E-ticaret İş Modelleri

E-ticaret İş Modelleri

E-ticaret 90’lı yılların sonlarına doğru internet sektörünü girmiş ve 2000’li yıllardan itibaren her geçen sene katlanarak artan bir iş modeli haline gelmiştir. Temel prensip, sahip olunan ya da tedarik edilen ürünlerin internet üzerinden tüketicilere satışıdır. E-ticaret iş modelleri ise kategori ve çalışma şekillerine göre 3 ana başlık altında toplanabilir.

İnternette online satış yapmayı düşünüyorsanız eğer bu üç e-ticaret iş modelinden bir tanesini kendinize baz alabilirsiniz. Bununla birlikte makale sonunda paylaşılacak olan iletişim adreslerinden elektronik ticaret uzmanlarımıza ulaşarak e-ticaret iş modelleri hakkında istediğiniz bilgiyi alabilirsiniz.

E-TİCARET İŞ MODELLERİ

E-ticaret iş modelleri firmadan tüketiciye (B2C), firmadan firmaya (B2B) ve tüketiciden tüketiciye (C2C) olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Şimdi dilerseniz bu iş modellerini sırası ile tanımlayalım.

B2C (Business to Consumer)

Firmadan direk olarak tüketiciye yapılan satış şeklidir. Türkiye’de bir çok firmanın geçiş yaptığı bir e-ticaret modelidir. B2C e-ticarete ile ürünlerini satışa sunan bir çok firma fiziksel mağazalarını kapatarak bu sektörde ilerlemektedir. Firmalar sahip oldukları ya da tedarik ettikleri ürünleri görsel, açıklama,stok,  fiyat bilgisi ve detay özellikleri ile sitelerine eklerler. Yapılan reklam ve organik çalışmaların ardından tüketiciler siteye giriş yapmaya başlar. Beğenilen ürünün siparişi verilir ve satış yapılır. B2C e-ticarette en çok kullanılan ödeme şekilleri kredi kartı, havale/eft ve kargoya kapıda ödemedir. Anlaşılan kargo ve kurye firmaları ile satın alınan ürün teslim edilir.

B2B (Business to Business)

Firmadan firmaya yapılan e-ticaret modelidir. B2B e-ticaretin en çok kullanıldığı alanlardan bir tanesi üretici ve tüketiciyi buluşturan ancak üreticinin sahibi olmadığı siteler üzerinden yapılan satışlar olarak verilebilir. Örnek vermek gerekirse sahibinden.com B2B e-ticarete uygun bir şekilde işleyiş göstermektedir. Bununla birlikte B2C e-ticaret yapan firmaların aynı zamanda çok tercih ettiği bir e-ticaret iş modelidir. tedarikçi firmalardan stok tutmaksızın alınan ürünler internet üzerinden satışa sunulur. Bir tedarikçi firma vardır ve sahip olduğu ürünleri XML ürün entegrasyonu sayesinde e-ticaret site sahibi olan firmaların sitelerine eklenmesini sağlayabilmektedir. Bu çeşit e-ticaret iş modelinde, firma stok tutmaz ve ekstra bir depo maliyetine bütçe ayırmaz. Firmanın e-ticaret sitesi üzerinden satışa sunulan ürün, tedarikçi firma tarafından e-ticaret sitesi olan firmaya gönderilir ve ardından alıcısına teslim edilir.

C2C (Costumer to Costumer)

Tüketicilerden tüketicilere, aracı siteler sayesinde yapılan satış şeklidir. Ürün satmak isteyen bir kişi, ürününü, satış yapabileceği sitelere ilan vererek yükler. Başka bir tüketici ise bu site üzerindeki ilan, fiyat ve diğer bilgilere bakarak ürünü satın almak için başvurur. Ürünün satıldığı site, bu alım satım işlerinden belirli komisyonlar alarak tüketicilerin arasındaki güven duygusunu oluşturabilmek için belirli prosedürler dahilinde işlemlerin devam etmesini sağlar.

Neticaret ileYapılabilen E-ticaret İş Modelleri

Neticaret e-ticaret paketleri ile firmanıza özel bir alışveriş sitesi kurabilirsiniz. Bu site üzerinden ister kendi ürünlerinizi satabilir isterseniz de tedarikçi firmalardan alacağınız ürünlerin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Neticaret e-ticaret paketleri B2B ve B2C e-ticaret iş modeline uygun bir şekilde çalışabilmektedir. Kendi ürünlerinizi görselleri, fiyatları, açıklamaları, stok durumları, detay özellikleri ve stok bilgileri ile sitenize ekleyebilir ve online satış yapmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda tedarik ettiğiniz ve ya edeceğiniz firmanın ürünlerini de sitenize sorunsuz bir şekilde ekleyerek satışa sunabilirsiniz.

Neticaret E-ticaret Paketlerinin Özellikleri Nelerdir ?

İlk defa 2001 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 14 yıllık süreç içerisinde firma istekleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan her özellik e-ticaret yazılım altyapısına eklenmiştir ve geliştirmeler devam etmektedir. E-ticaret siteniz anahtar teslim bir şekilde sizlere sunulur. Alan adı, hosting, yazılım, tasarım, güvenlik, teknik destek, eğitim, entegrasyon, ödeme sistemleri ve diğer ihtiyaç duyulan bütün her şey tek bir paket içerisinde verilir. 1 iş günü içerisinde online satış sitenizi açabilirve internette satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Neticaret e-ticaret paketlerinin detaylı özelliklerine E-ticaret Paketleri sayfamız aracılığı ile ulaşabilir, 0 212 256 60 00‘ı arayarak e-ticaret hakkında aklınıza takılan bütün soruların cevaplarını alabilir ve aynı zamanda Ücretsiz Demo Talebigöndererek sistemi bütün ayrıntıları ile inceleyebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.