E-ticaret Sitemden Satış Yapamıyorum

E-ticaret Sitemden Satış Yapamıyorum

Türkiye 2000 yıllarından sonra e-ticaret sektörüne çok hızlı bir giriş yaptı. Yıllar geçtikçe online satış sitelerinin açılma oranları gitgide arttı ve bir çok işletme mağazasını internete taşıdı. Şu anda ise internetten alınan ürün sayıları yerel mağaza hacimlerini neredeyse geçmiş durumda. 

Başa bilişim, tekstil, teknoloji ürünleri olmak üzere bir çok sektör e-ticaret sitesini açmış ve internetten güvenli bir şekilde satış yapmaktadır. Ancak açılan her site maalesef başarıya ulaşamamaktadır. Bunun en büyük sebebi ise e-ticaret sitesi açıldıktan sonra siteye hiç bir ilginin gösterilmemesidir. Ancak şu bilinmelidir ki yerel mağazalara göre sanal mağaza açmanın maliyeti oldukça düşük olmakta ve profesyonel bir çalışma yapıldıktan sonra kat ve kat daha fazla kazanılabilmektedir. En büyük örneklere şu anda yerel mağaza kurmaya gerek kalmadan sadece sanal mağazaları üzerinden satış yapan siteler verilebilir.

E-ticaret sitenizden satış yapamıyorsanız bunun sebebi sizlersiniz..

E-ticaret sitemden satış yapamıyorum cümlesi yüzlerce işletme sahibi tarafından dile getirilmiştir. Aslında bu cümlenin gerçeği e-ticaret sitemden satış yapamıyorum değil e-ticaret sitem ile ilgilenmiyorum ya da e-ticaret sitemden satış yapabilmek için hangi çalışmaların yapılması gerektiğini bilmiyorum olmalıdır. Bu makale e-ticaret sitesi olanlar ancak e-ticaret siteleri üzerinden ideallerinde bulunan satışları yapamayan işletme sahipleri için hazırlanmıştır. Çok kısa özetler halinde verilecek maddeler ile hangi çalışmaların yapılması gerektiği anlatılacaktır.

1. Ürünlerinizi sitenize eklerken arama motoru optimizasyonuna (SEO) uygun bir şekilde çalışma yapınız. Birinci sıraya koyduğumuz bu çalışma en çok önem verilmesi gereken konular arasında başı çekmektedir. E-ticaret Ürün Sayfalarında SEO konu başlıklı özel makaleyi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2. SEO’dan sonra en çok önem verilmesi gereken konulardan ve getirisi fazla olan çalışmalardan bir tanesi de arama motoru reklamcılığıdır.Türkiye’de en çok ziyaret edilen arama motoru Google’dır. Bu bu arama motoru görüntülü, videolu, aramalı, ürün listelemeli başta olmak üzere farklı alanlarda reklam verebilmenizi sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse motosiklet yedek parça ürünleri satan bir firma iseniz Google’da satmakta olduğunu kaskın ismi yazıldığında ilk sırada çıkabilme şansınız bulunmaktadır. Bununla birlikte Google’a yayıncı olan sitelerde görüntülü (banner) reklamlarınızın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kaskı tanıtan özel bir video hazırlayarak Google’un video sitesi olan Youtube’da tanıtım videonuzun on binlerce kişi tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

SEO çalışmalarına bütçe ayırmaz iken Google Adwords’e bir miktar bütçe ayırmanız gerekecektir. Kazançlarınızın ile doğru orantılı olarak bütçenizi arttırabilirsiniz. Google Adwords nedir böyle bir hesap nasıl açılır öğrenmek isterseniz E-ticaret’de Google Adwords Remlamı Nasıl Verilir konu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

3. Son yıllarda oldukça revaşta olan ve kimi zaman yukarıda bulunan iki çalışmadan daha çok getirisi olan bir diğer çalışma ise sosyal medya optimizasyonu bir diğer bilinen adı ile SMO’dur. Başta Facebook, Twitter, Instagram, Tumblr, Google Plus olmak üzere sosyal medya siteleri üzerinde ücretli ve ücretsiz olarak yapılan çalışmalar bütünüdür. Aynı zamanda sektörünüze uygun blog, hyaber, forum sitelerinde yapılan çalışmalarda bu alana eklenebilir. İnternette ürün satışı yapıyorsanız eğer kesinlikle sosyal paylaşım sitelerinde sayfalar açmalı ve ürünlerinizin tanıtımını yaparak kullanıcılarda merak uyandırmalısınız. Bu sayede takipçi ve beğeni sayınızı artırabilmekte ve binlerce kullanıcıya istediğiniz anda ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Sosyal Medya Optimizasyonu konu başlıklı makalemizi okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal medya çalışmaları arasında ise önerilebilecek en önemli çalışma Facebook Reklamları olarak verilebilir. Facebook’tan alacağınız reklamlar sayesinde ürünlerinizi, ürünlerinizi ile ilgili aramalar yapan on binlerce hatta yüzbinlerce kullanıcıya tanıtma şansınız bulunmaktadır. Sosyal medya uzmanımız tarafından yazılan Facebook’a Nasıl Reklam Verilir konu başlıklı makaleyi kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

4. E-ticaret alt yapınız Cimri, GittiGidiyor, N11, HepsiBurada, Efiyat gibi ürün karşılaştırma ve listeleme sitelerinde ürünlerinizi entegrasyonu yapılabilir bir özelliğe sahip olması gerekmektedir. Bu sayede milyonların ziyaret ettiği bu siteler üzerinden de ciddi satışlar yapma imkanınız bulunmaktadır. Cimri, N11, HepsiBurada, GittiGidiyor Ürün Entegrasyonu konu başlıklı makalemizde detaylı bilgi paylaşımı yapılmıştır.

Yukarıdaki 4 ana maddede anlatılan çalışmaları uygulayabileceğiniz bir e-ticaret alt yapınız mevcut ise ve aktif olarak anlatılan bu çalışmaları gerçekleştirirseniz eğer E-ticaret Sitemden Satış Yapamıyorumsorununuzun önüne en kısa sürede geçebileceksiniz. Türkiye’nin e-ticaret sağlayıcısı Neticaret e-ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi alabilmek için Ücretsiz Demo Talebi gönderebilir ve aklınıza takılan soruları 0 212 256 60 00‘ı arayarak sorabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.