E-ticaret sitemi google’a nasıl indexletirim

Google e-ticaret siteleri için en değerli arama motorudur. Çünkü internet kullanıcılarının büyük bir kısmı aramalarını Google üzerinden yapmaktadırlar. Bu sebeple Google’daki index sayısı fazla olan sitelerin daha fazla kullanıcı sayısı alması büyük olasılıktadır. Çünkü arama hacmi olarak daha fazla kitleye ulaşmaktadırlar. 

Google’un ne kadar değerli bir arama motoru olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz. Dünyaca ünlü bir arama motorudur. Türkiye’de insanlar bir araştırma yapacakları zaman direk olarak Google’a giriş yapmaktadırlar. Sadace araştırma için değil aynı zamanda ürün satın alabilmek içinde ilk başvurulan sitedir denebilir. Örnek vermek gerekirse yeni bir ürün çıktığında bu ürünün fiyatı, özellikleri, yorumları ve nerelerden alınabileceğini dair aramalar yüz binlerce kullanıcı tarafından yapılmaktadır. E-ticaret site sahibi olmanıza rağmen sizlerde bu aramayı yapmaktasınızdır.

Google bu kadar değerli iken bu sitede indexiniz yani arama yapıldığı zaman çıkan sonuç sayınız da o kadar önemli olacaktır. Bununla birlikte ürünlerinizin sıralamaları da çok değerlidir ancak bu konuya makalenin sonunda değinilecektir. Şimdi dilerseniz sıkça sorulan ve bir e-ticaret sitesi için çok büyük değeri olan ” E-ticaret sitemi google’a nasıl indexletirim ? ” sorusunu cevaplamaya çalışalım.

E-ticaret sitesi Google’a nasıl indexletilir ?

Bir kaç yıl öncesine kadar site açıldıktan sonra ürünlerin Google’da indexlenmesi için yine Google tarafından özel bir alan geliştirilmiştir. İsmi ise Türkiye’de Google gibi getir olarak bilinir. Başta bilgilendirici ve ürün açıklaması arama motorlarının istekleri doğrultusunda olan içerikler bu özellik kullanıldığı taktirde direk olarak indexlenmektedir. Şimdi Google Gibi getir özelliğinin e-ticaret siteleri için nasıl kullanılabileceğinden bahsedelim.

Google Gibi Getir Özelliği Kullanabilmek İçin Neler Gereklidir ?

– Bir adet gmail hesabı alınmalıdır.
– Alınan gmail hesabı için bir adet webmaster tool hesabı açılmalıdır.
– Webmaster tool hesabı ile siteniz entegre edilmelidir.

Burada makeleye bir ara vererek daha önce yazılmış olan “E-ticaret Sitem Google ve Yandex Aramalarında Çıkmıyor” konu başlıklı makeleyi okumanızı tavsiye ediyoruz. İlgili makalede bulunan işlemler yapıldıktan sonra bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Google Gibi Getir Özelliği Nasıl Kullanılır

Google gibi getir özelliğini e-ticaret sitenizde kullanabilmeniz için 3 aşamalı bir çalışma yapmanız gerekir. Bu çalışmalar sandığınız kadar zor değildir. Sadece dikkatli bir şekilde okumanız yeterli olacaktır. Daha önce e-ticaret SEO uzmanlarımız tarafından yazılmış olan “Siteme Hangi Kelimeden Kaç Kişi Giriş Yapmış Öğrenmek İstiyorum” konu başlıklı makalede gmail hesabı nasıl alınır, alınan gmail hesabı ile webmaster tools hesabı nasıl açılır ve aynı zamanda e-ticaret siteniz bu hesaba nasıl eklenir anlatılmıştır.

Buraya kadar anlatılan bölümde bir adet gmail hesabı açmış ve ardından sitenizi webmaster tools hesabına bağlamış olmanız gerekir. Eğer yazılanları dikkatli bir şekilde uyguladı iseniz bu seviyeye gelmişsiniz demektir. Bu noktadan sonra yapılması gereken şey ise oldukça basittir.

İstediğiniz Sayfayı İndexletebilirsiniz

E-ticaret sitenizi açtınız ve ürünlerinizi eklemey başladınız. Bununla birlikte e-ticaret siteniz uzun zamandır da açık olabilir. Ya da eklemiş olduğunuz içeriğin Google tarafından hemen indexlenmesini de isteyebilirsiniz. İşte bu 3 durumda Google Gibi Getir özelliğini kullanabilirsiniz. Nasıl mı ?

Webmaster tools hesabınıza giriş yapınız. Karşınıza siteniz çıkacaktır. Üzerine bir kez tıklayınız. Ardından sol kısımda bulunan alanda sıra ile Tarama ve Google Gibi Getir alanlarına tıklayınız. Bu noktadan sonra tek yapmanız gereken şey ise indexlenmesini istediğiniz URL’nin uzantısını karşınıza çıkan alana ekleyerek Getir ve Getir ve Oluştur butonlara tıklamak ve ardından hemen alt kısımda çıkan Dİzine Gönder butonuna tıklamaktır. Google en kısa sürede eklemiş olduğunuz URL’nin dizininde çıkmasını sağlayacaktır. Örnek olarak bu eklenmiş olan sayfanın nasıl Google dizinine eklendiğine yukarıda bulunan resim aracılığı görebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.