E-ticaret Sitenize Gelen Zararlı Linklerin Tespiti

E-ticaret Sitenize Gelen Zararlı Linklerin Tespiti

E-ticaret siteleri rekabetin en fazla olduğu sitelerdir. Aynı zamanda önemli kelimelerde daha üst sıralarda yer alabilmek için farklı sitelerden bağlantı çalışmaları yapılabilmektedir. Gerek rakip firmalar tarafından yapılabilecek olan gerekse de istemeden yapacağınız backlink çalışmaları sonucu siteniz zarar görebilmektedir. Örnek olarak sitenizin kelime sıralamaları arama motorlarında geriye düşebilmekte ya da direk olarak spam siteler arasına girebilmektedir. Her iki durumda e-ticaret sitenize gelecek olan kullanıcı sayısını etkileyecek ve bunun sonucunda ciddi maddi zararlar yaşanabilecektir.

Bu makale aracılığı ile ilk olarak sitenize gelen bağlantıları nasıl tespit edeceğiniz, ardından siteye gelen zararlı linklerin hangilerinin zararlı olduğunu nasıl anlayacağınız ve son olarak da tespit edilen linklerin ret edilerek yukarıdaki senaryolar ile karşı karşıya kalmamanız için nasıl çalışmalar yapmanız gerektiği anlatılacaktır.

A. E-TİCARET SİTELERİNE GELEN BAĞLANTILARIN TESPİTİ

1. Siteye Gelen Linklerin Tespiti

Siteye gelen bağlantıların tespitinin yapılabilmesi için ücretli ve ücretsiz link tespit araçları kullanılabilmektedir. Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. SEO departmanımıza sorduğumuzda siteye gelen linklerin tespiti için ücretli olarak Open Site Explorer ve Majestic SEO sitelerinde bulunan tespit araçlarını kullandıkları bilgisini almış durumdayız. Sizlerde aşağıda bulunan sitelere giriş yapıp üye olduktan sonra sitenize gelen bağlantıları tespit edebilirsiniz.

✔ https://moz.com/researchtools/ose/

✔ https://majestic.com/

Yukarıda verilen iki tespit aracı ile birlikte sadece e-ticaret sitenize gelen bağlantıları değil aynı zamanda arama motoru optimizasyonu için gerekli bir çok araca da sahip olabilirsiniz. Çalışma yaptığınız kelimelerin zorluğu, en çok link verilen sayfalar, sitenizin SEO analizi, crawl test, rakip analizi bunlardan sadece bir kaçı olarak verilebilir.

2. Siteye Gelen Linklerin Ücretsiz Tespiti

Sitenize gelen bağlantıları tespit edebilmeniz için Google’un sunmuş olduğu Webmaster Tools hesabı üzerinde bir eklentisi bulunmaktadır. Webmaster Tools hesabınıza giriş yaptıktan sonra sitenizin alanına giriş yapınız. Ardından sol menüde bulunan Arama Trafiği ➤ Sitenize Bağlantılar yazılarına tıklayınız. Sitenize hangi kelimeden ne kadar bağlantı alınmış tüm detayları ile birlikte listelenecektir.

Buraya kadar anlattıklarımız sitenize gelen bağlantıları nasıl tespit edeceğiniz üzerineydi. Tespit ettiğiniz bu linkleri tek tek inceleyerek hangilerinin zararlı olduğunu tespit edebilirsiniz. Ancak sitenize verilen yararlı bağlantı sayısı çok olduğunda ya da hangi bağlantının zararlı olduğunu tespit edebilme bilginiz olmadığı taktirde zararlı linkleri çıkarmak oldukça zor olacaktır. Şimdi dilerseniz sitenize gelen zararlı linkleri nasıl tespit edebileceğiniz hakkında bilgi verelim.

B. ZARARLI BAĞLANTILARIN TESPİT EDİLMESİ

Zararlı bağlantıların tespiti için son zamanlarda oldukça fazla kullanılmakta olan ve bir çok SEO uzmanı tarafından olumlu yorumlar alan NetPeak Checker’ı kullanabilirsiniz. Masa üstüne program olarak indirilebilecek bu tespit aracı sayesinde farklı kategorilerde filtreleme yaparak sitenize gelen zararlı bağlantıları daha kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Kategorilere göre ayıklamalar yapılarak mas üstünüze .txt dosyasını indirebilir ve daha sonra Google üzerinden bu linklerin ret edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu araç hakkında kısa bir bilgi vermeden önce henüz Türkçe desteğinin olmadığını ve İngilizce menüleri kullanmanız gerektiğini hatırlatalım.

Sitenize verilen bütün bağlantıları yukarıda anlatılan üç araç sayesinde .txt dosyası olarak çıkartabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra NetPeak Checkerprogramı açıldıktan sonra sol üst kısımda bulunan Load alanına tıklayınız. Çıkan pencereye bütün bağlantılarınızı yapıştırın. Sol menüde bulunan kriterlere arasında seçmeler yaparak zararlı olan linklerin tespitini yapabilirsiniz. Örnek olarak Türkiye’de hizmet veren bir site iseniz Almanya’dan alınan linkler sizin için zarralı olabilmektedir. Bu program almış olduğunuz linklerin hangi ülkeden olduğunu, PR değerinin kaç olduğunu, Google’da bulunan link sayısını, dmoz kaydının olup olmadığını, alexa değerlerini ve daha bir çok bilgiyi verecektir. PR değeri yüksek olan ve Türkiye’den alınan linkler siteniz için faydalı olacaktır. Yine aynı zamanda Alexa değeri yüksek ve sektörünüze uygun sitelerden alınmış sitelerde yararlıdır. Bu ayrımı sitenize gelen bağlantıları bu program aracılığı ile detaylı bir şekilde inceleyerek kolayca çıkartabilirsiniz.

C. ZARARLI BAĞLANTILARIN ENGELLENMESİ

İlk aşamada sitenize gelen bağlantıları tespit ettiniz. Daha sonra bu bağlantıların hangilerinin zararlı olabileceğini gerek tecrübeleriniz gerekse de NetPeak Checker programı aracılığı ile çıkardınız. Şimdi yapmak istediğiniz şey Google üzerinden bu bağlantıların ret edilmesi. Bunun için zararlı olarak tespit edilen bütün bağlantıları bir .txt dosyası içerisinde toplayınız.

Bu dosyayı Webmaster Tools hesabınıza giriş yaptıktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?hl=tr adresine giriş yapınız. Ardından sitenizi seçiniz ve Bağlantıları Reddetme butonuna tıklayınız. Karşınıza bir uyarı gelecektir. Bu uyarının altında bulunan Bağlantıları Reddet butonuna tıklayınız. Ardından açılan pencerede bulunan dosya seç butonuna tıklayarak zararlı olarak belirlediğiniz linklerin bulunduğu .txt dosyasını yükleyiniz. Ve son olarak bitti butonuna basınız. Google zararlı olarak tespit etmiş olduğunuz bağlantıları en kısa sürede görecek ve sitenize bağlantı verilen bu siteleri önemsemeyecektir.

Sitenize gelen zararlı bağlantıları tespit ederken, sitenin tek bir sayfası yerine bir çok sayfasından bağlantı aldığını gördüyseniz eğer, .txt dosyanızı oluştururken alan adı başına domain: yazınız. Bu sayede tek tek yazmanıza gerek kalmayacak, Google o siteden gelen bütün bağlantıların alınmasını engelleyecektir. Örnek vermek gerekirse tekil kullanım için tespitedilenzararlilink.com/bu-link-zararli.html gibi bir çok bağlantı mevcut ise domain:tespitedilenzararlilink.com kullanabilirsiniz. Bu sayede tespitedilenzararlilink.com ile ilgili bütün bağlantıları tek tek girmenize gerek kalmaz.

D. GOOGLE SPAM SİTELER

Sitenizde birden sıra düşüşleri yaşandıysa spam siteler kategorisine girmiş olabilir. Sitenizin böyle bir durum ile karşı karşıya kalıp kalmadığını öğrenebilmek için E-ticaret Sitenizi Manuel Web Spam Kullanarak Sandbox‘tan Kaldırmak konu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.