E-ticaret’de Facebook Sitesine Nasıl Reklam Verilir

E-ticaret’de Facebook Sitesine Nasıl Reklam Verilir

Facebook sosyal paylaşım sitesi Türkiye’de en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitesidir. Bu siteye giren kullanıcı sayısı her geçen gün artmakta ve milyonlar mertebesinde dile getirilmektedir. Bu sebeple reklam alınması mantıklı olan siteler arasında başı tutmaktadır. Özellikle ürünlerini daha fazla kullanıcıya tanıtmak isteyen e-ticaret firmaları için tercih edilesi bir sosyal paylaşım sitesidir. 

Facebook üzerinden işletmeler firma sayfalarını oluşturabilmekte ve bu sayfada paylaşımlarını yapabilmektedirler. Yapılan paylaşımlar, kampanyalar, etkili görseller ve bilgi verici makaleler açılan sayfanın beğeni sayısını arttırmakta ve zamanla ürünlerin bu sayfa üzerinden de satılabilmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte Facebook Store özelliğini kullanarak ürünlerinizi sanal mağazanızın yanında entegre bir şekilde Facebook sayfanız üzerinden de pazarlayabilirsiniz.

Facebook Sayfası Beğeni Sayısı Nasıl Artırılır

Facebook sayfanızda beğeni sayınızı artırabilmeniz için ise ücretli ve ücretsiz çalışmalar bulunmaktadır. Ücretsiz çalışmalar sitenizde Facebook sayfanızın reklamını yapmanız, görselleri ile birlikte ilgi çekici ve hashtagli paylaşımlarda bulunarak kullanıcıların doğal yollardan sayfanızı beğenmesini sağlamanızdır. Ücretli çalışmalar için belirli bir bütçe ayırmanız ve bu bütçeyi Facebook’un sizlere sunmuş olduğu reklam alanlarında kullanmanız gerekecektir.

Facebook’a Nasıl Reklam Verilir

Facebook’a reklam vermek oldukça basittir. Aktif olarak paylaşımlarda bulunduğunuz bir Facebook sayfası mevcut ise, bu sayfada bulunan gönderileri kolay bir şekilde daha fazla kullanıcıya iletebilirsiniz. Facebook sayfası olmayanlar ve aynı zamanda Facebook Store hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler Facebook Store Kurulumu konu başlıklı makalemizi okuyabilirler. Şimdi ise isterseniz Facebook üzerinden nasıl reklam alınabileceğini hazırlanmış olan bir video aracılığı ile canlı bir şekilde takip edelim.

 

Videodan da izlediğiniz gibi Facebook’a reklam verebilmek için ilk yapmanız gereken şey bir paylaşım yapmanızdır. Yapılan paylaşımın ardından, hemen alt kısımda “Gönderiyi Öne Çıkar” butonu çıkacaktır. Bu butona tıkladıktan sonra gönderinin bilgisayarlarda ve akıllı cep telefonlarında müşterilere nasıl sunulacağına dair bir pencere çıkacaktır. Bu pencerenin sağ kısmında bulunan alandan hedef kitle, ayıracağınız bütçe, reklam vermek istediğiniz ülke, bütçenizin kaç güne yayacağınız gibi bilgileri doldurmanız istenecektir. Ardından yapmanız gereken, sırası ile alt kısımda bulunan butona tıklamak, çıkan pencere de devam butonuna tıklamak ve son olarak kredi kart bilgileri girerek ödemeyi tamamlamaktır.

Yukarıda anlatılan ve aynı zamanda video da izleyeceğiniz işlemleri gerçekleştirdiğinizde, paylaşmış olduğunuz gönderi diğer Facebook kullanıcılarına sponsorlu reklam olarak gösterilecektir. Burada dikkat edilmesi gereken konu hedef kitlenin belirlenmesidir. Hedef kitlenizi sektörünüze uygun ilgi alanları tanımlayarak seçmeniz, geri dönüşüm oranlarını arttırmaktadır.

Facebook Reklam Algoritması Nasıldır

Facebook özel bir reklam algoritmasına sahiptir. Belirlemiş olduğunuz ilgi alanları ve aynı zamanda paylaşımlarınız aracılığı ile tespit ettiği sektörünüze ilgi duyan kullanıcılara reklamları göstermektedir. Bu sayede sitenize ya da sektörünüze uygun olmayan kullanıcılar reklamlardan arındırılmakta ve geri dönüşüm oranlarının artırılması sağlanmaktadır. Facebook’un algoritmasında dikkat ettiği konu, kullanıcıların arama alışkanlıklarıdır. Örnek vermek gerekirse, sürekli e-ticaret ile ilgil aramalar yapan kullanıcılara, Neticaret’in vermiş olduğu gönderi reklamları gösterilmektedir.

Facebook’a Reklam Vermek Neden Önemlidir 

Facebook’a reklam vermenin öncelikli faydası sitenize sağlanan kullanıcı sayısı ve satışlarınızı sosyal medya üzerinden de yapabiliyor olmanızdır. Bununla birlikte son zamanlarda arama motoru optimizasyonunu (SEO‘yu) dolaylı bir şekilde etkileyen sosyal medya medya optimizasyonunuza (SMO‘na) büyük katkısı bulunmaktadır. Sektörünüze ilgi gösteren kullanıcılara reklamların gösterilmesi ve bu kullanıcıların sitenizde yer alması, anahtar kelime sıralamalarına büyük katkısı bulunmaktadır.

Facebook Store ve Sosyal Medya Optimizasyonu ile Uyumlu E-ticaret Paketleri

Neticaret e-ticaret paketlerinde Facebook Store entegrasyonu bulunmaktadır. Bu sayede sanal mağazanız üzerinde bulunan ürünleri aynı zamanda Facebook hesabınız üzerinden de satışa sunma imkanınız bulunmaktadır. Aynı zamanda zaman Neticaret e-ticaret paketleri ile birlikte sitenize Facebook ile bağlan alanı ekleyebilme şansınız bulunmaktadır. Ürün sayfaları ve istenen alanlar sosyal medya optimizasyonuna uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Sosyal medya optimizasyonu ile tamamen uyumlu Neticaret e-ticaret paketlerini sizlerde test etmek isterseniz Ücretsiz Demo Talebi‘n de bulunabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.