E-ticaret için Online SEO (Arama Motoru Optimizasyon) Aracı MySeoTool

My SEO Tool sitesi arama motoru optimizasyonuna (SEO) önem veren e-ticaret siteleri tarafından kullanılması oldukça fazla katkı sağlayacak bir çevrimiçi (online) sitedir. Bu site sayesinde anahtar kelimelerinizde Google ve Bing’de kaçıncı sırada olduğunu görebilir, günlük olarak değişimlerini takip edebilirsiniz. İngilizce olarak hizmet vermekte olan www.myseotool.com sitesinin ayrıca diğer bütün özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Bu sitenin site sahiplerine sunmuş olduğu özelliklere gelince;

1. Competitive Analysis (Rakip Analizi)

Arama motorlarında bulunan sıralamalarını öğrenebilmek için girmiş olduğunuz kelimelerinizde rakiplerinizin ve sizlerin ortalama kaçıncı sırada olduğunu gösteren eklentisidir. Bu eklenti sayesinde örnek olarak girmiş olduğunuz 10 kelimenin ortalaması alınmaktadır. Aynı zamanda rakiplerinizin de bu kelimelerde ortalamaları alınır. Ardından ortalama değeriniz girmiş olduğunuz rakip kelimelerle birlikte yazdırılır. Bu özellik sayesinde hem kelimelerde ortalama kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilir hem de yapılan çalışmaların ne denli faydalı olduğunu toplu bir şekilde görebilirsiniz.

Siteye üye olduktan ve sizlerden istenen işlemleri (makale sonunda anlatılacaktır) tamamladıktan sonra, sağ kısımda bulunan Competitive Analysis kısmında tıklayarak bu karşılaştırmayı yapabilirsiniz. Sadece bütün kelimelerin ortalaması değil aynı zamanda tek bir kelimede rakiplerinize göre kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz. Yine sağ kısımda bulunan Analyze alanından All Keywords yerine istenilen kelimeyi seçmeniz yeterli olacaktır.

Rakip analizi yapılırken verilen diğer önemli bilgiler ise alınan link sayıları, mozRank, sayfa otoritesi ve alan adı(domain) otoritesidir. Bu değerler diğer siteler arasında mevcut durumunuzu göstermekte ve arama motoru optimizasyonunda daha üst sıralarda yer alabilmeniz için bir nevi yapılacak çalışmaların yoğunluğu belirtmektedir.

2. Optimizations (Optimizasyonlar)

Optimizations alanında sayfanızda yapılması gereken optimizasyonlar tek tek maddeler halinde gösterilmektedir. Örnek olarak anasayfanızda İstanbul Kadıköy’de Çiçekçi kelimesinde daha üst sıralarda yer almak istiyorsunuz. Bunun için anasayfanızda neler yaptığınız, hangi kriterlere dikkat ettiğiniz veya etmeniz gerektiği gösterilmektedir.  Sayfa başlığınızın, açıklamanızın uzunluğunun doğru olup olmadığı, sayfada kaç ilgili kelimenin yoğunluğunun orantısı, sayfa boyutu ve hızı, meta tag etiketleri, dışarıya bağlantı sayısı gibi bir çok kriterin uyumlu olup olmadığına bakılmaktadır. Uyumlu olduğu takdirde tik işareti ile, aksi takdirde ise çarpı işareti ile gösterim yapılmaktadır. Bu kısımı daha iyi anlayabilmek için İngilizce bilinmesi ya da çeviri yapan sitelerin kullanılması gerekebilir.

3. Backlinks (Bağlantılar)

Bağlantılar kısmı ise sitenize hangi site ve kelime ile bağlantı verildiğini göstermektedir. Bütün siteler sıralanmaktadır. Bununla birlikte Ahrefs yani link sayısını veren siteden alınan veriler sayesinde, linkinizin bulunduğu sitelerin almış olduğu link sayıları da gösterilmektedir.

My SEO Tools aracının diğer özellikleri Facebeook, Youtube, Twitter ve Google Analytics hesaplarınızı bağlamaya olanak sağlamasıdır. Bu sayede ilgili sosyal medya ve analytics siteleri üzerinden veriler alınmakta ve tek bir hesap içerisinde takip edebilmeniz sağlanmaktadır.

Üye Olmak ve Sistemi Kullanmak

www.myseotool.com sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan Signup bağlantısına tıklayınız. Karşınıza çıkan pencerede First Name (isim), Last Name (soyisim), Email / Username (e-posta / kullanıcı adı) ve Password (şifre) alanlarını doldurduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan alanda şirket veya web site adınız ile birlikte web adresiniz girilmesinin istendiği bir alan gelecektir. Bu alanları doldurduktan sonra sağ kısımda bulunan Keywords alanına teker teker sıralamasını öğrenmek istediğiniz kelimelerin boşluklar bırakılarak girilmesi gerekir. Son olarak alt kısımdaki butona tıklanır. Kısa bir süre içerisinde sistem bütün bilgilerinizi karşınıza getirecektir. Artık tek yapmanız sağ kısımda bulunan bağlantılara tıklayarak yukarıdaki özellikleri incelemenizdir.

E-ticaret sitesi olanlar bu siteyi kullanarak kelime sıralamalarınızı öğrenebilir, aldığınız linkleri direk olarak görebilir, yapmış olduğunuz çalışmalarınızı rakipleriniz ile karşılaştırarak önemli kelimelerde hangi sıralarda olduğunu görebilirsiniz. Genel ve tekil olarak yapılan çalışmaların takibini gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Rakip Analizi Yapmak İster misiniz ?

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.