, otobüste, evde bilgisayar başında çay içerken, neredeyse internete bağlanılabilen bütün cihazlardan online alışveriş yapılabiliyor.

Türkiye’de en çok giriş yapılan arama motoru Google ise e-ticaretin bu şekilde hızlı bir ivme ile gelişmesini yakından takip ediyor. E-ticaret siteleri için hazırlanan ürün listeleme reklamları ve e-ticaret izleme ayarlarından sonra e-ticaret sitelerine yeni özel tanımlamalar getiriyor. Google analytics sistemini kullanan e-ticaret siteleri çok yakında müşteri takip özellikleri ile tanışıyor.

Google’un e-ticaret siteleri için tanıtacağını duyurduğu bu yeni sistem tüketici davranışları daha etkin bir şekilde takip edilebilecek. Sanal mağazalara gelen müşterilerin sitede gezinmeleri, ürün alım işlemleri ve yapılan ödemeler çok yakında özel bir şekilde raporlanabilecek. Bu sayede arama motorları üzerinde yapılması gereken çalışmalar hakkında daha hızlı ve kolay bir şekilde yeni stratejiler uygulanabilecek. Tüketicilerin sitenizdeki davranışları Google’un bu yeni sistemi sayesinde özel olarak izlenebilecek ve bu sayede satış noktasında yapılması gerekenler öğrenilerek cirolarda nasıl artışlar yaşanabileceği hakkında bilgi sahibi olunabilecek.

Geliştirilmiş E-ticaret (Enhanced Ecommerce)

Google yeni kuracağı sisteme ise ismini vermiş durumda. Enhanced Ecommerce yani Geliştirilmiş E-ticaret sistemi sayesinde e-ticaret sitesi olan işletmeler ürünleri ile ilgili alım, satım ve detay bilgilere ulaşabilecekler. Bu sistemin beta versiyonunu kullanmak isteyen e-ticaret sitesi sahipleri buraya tıklayarak beta kullanıcı kaydı için başvuru yapabilmektedirler. Yeni sistemin nasıl kullanılacağına dair özel bir kurs da hazırlanmış durumda. Google Analytics’in bu yeni uygulamasını kullanmak isteyenler ya da ilgilenenler kurs detayları için buraya tıklayabilirler.

Geliştirilmiş e-ticaret ile birlikte Google Analytics Dimension Widening özelliğinde de değişikliğe gidiliyor. Bu özelliğin yeni adı Data Import olacak. Eğer kullanıcıların elinde mevcut veriler var ise yeni sisteme otomatik olarak aktarımı sağlanabilecek. Yeni sisteme geçişte zaman kaybı yaşanmaması ve daha etkili bir çalışma yapılabilmesi için ise 4 yeni API’den e-ticaret site sahipleri faydalanabilecek.

Google Neden Önemli ?

E-ticaret sitelerine sosyal medya, arama motorları, mail marketing hizmetleri, banner reklamlar vb. kanallardan gelen kullanıcılar arasında en değerlileri Google. Hem Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olması hem de insanların bir ürün almadan önce bilgi alabilmek için neredeyse ilk başvurdukları adres olduğu için Google ve gelişmeleri yakından takip edilmelidir.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.