E-ticarette Güvenlik Nasıl Sağlanır

E-ticarette Güvenlik Nasıl Sağlanır

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında güvenlik önlemleri gelmektedir. Yaşanabilecek en ufak bir problem ciddi anlamda maddi ve manevi kayıpların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu kayıpların başında satılamayan ürünler ve hukuksal prosedürler gelmektedir. 

Kurduğu e-ticaret sitelerinde, güvenliğin ne kadar önem verilmesi gereken bir konu olduğunu bilen Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş., Neticaret e-ticaret paketleri ile birlikte özel güvenlik önlemlerini de beraberinde getirmektedir. Uluslararası güvenlik standartlarına uygun koruma teknikleri ile, e-ticaret sitelerinde yaşanabilecek bütün sorunların önüne geçilmektedir. Peki e-ticarette güvenlik nasıl sağlanır ?

Alışveriş sitelerinde sunucu ve ödeme sayfalarına özgü güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Sunucu bazlı olarak Firewall, IPS, IDS ve Raid5 ile birlikte PCI DSS, ödeme sayfalarında ise 128-256Bit SSL şifreleme sistemleri ile birlikte güvenlik önlemleri ile donatılması gerekmektedir.  Şimdi alınan bu güvenlik önlemlerinin neler olduğunu daha yakından tanıyalım.

Firewall

Türkçe anlamı ile güvenlik duvarı ya da ateş duvarı olarak tanımlanabilir. Firewall’un genel koruma prensibi ağa gelen ve giden paket trafiğini kontrol etmektir. Yapılan filtreleme işlemleri sayesinde trafik ağı kontrol altında tutulabilmektedir. Filtreleme işlemlerine örnek olarak ip filtreleme, port filtreleme, içerik filtreleme ve web filtreleme verilebilir. Sonuç olarak özetle anlatmak gerekirse; Firewall, e-ticaret sitelerine gelen saldırıları önleyen bir güvenlik önlemidir.

IPS – IDS

IDS sistemleri saldırı tespit sistemleri olarak tanımlanır. Uluslarası mecrada daha önce tespit edilmiş olan saldırı tipleri özel veritabanlarında toplanır. Kullanılan IPS ve IDS sistemleri bu veritabanlarını sürekli güncel tutar. Bu sayede sunuculara gelebilecek herhangi bir saldırı anında tespit edilerek engellenmiş olur. Tespit işlemleri IDS sistemleri sayesinde, engelleme işlemleri ise IPS sistemleri tarafından gerçekleşmektedir.

Raid5

Diskler arasında veri kopyalama veya veri transferi için özel olarak geliştirilmiş ve birden fazla sabit diskin kullanıldığı bir yapıdır. Disklerde yaşanabilecek herhangi bir problemde hiç bir sorun yaşanmadan diğer diskin devreye girmesi sağlanır. Bununla birlikte hasar gören disk sorunsuz bir şekilde veri kaybı yaşanmadan değiştirilebilmektedir.

128 – 256 Bit SSL Şifreleme

SSL şifreleme sistemleri, internet üzerinden veri transferi yaparken şifreli ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayan bir güvenlik önlemidir. Özellikle kredi kart bilgilerinin bankaya iletilirken ve müşteri bilgilerinin transferi yapılırken şifrelenmesini sağlamaktadırlar.

PCI DSS

PCI DSS ‘in açık anlamı “Ödeme Kartları Endüstrisi Veri Güvenliği Standardı” dır. PCI DSS ‘in amacı kredi kartı ödeme sistemlerinde kart bilgisi güvenliğini sağlamaktır. Bu sistem uluslararası kredi kartı sağlayıcıları olan Visa, Mastercard, American Express, Discover Financial Services ve JCB International gibi kurumlar tarafından oluşturulmuş olan PCI Komitesi tarafından geliştirilmiştir. PCI DSS, kredi kartı ile ödeme alan kurumların kart bilgisi güvenliğini sağlamak için uymaları gereken kriter ve gereksinimleri oluşturmaktadır.

3D Secure

Bankaların sağlamış olduğu ve kredi kartları ile ödeme yapılacağı zaman telefonunuza gelen şifrenizi girerek onaylama isteyen bir güvenlik önlemidir. alınan bu güvenlik önlemi sayesinde kart sahibi dışında başka bir kişi tarafından kredi kart bilgileri kullanılamaz.

Neticaret E-ticarette Güvenlik Nasıl Sağlanır

Neticaret e-ticaret paketlerinde yukarıda bulunan bütün güvenlik önlemleri alınmaktadır. Sitelere gelebilecek herhangi bir saldırı, virüs ya da bilgi almak isteyenler anında tespit edilerek anlık olarak engellenmektedir. 3D Secure altyapısı sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir. Sunucu bazlı olarak Firewall, IPS, IDS ve Raid5, ödeme sayfaları ve site bazlı SSL şifreleme sistemleri ile güvenlik önlemleri alınmaktadır.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.