E-ticaret Yapmanız Yararları ve Zararları

E-ticaret Yapmanız Yararları ve Zararları

E-Ticaret yapmak isteyen herkesin öncesinde detaylı bir araştırma yapması ve yatırımlarını bu çerçevede yapması gerekmektedir. Planlı ve bilinçli bir şekilde yapılan e-ticaret yatırımları çok güzel sonuçlar doğururken, bilinçsiz yapılan e-ticaret tüm yatırımların boşa gitmesine neden olabilir.

E-ticaret’in Yararları Nelerdir ?

1. Geniş Satış Ağı

E-ticaret sitesi olmayan işletmeler sadece bulundukları konumda satış yapabilirler. Yani mağazalarını gören potansiyel kullanıcılara. Ancak e-ticaret sitesi açıldığında tüm Türkiye’ye ulaşma imkanınız vardır. Yani Türkiye’nin 81 iline hatta yeni gelişmelerden sonra yurt dışına dahi satış yapabilirsiniz. Bir mağazanın online satış sitesinin olmasının en büyük avantajı budur. Unutulmamalıdır ki milyonlarca internet kullanıcı bulunmaktadır ve her geçen gün internet üzerinden yapılan ürün satışı sayısı artmaktadır.

2. Müşteri Kitlesinin Artması

Gerek yoğunluktan dolayı gerekse de internet üzerinde sunulan avantajlardan dolayı fiziksel alışverişler sanal alışverişlere dönmektedir. Ödeme kolaylıklarının sunulması, kargo gönderim sürelerinin 1 (bir) iş gününe kadar düşmesi, kapıda ödeme imkanı, ürünü iade edebilme hakkı ve sunulan indirimler e-ticaretin her geçen gün kullanım sayısının artmasına sebebiyet vermektedir. İnternetten alışveriş yapma alışkanlıklarının artması, sanal mağazası olan işletmelerin direk olarak finansal akışını olumlu yönde etkilemektedir.

3. 7-24 Online Olarak Hizmet Sunma İmkanı

Birinci maddede Türkiye’nin 7 bölgesine satış yapabileceğinizden bahsetmiştik. Bu maddede belirtmek isteriz ki, e-ticaret siteniz olduğu taktirde Türkiye’nin 81 iline 7/24 satış yapabilirsiniz. Fiziksel mağazanızı belirli saatler arasında (Örneğin 09.00 – 18.00) açık tutabilirsiniz ve sadece o saatlerde mağazanıza gelen kullanıcılara satış yapabilirsiniz. Ancak sanal mağazanız yani e-ticaret siteniz olduğunda günün 24 saati ürün satışı yapma imkanınız vardır.

 

5. Giderlerin Düşürülme Fırsantı

Fiziksel ve sanal mağaza karşılaştırıldığında giderler arasında farkları net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Fiziksel mağazanızda depolama, eleman giderleri, mağaza kirası, faturalar ve bir çok gider ile karşı karşıya kalırsınız. Ancak e-ticaret sitesi açtığınızda yapmanız gereken harcama belirlidir. Anahtar teslim bir şekilde e-ticaret sitesi açmanın maliyetleri hakkında bilgi alabilmek için E-ticaret Kobi Yazılım Paketleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

6. Stoklama Derdine Son

E-ticaret sitesi kurarak online satış yapmanın bir diğer avantajı ise stok tutmadan online satış yapabilmenizdir. Tedarikçi firmalarla anlaşarak, herhangi bir stok tutmanıza gerek kalmadan internet üzerinden ürün satışı yapabilirsiniz.

B. E-ticaret’in Zararları Nelerdir ?

E-ticaret’in yararları olduğu kadar zararları yani dezavantajları da olmaktadır. Her gün yüzlerce e-ticaret sitesi açılırken bazı e-ticaret siteleri de kapanabilmektedir. Ancak bu durum ile işletme sahiplerinin karşı karşıya kalmasının en büyük sebebi, e-ticaret sitesi açıldıktan sonra hiç bir çalışma yapmamalarından kaynaklanmaktadır. İnternet üzerinde potansiyel müşterilere ulaşabilmeniz için ürünlerinizi periyodik olarak sitenize girmeniz, sosyal medya çalışmalarını yapmanız, gerekli zamanlarda reklam bütçesi ayırmanız kısacası dijital pazarlama çalışmalarına yoğunlaşmanız gerekmektedir.

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra yapılan en büyük hatalardan bir tanesi milyonlarca kitleye ulaşma imkanız varken sanal mağaza üzerine yoğunlaşılmamasıdır. Yani ilk gün e-ticaret sitesi nasıl açıldı ise aynı şekilde hiç bir çalışma yapılmadan bırakılmasıdır. Burada hatırlatma yapmakta fayda vardır ki sadece profesyonel bir blog ya da ürün yazısı sayesinde arama motorlarında arama yapan yüzlerce kullanıcıya ulaşmanız mümkündür.

C. E-ticaret’in Yararları ve Zararları

Bu makalemiz aracılığı ile e-ticaretin yararları ve zararları hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık. E-ticaret nedir, e-ticaret sitesi nasıl kurulur ve benzeri bütün sorularınızı, dilerseniz firmamızı arayarak dilerseniz de hemen aşağıda bulunan yorum alanından yazarak sorabilir ve e-ticaret uzmanlarımız tarafından cevaplandırılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.