Google Alışveriş Reklamları
  • 2002
  • 0

Google Alışveriş Reklamları

Google aramalarında üst kısımda listelenen sponsorlu reklamlara Google Alışveriş reklamları denir. Burada listelenen ürünler google arama sonuçlarında ki alışveriş sekmesine tıklandığında da görüntülenir.

Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklam Görünümü

Google Alışveriş Reklam Görünümü

E-ticaret sitenizdeki ürünlerinizi Google Merchant Center hesabınıza yükleyerek google alışveriş reklamlarınızı başlatabilir siniz. Gogole arama souçlarında ürünlerinizin hem görsellerini, başlıklarını ve fiyatlarınızı kullanıcılara gösterebilirsiniz.

Alışveriş Reklamları Nasıl Kullanılır

Google aramalarında Alışveriş bölümünde ürünlerinizin listelenmesi için öncelikle alışveriş kampanyalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu kampanyaların oluşturmak için Google Adwords ve Google Merchant Center hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Ardından e-ticaret siteniz üzerinden alınacak olacak özel XML’in Google Merchant Center hesabına yüklenmesi gerekmektedir.

1. Google Adwords Hesabının Açılması

Gmail adresiniz ile çok hızlı bir şekilde Google Adword hesabınızı oluşturabilirsiniz. Gogole Adwords hesabınızı oluşturmak için tıklayınız.

2. Google Merchant Center Hesabının Açılması

Google Adwords hesabınızı oluşturduktan sonra ikinci olarak yapmanız gereken ise Google Merchant hesabının oluşturulmasıdır. Buraya tıklayarak Google Merchant Center ana sayfasına gidebilir ve sahip olduğunuz Gmail adresi ile oturum açabilirsiniz.

Google Merchant Hesabınızı açtıktan sonra işletme bilgilerin başta olmak üzere sırayla Google alışveriş reklamlarında görünecek olan işletme adınızı, e-ticaret sitenizi, adresinizi gibi bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra doğrulama yapıp ve kargo bilgilerini de girmeniz gerekmektedir.

Google Merchant Center Hesabı

Google Merchant Center Hesabı

3. Veri Feed’i İle Ürünlerin Yüklenmesi

İlk iki madde tamamlandıktan sonra üçüncü adımda artık ürünlerinizi yükleyebilirsiniz. Veri Feed’i e-ticaret sitenizde sattığınız ürünler hakkında bilgi veren yani onların markası, fiyatı, stok bilgisi, açıklaması, görseli ve diğer tüm bilgileri içeren bir dosyadır. E-ticaret sitelerinde genellikle XML halinde bir bağlantı uzantısı ile verilir. Neticaret GOLD e-ticaret yazılım altyapısı ile birlikte Google’un istekleri doğrultusunda veri Feed’i sorunsuz bir şekilde oluşturulur. İnternet sitenizde XML olarak oluşturulan veri Feed’i  periyodik olarak güncellenmektedir.

Örnek Veri Feed'i Onaylanma Aşamaları Grafiği

Örnek Veri Feed’i Onaylanma Aşamaları Grafiği

Veri Feed’i kullanılarak ürünler Google Merchant Center hesabına eklendikten sonra 72 saat boyunca incelenmektedir. İnceleme aşamasında oluşturulan veri Feed’inin istekler doğrultusunda geliştirilip geliştirilmediği kontrol edilir. Hemen aşağıda bulunan görsel aracılığı ile yüklenen bir Veri Feed’inin onaylama aşamalarının grafiğini görebilirsiniz. Google Merchant Center hesabında ve Googler Alışveriş reklamlarının yayınlanmasında en önemli faktör bu maddede anlatmış olduğumuz veri Feed’inin sorunsuz bir şekilde oluşturulmasıdır.

Google Alışveriş Kampanyası

Google Alışveriş Kampanyası

4. Alışveriş Kampanyasının Oluşturulması

Ürünlerinizi de ekledikten sonra son olarak yapmanız gereken  Google Merchant Center hesabı ile Google Adwords hesabının eşleştirilmesidir. İşlemler ilk olara Gooogle Merchant Center hesabı üzerinden yapılır ve ardından Google Adwords hesabı üzerinden Alışveriş kampanyası oluşturulur. Kampanyalar altında ki Alışveriş sekmesine tıkladıktan sonra Google Alışveriş kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Google Merchant Center ile Google Adwords hesabınızı eşleştirmesini yaptığınız için direk olarak karşınıza Google Merchant Center üzerindeki satıcı tanımlayıcısı gelecektir.

Google Merchant Center’a özel XML verilebilen profesyonel e-ticaret altyapısı Neticaret GOLD ve Google Alışveriş reklamları hakkında aklınıza takılan bütün soruları 0 212 256 60 00’ı arayarak ya da hemen aşağıda bulunan yorum aracılığı ile sorabilir ve e-ticaret uzmanlarımız tarafından cevaplanmalarını sağlayabilirsiniz. Google Alışveriş reklamları ile uyumlu XML oluşturulabilen Neticaret GOLD e-ticaret altyapısının sahip olduğu özellikler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için e-ticaret paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-Ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 (212) 256 60 00 numarası aracılığıyla bize ulaşabilir veya müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesi için demo telap formunu doldurabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.