E-ticaret Sitesi Açarsam Zarar Eder miyim

E-ticaret Sitesi Açarsam Zarar Eder miyim

Türkiye’de yüz binlerce işletme bulunmakta ve bu işletmelerin binlercesi ise mağazasını internete taşımış durumda. Bu işlemi gerçekleştirebilmek yani internet üzerinden online satış yapabilmek için ise elektronik ticaret (E-ticaret) yazılımları kullanılmakta.

2000’li yılların başında ortaya çıkan e-ticaret ve internet mağazacılığı kavramları her geçen gün insanlar tarafından daha çok benimsenmiş durumda. Artık bir ürün satın alınacağı zaman ilk araştırmalar internet üzerinden yapılmakta ve her sene artan bir şekilde siparişler e-ticaret siteleri üzerinden verilmektedir. İnternet yapılan arama hacimlerine bakıldığında ise ürün satın almak için yapılan taleplerinde arttığı gözlenmektedir. İnternetin hızla yayılması, teknolojinin gelişmesi, akıllı telefon sayısının artması, kargolama hizmetlerinin hızlanması, e-ticaret siteleri üzerinden yapılan satışlarda yapılan indirim ve kampanyalar bu talebin artmasında en büyük etkenler arasında yer almaktadır.

E-ticaret Site Sayısı Nasıl Değişiyor

Her geçen gün internet üzerinden satış yapan işletme sayısı da artmaktadır. Talep fazladır ve fazla talebi internet üzerinden karşılamak en mantıklı çalışmalar arasında yer almaktadır. Ancak açılan her e-ticaret sitesi başarıya ulaşamamaktadır. Sebebi ise e-ticaret sitesi açıldıktan sonra ilgisiz bırakılması, ürün eklenmemesi, bilinmesine rağmen gerekli çalışmaların yapılmaması, profesyonel bir altyapı kullanılmaması, dijital pazarlama çalışmalarına yoğunluk verilmemesi olarak sıralanabilir. Bu sebeplerden dolayı başarısızlığa uğrayan işletme sahipleri de dolaylı bir şekilde e-ticaret sektöründen zarar edildiği varsayımına girebilmektedir. Ama bilinmelidir ki başarıyı yakalayan ve fiziksel mağazalarından daha fazla satışı sanal mağazalarından yapan işletme sayısı oldukça fazladır. Hatta fiziksel mağazalar kapatılmakta ve direk olarak bütün satışlar e-ticaret sitesi üzerinden yapılmaya başlanmaktadır.

E-ticaret Sitesi Açarsam Zarar Eder miyim

İnternette satış yapmak için e-ticaret sitesi açmak isteyenler en çok sorduğu soruların başında acaba e-ticaret sitesi açarsam zarar eder miyim sorusu gelmektedir. E-ticaret sitesi açabilmek için zarar edilebilecek bir bütçenin ayrılmasına gerek bulunmamaktadır. Bir mağaza açmadan önce öncelikle bir alan kiralamanız gerekir. Bu alana her ay için kira ödemesi yapılır. Bununla birlikte kiralanan alanın kendi sektörünüze göre dizayn edilmesi gerekmektedir. Ardından ürün satışı yapabilmek için satış elemanlarını bünyenizde çalıştırmanız gerekecektir. Bütün maliyetlere ek olarak elektrik, su, doğal gaz ve benzeri fatura ödemelerinin de gerçekleştirilmesi gerekir. Yani iş kurabilmek için ciddi bir maliyetin ayrılması aşaması vardır.

 

E-ticaret sitesi açarken ayrılması gereken bütçe ise yukarıda anlatılanlara göre oldukça düşüktür. Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. sayesinde anahtar teslim bir profesyonel e-ticaret sitesine sahip olma şansınız bulunmaktadır. Bir e-ticaret yazılımını sıfırdan yaptırmak ve uluslar arası güvenlik önlemlerini almak oldukça uzun zaman alıcı ve masraflıdır. Ancak Neticaret e-ticaret paketleri ileri teknoloji güvenlik önlemleri ile donatılmış, Türkiye’de tam 14 yıldır geliştirilmekte olan, bütün entegrasyonları kapsayan, sürekli teknik servis hizmeti veren ve sorunsuz bir şekilde online satış yapmanızı sağlayan bir pakettir. Neticaret e-ticaret paketleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için E-ticaret Paketleri sayfasından ziyaret edebilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Açarsanız Zarar Etmezsiniz, Ancak…

E-ticaret sitesi açmanın maliyeti anlatıldığı gibi düşüktür ve e-ticaret sektörüne internet üzerinden gelen taleplere bakıldığında ise profesyonel bir e-ticaret alt yapısı kullanılarak ve aynı zamanda istenilen çalışmalar yapıldığı taktirde e-ticaret açıldıktan sonra zarar etme olasılığı neredeyse sıfır değerlerine kadar düşmektedir. E-ticaret sitesi açarsanız zarar etmezsiniz ancak profesyonel bir e-ticaret yazılım altyapısı kullanmalı, internetten satış yapılabilmesi için gerekli olan çalışmalara yoğunlaşılmalı ve açılan sanal mağaza ile mutlaka ilgilenilmelidir.

Buraya kadar e-ticaret sitesi açmanın maliyetlerinin oldukça düşük olduğu, gerekli çalışmalar yapıldığı taktirde mutlaka internet üzerinden satış yapılarak ciroların arttırılabileceğini, en çok dikkat edilmesi gereken şeyin profesyonel bir e-ticaret alt yapısı kullanılması gerektiğini ve bu şartlar altında e-ticaret yaparsanız zarar edilmeyeceği üzerinde duruldu. E-ticaret sitesi açarsam eder miyim sorusunun aklınızda takılan diğer cevapları için e-ticaret uzmanlarımız tarafından yazılmış olan 10 Adımda E-ticaret Sitesi Nasıl Açılır konu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.