E-ticaret’in Faydaları, Zararları, Avantajları, Dezavantajları

E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen ancak ne gibi avantajları ya da dezavantajları olduğuna dair bilgi sahibi olmayan işletme – girişimciler için 13 yılın vermiş olduğu tecrübelere dayanarak Neticaret uzmanları tarafından detaylı bir makale hazırlanmıştır. Bu makale sayesinde E-ticaret’in faydalı yönlerini, zararlarını ve sizlere sunacağı olumlu ya da olumsuz taraflarını öğrenme şansı bulabileceksiniz.

Bugüne kadar binlerce site kurulumu yapmış olan Neticaret e-ticaret uzmanlarının siteler üzerinde yapmış olduğu analizlere dayanarak alt başlıklar halinde e-ticaretin zararları, faydaları, avantajları ve dezavantajları hakkında kısa özet bilgiler verilmiştir.

E-ticaret’in Avantajları

E-ticaret sitesi açtıktan sonra sadece yaşanılan bölgeye değil, aynı zamanda Türkiye’nin 7 bölgesine satış yapılabilmektedir. Potansiyel müşteri sayısı milyonlarla ölçülmektedir. Şu anda internette online alışveriş yapan 10 milyonun üzerinde tüketici bulunmaktadır.

E-ticaret siteleri, fiziksel mağazalara göre daha az bütçe ayrılarak açılabilmektedir. Ekstra harcamaları, kira, elaman ücreti, tamirat, fatura ve diğer giderler bulunmamaktadır.

Fiziksel mağazalarda ürün sayısı ve kategorisi sınırlı iken sanal mağazalarda yani e-ticaret sitelerinde sınırsız sayıda ürün eklemesi yapılabilmektedir. Bu sayede hitap edilebilen tüketici sayısı kat ve kat fazla olmaktadır.

Fiziksel mağazalar belirli saatler arasında (Örneğin 09.00 – 19.00) arasında açık kalabilmekte ve sadece bu saatlerde satışlar yapılabilmektedir. E-ticaret sitelerinde ise 7/24 online satış yapma ayrıcalığı bulunmaktadır. Özellikle gece saatlerinde yapılan kampanyalar sayesinde rekor satış hacimlerine ulaşılabilmektedir.

E-ticaret sitesi açan bir firma internette daha fazla kullanıcıya hitap edebilmesinin yanında marka olarak bilinirliliği de artmaktadır. Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde yapılacak olan çalışmalar sayesinde dakikalar içerisinde yüz binlerce kişiye ürün tanıtımı yapılabilmektedir.

Fiziksel mağazalarda satılabilecek ürün sayısı aşağı yukarı bellidir. Yani cirolar arasında çok büyük değişiklikler yaşanamamaktadır. Ancak e-ticaret sitelerinde yapılacak olan bir kampanya, tanıtım ya da reklam ile 1 gün içerisinde fiziksel mağazada 1 ayda yapılan satışlar gerçekleştirilebilmektedir.

E-ticaret’in Dezavantajları

E-ticaret’in dezavantajı yok denecek kadar azdır. Güvenli, arama motorları ile uyumlu, ödeme sistemlerinin sorunsuz bir şekilde kurulabildiği e-ticaret paketleri kullanıldığı ve stratejik tanıtım ve doğal çalışmalar yapıldığı taktirde bu sektörde dezavantajdır denebilecek bir özellik bulunmamaktadır. Ancak küçük bir not olarak e-ticaretin bilmeniz gereken bazı yönlerinden bahsedelim.

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra 7/24 sitenizin ve telefonun başında beklemesi gereken bir yetkili ile çalışmanız gerekebilmektedir. Sonuç olarak sipariş ve telefonların ne zaman geleceği belli değildir. Çok düşük bir oranda olsa kargolanan ürünlerin geri gönderilme ihtimali bulunmaktadır. Bu ihtimalin minimum seviyelere düşmesi işletme sahibine bağlıdır.

Her internet sitesinde olduğu gibi e-ticaret siteleri de ilgi ister. İnternette satış yapabilmeniz için tanıtım ve reklam, arama motoru ve sosyal medya çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte siteniz yeni ürünler ile ya da eklenecek olan ürün tanıtım, reklam makaleleri ile güncel tutulmalıdır. E-ticaret sitesi açılır ancak herhangi bir çalışma yapılmadığı taktirde terk edilmiş bir site haline dönebilir. Bu sektöre giriş yapmadan önce rahat kullanılabilecek ve yukarıdaki çalışmalara uygun bir e-ticaret paketi seçilmelidir. Yapılan çalışmalar hakkında ön bilgi sahibi olabilmeniz için yine Neticaret e-ticaret uzmanlarımız tarafından yazılmış olan “E-ticaret sitemde satışlarımı arttırmak istiyorum diyorsanız” konu başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

E-ticaret’in Faydaları ve Zararları

E-ticaret’in en büyük faydası ciro artışı yaşanması ve işletmenizin daha fazla kitleye tanıtılma şansıdır. İnternet sitesi olan her işletme olmayan diğer işletmelere göre daha prestijli bir yapıya sahiptir. E-ticaret’in zararları ise güvenli olmayan ve genel olarak ücretsiz olarak sunulan yazılımların kullanılması sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Güvenli ve profesyonel bir e-ticaret sistemi kullanıldığı taktirde e-ticarette karşılaşabileceğiniz herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

Neticaret Profesyonel E-ticaret Paketleri

13 yılın vermiş olduğu tecrübe ve müşteri istekleri doğrultusunda güncellenen profesyonel Neticaret e-ticaret paketleri ile internette sorunsuz bir şekilde online satış yapabilirsiniz. Ürünlerinizi daha sağlıklı ve kolay yönetim paneline sahip olan, ileri derecede güvenli e-ticaret siteniz üzerinden satışa sunmak istiyorsanız Neticaret e-ticaret sistemlerini kullanmadan önce ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Hemen sağ üst kısımda bulunan Ücretsiz Demo Talebi butonuna tıklayarak sizde Neticaret farkını canlı olarak ücretsiz bir şekilde test etme şansına sahip olabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.