En iyi e ticaret sistemi özellikleri

Online alışveriş sitesi açmadan önce kullanılacak olan e-ticaret sisteminin hangi özelliklere sahip olduğunu titizlik ile incelemek önemlidir. İlerleyen zamanlarda yaşanabilecek olan maddi veya manevi yaptırımların ve yanı zamanda bütçe harcamalarının önüne geçebilmek için bu konunun üzerinde düşülmesi gerekir. Neticaret e-ticaret uzmanları ile yapmış olduğumuz kısa röportajın ardından en iyi e ticaret siteminde olması gereken özellikleri bu sektöre giriş yapacak olan işletme ve girişimcilere aktarmak istiyoruz.

Sosyal medya, arama motoru optimizasyonu, teknik, destek, tasarım ekibi ile yapılmış olan görüşmeler sonucu en iyi e ticaret sisteminde olması gereken özellikler tartışılmış ve yapılan bu görüşmeler sonucu özel olarak özetleri ile birlikte madde bu makalede yazılmıştır;

En iyi e-ticaret sisteminde sosyal medya kanalı nasıl olmalıdır

Sosyal medya departmanı: Son zamanlarda insanlar sosyal medyaya adeta akın eder hale geldiler. Haber, durum, fotoğraf ve düşünce paylaşımları direk olarak sosyal medya üzerinden gerçekleşmeye başladı. Facebook, twitter, google plus, instagram, tumblr başta olmak üzere bütün sosyal medya siteleri üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu çalışmaların aktif olarak yapılabilmesi için ise kullanılacak olan e-ticaret sisteminde özel sosyal medya eklentilerinin mevcut olması önemlidir. Facebook ile bağlan, facebook store, twitter – google plus sayfalarında paylaş gibi alanların özellikle ürün sayfalarında mevcut olması ve aktif olarak beğenme ve paylaşımların yapılabilmesi önemlidir.

En iyi e-ticaret sisteminde SEO kanalı nasıl olmalıdır

SEO departmanı: Arama motoru optimizasyonunu etkileyen yüzlerce faktör bulunmaktadır. Ancak bu faktörlerin arasında en değerli olanlarını sıralanması istenirse ürün eklerken özle seo eklentileri sayesinde başlık, açıklama, kelime ve etiket alanlarının girilebileceği özel bir kanalın olması ve kurallarına göre uygulanması önemlidir. Bununla birlikte akılla linkleme ve aynı zamanda Breadcrumb (Anasayfa > Bilgisayar > Sony Vaio > … gibi)yani özel kategorileştirme eklentisine sahip olunması gerekmektedir. Alınacak olan e ticaret sistemi ile birlikte arama motorlarının istekleri doğrultusunda yapılması gereken çalışmalar ile ilgili özel eğitimlerin verilebilmesi gerekmektedir.

En iyi e-ticaret sisteminde tasarım nasıl olmalıdır

Grafik tasarım departmanı: E-ticaret sistemi kendi içerisinde kullanılacak tasarımlara sahip olması ve bu sayı ise en az yüzler mertebesinde olması önemlidir. En çok dikkat edilmesi gereken konu ise tasarımın geliştirilebilir olmasıdır. Yani ilerleyen zamanlarda işletme sahipleri kendi tasarımlarını yönetim paneli üzerinden güncelleyebilmeli, herhangi bir grafiker ile birlikte istediği tasarımı sitesine entegre edebilmelidir.

En iyi e-ticaret sisteminde yazılım nasıl olmalıdır

Yazılım departmanı: Teknoloji her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu sebeple kullanılmakta olan yazılım kendisini güncellemelidir. İstenilen ödeme sistemi kullanılan yazılıma entegre edilebilmelidir. Aynı zamanda muhasebe programları ile birlikte tam entegre çalışabilmelidir. Online kargo takibi yapılabilmeli ve yönetim paneli üzerinden sıkıntısız bir şekilde sipariş ve kullanıcı yönetimi yapılabilmelidir. Başta ödeme sayfası ve sunucular olmak üzere uluslar arası güvenlik önlemlerinin kullanılması önemlidir.

En iyi e-ticaret sisteminde destek nasıl olmalıdır

Destek departmanı: 7/24 destek e-ticaret sitelerinin olmazsa olmazları arasında yer alır. Müşterilerin büyük bir kısmı ürün satın almadan önce kendilerine bir muhatap aramaktadır. Bunun en büyük sebebi ise tereddütlerini ortadan kaldırmaktır. Bu sebeple yönetim paneli üzerinde destek alanlarının olmasına dikkat edilmesi gerekir. Sadece verilecek olan müşteri desteği değil aynı zamanda e-ticaret sisteminiz içinde her an destek alabilmeniz önemlidir. Herhangi bir sıkıntı yaşadığınızda anında telefon ve destek alanları üzerinden yardım alabilmelisinizdir.

E-ticaret sitesi açmadan önce yukarıda anlatılmış olan 5 konu üzerine yoğunlaşmanız ve aynı zamanda sahip olacağınız diğer bütün ayrıcalıkları araştırmanız önemlidir. İleride herhangi bir sorunla karşılaşmamanız ve aynı zamanda elektronik ticaret sektöründe başarıya ulaşabilmeniz için, bu anlatılmış olan konular büyük öneme sahiptir.

E-ticaret Sistemlerini Denemek İster misiniz ?

Neticaret profesyonel e-ticaret paketleri ile sadece 1 iş günü içerisinde anahtar teslim sanal mağaza kurulumunuz yapılır. İstekleriniz doğrultusunda geliştirilebilen e-ticaret siteniz üzerinden sizlerde sıkıntısız bir şekilde dijital pazarlama yapabilirsiniz. Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz olarak test etmek için sol kısımda bulunan ücretsiz demo talebi butonuna tıklamanız ve ardından sizden istenen kısa bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.