E-ticaret Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır

E-ticaret Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır

E-ticaret sertifikası, işletme sahibi ya da kullanıcıları iyi birer yönetici ve e-ticaret uygulayıcısı olmalarını sağlayabilmek için, elektronik ticaret uzmanları tarafından verilen eğitimler sonucu alınan sertifikadır. E-ticaret eğitimlerinde anlatılan konular arasında e-ticaret site yönetimi, oluşturulan kampanyalar, ödeme sistemlerinin kullanımı, lojistik hizmetler, güvenlik önlemleri, tanıtım, reklam, pazarlama gibi konular üzerine yoğunlaşılmaktadır.

E-ticaret sertifikası alabilmek için belirli süreler dahilinde, e-ticaret eğitimi veren kurumun belirlemiş olduğu saatlerin tamamlanması gerekmektedir. Alınan eğitimlerin ardından bir e-ticaret sitesinin en etkili nasıl yönetileceği profesyonelce öğrenilebilmektedir. E-ticaret sektörünün hız ve hız büyümesi ve e-ticaret sektöründe bulunan işletmelerin eğitimli çalışanlar araması ise e-ticaret sertifikalarının değerini arttırmaktadır.

E-ticaret Sertifikası İçin Verilen Eğitimler Hangi Özelliklerde Olmalı

E-ticaret sertifikası almak istiyorsanız eğer sertifika almadan önce verilecek olan eğitimin içeriğini iyi incelemeniz gerekir. Bununla birlikte ETİCAD (Elektronik Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği) ve profesyonel bir e-ticaret altyapı sağlayıcısı tarafından desteklenmesi önemlidir. Eğitim içeriğinde ise aşağıda bulunan konuların olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

➔ Alan adı (domain) nedir, e-ticaret’de alan adı alırken nelere dikkat edilmelidir.

➔ Barındırma (hosting) hizmetleri nelerdir, kullanılan sunucular hangi özelliklere olmalıdır.

➔ E-ticaret nedir ? Geçmişi, geleceği ve yaşanılan zamanda sahip olduğu özellikler ve kullanım oranları nelerdir.

➔ B2B ve B2C kavramları nedir.

➔ Sanal pos (VPOS) nedir, sanal pos ödeme sistemleri hakkında detaylı bilgiler.

➔ E-ticaret sitesi açmadan önce kullanılacak olan e-ticaret altyapısının özellikleri nasıl olmalıdır.

➔ Müşteri ve rakip analizi nasıl oluşturulur.

➔ E-ticaret sitesi kurduktan sonra satış hacimlerinin arttırılabilmesi için yapılması gereken çalışmalar.

➔ E-ticaret sitelerinde olması gereken güvenlik standartları nelerdir.

➔ Mesafeli sözleşme, sözleşme esasları, müşteri ve firma arasında karşılıklı haklar.

➔ hedef kitle belirleme ve pazarlama stratejileri oluşturma.

➔ E-ticaret’de arama motoru optimizasyonu, sosyal medya optimizasyonu ve arama motoru reklamcılığı.

➔ Güvenli ödeme yöntemleri, 3D secure, alternatif ödeme seçenekleri (Payu, Paynet, İpara, Paypal, İyzico) nelerdir.

➔ Mobil ticaret, sosyal ticaret, geleneksel ve dorudan satış yöntemleri.

➔ E-ticaret’de başarılı olmanın sırları.

E-ticaret sertifikası almak isteyen kullanıcıların alacakları eğitimlerden beklentileri ana hatları ile yukarıda yazılan maddeler olmalıdır. Eğitim alındıktan sonra, çalışma yapılacak e-ticaret sitesinin en etkili bir şekilde nasıl yönetileceğine dair her şeyin öğrenilmesi gerekir. E-ticaret sertifikası almak kolay olabilir ancak, anlatılan çalışmaların uygulamaya yönelik olmaması durumunda başarıya ulaşmak zor olacaktır. Bütün bu konular ise minimum 30-50 saatlik bir periyot içerisinde sunulmalıdır.

E-ticaret Sertifikası Nasıl Alınır

E-ticaret firmaları, ETİCAD ve girişim dernekleri tarafından ara ara e-ticaret eğitimleri verilmekte, bunun yanı sıra özel olarak kurumlar tarafından e-ticaret eğitimleri verilerek, e-ticaret sertifikası sahibi olmanız sağlanabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu alınan sertifikanın geçerliliğidir. Eğitim verecek olan kuruma ilk sormanız gereken sorulardan bir tanesi alınacak olan sertifikanın nelerde geçerli olduğu olmalıdır. Bununla birlikte eğitim verecek uzmanların CV’lerinin incelenmesinde de fayda vardır. E-ticaret sertifikası alabilmek için e-ticaret uzmanlarından, belirli periyotlar dahilinde, belirlenen bütün konularda bilgi sahibi olmanız ve bütün eğitim saatlerine katılmanız yeterli olacaktır.

E-Ticaret paketleri hakkında detaylı bilgi almak için +90 (212) 256 60 00 numarası aracılığıyla bize ulaşabilir veya müşteri temsilcimizin sizinle iletişime geçmesi için demo telap formunu doldurabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.