E-ticaret Sitesi Açtıktan Sonra Neler Yapılmalıdır ?

E-ticaret internette firma ve tüketicileri birleştiren yazılımdır. Ürün sahibi firmalar daha fazla kitleye ulaşabilmek için ürünlerini sergileyebilecek bir site açarlar ve bu site üzerinden online satış gerçekleştirirler. 

Özellikle kredi kartı ve internet kullanımının hızlı bir şekilde artması, online alışveriş sitelerinde yapılan kampanyalar, kargo firmalarının aynı gün içerisinde ürün teslimatına ulaşması sanal mağazalar yani e-ticaret siteleri üzerinden satışların artmasına sebep olmuştur. Bu sebeplerden dolayı işletmelerin e-ticaret sitesi açması en mantıklı yatırımlardan biri haline gelmiştir. Peki sadece e-ticaret sitesi açmak yeterli midir ? E-ticaret sitesi açıldıktan sonra hemen satış yapılmaya başlanabilir mi ? Bu soruların cevabını detaylı bir şekilde vermeye çalışalım.

E-ticaret Sitesi Açtıktan Sonra Neler Yapılmalıdır ?

E-ticaret sitesi açıldıktan sonra ilk dikkat edilmesi gereken konu güvenliktir. Güvenliğin yanı sıra kullanılacak olan yazılımın özellikleri de önemlidir. Rahat ve kolay bir şekilde yönetilebilir, tasarımı geliştirilebilir ve işletmenin bütün isteklerini yerine getirebilir bir sisteme sahip olunmalıdır. Bir e-ticaret sisteminde olması gereken özellikleri daha yakından inceleyebilmek için Neticaret E-ticaret Paketleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlk önem verilmesi gereken konu ürünlerdir

İlgili makalede bulunan özelliklere sahip e-ticaret sistemi kurulduktan sonra satılacak ürünlerin siteye itina ile eklenmesi gerekir. Görseller özenle seçilmeli, ürün özellikleri anlaşılabilir ve tüketicilerin isteklerine göre düzenlenmeli, ürün sayfasına gelen kullanıcı istemiş olduğu bütün ayrıcalıklara sahip olabilmelidir. Ürün sayfalarında sistemin yorum ekleyebilme, sosyal medyada paylaşabilme, ürün fiyatları ile ilgili detaylı bilgilendirme alanlarının olması gerekir. Bununla birlikte resimler slider halinde gösterilebilmeli ve üzerine geldiğinde büyültülebilmelidir.

Bütün ürünler ya da ürünlerin büyük bir kısmı yukarıdaki şekilde eklendiğinde sitenizde belirli bir trafik artışının olacağı gözlenecektir. Ama bu artış istenilen seviyelerde olmayabilir. Bu makalenin yazılma amacı olan e-ticaret sitesi açıldıktan sonra neler yapılmalıdır sorusunun cevabını 3 farklı konu altında cevaplayabiliriz.

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu sitenizin sayfalarınının istemiş olduğunuz bir kelimede daha üst sıralarda yer alabilmesi için doğal yollarla, arama motorlarının isteklerine özel olarak yapılan çalışmalar olarak tanımalanabilir. Arama motoru optimizasyonu hakkında e-ticaret ve SEO uzmanlarımız tarafından yazılan E-ticaret Sitelerinde Seo Çalışması Nasıl Yapılmalıdırkonu başlıklı makalemizi okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. Arama Motoru Reklamcılığı (SEM)

Arama motorları ürünlerinizi daha fazla kitleye ulaştırabilmeniz için ücretli olarak tanıtım hizmetleri vermektedirler. ÖzellikleTürkiye’de en çok tercih edilen Google’un görüntülü ve arama dizininden kelime odaklı alınan reklamlarla ürün satışları arttırılabilmektedir. Bu çalışma aynı zamanda arama motoru optimizasyonunuzu dolaylı bir şekilde etkiler. Hem satış oranlarını arttıran hem de SEO’nuza etkisi olacak olan bu çalışmalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir konu başlıklı makelemizi okuyabilirsiniz.

3. Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)

Bir e-ticaret açıldıktan sonra yapılması gereken 3. çalışma ise sosyal medya optiizasyonudur. Son zamanlarda milyonlarca kullanıcının ziyaret ettiği sosyal paylaşım siteleri sitenize ziyaretçi çekebilmeniz ve aynı zamanda bu ziyaretlerin satışa dönebilmesi için en büyük avantajlardan bir tanesi. Neticaret sosyal medya uzmanları tarafından yazılan Sosyal Medya Optimizasyonu başlıklı makaleyi okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan ve e-ticaret sitesi açıldıktan sonra yapılması gereken çalışmaları araştırarak sizlerde yapabilirsiniz. Bununla birlikte SEO, SEM ve SMO uzmanları ile birlikte çalışarak bu çalışmaların sitenize yapılmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.