E-ticaret Siteniz İçin Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

E-ticaret Siteniz İçin Google Anahtar Kelime Planlayıcısı

E-ticaret sitelerine gelen kullanıcılara bakıldığında en çok geri dönüşüme sahip olan çalışmaların SEO çalışmaları olduğu görülmektedir. SEO, bir diğer adı ile arama motoru optimizasyonu, arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmek için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmalarında ise ilk dikkat edilmesi gereken konu kullanıcıların en çok arama yaptığı kelimelerin tespit edilmesidir.

Potansiyel müşteri olan internet kullanıcılarının en çok aradığı kelimeler Google Adwords kullanıcıları tarafından tespit edilebilmektedir. Google Adwords hesabınız mevcut ise anahtar kelime planlayıcısı sayesinde, Google’da sektörünüz için en çok aratılan kelimeleri analiz etme imkanınız bulunmaktadır. E-ticaret siteniz olmasına rağmen henüz Google Adwords hesabınız mevcut değil ise SEM uzmanımız tarafından yazılmış olan E-ticaret Siteleri İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir konu başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

E-ticaret Siteniz İçin Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’un anahtar kelime planlayıcı (Adwords Keyword Planner), SEO için yararınıza olacak kelimeleri bulmanızda en çok işinize yarayacak olan eklentidir. Bu eklentinin dışında bu işlemi gören bir çok site bulunmaktadır ancak Türkiye’de en çok kullanılan ve en güncel verileri veren Google olduğu için sadece onun sunmuş olduğu anahtar kelime planlayıcı ile makalemize devam ediyoruz.

Anahtar kelime planlayıcıyı kullanabilmeniz için adword hesabınızın olması gerekir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı adresine girişi yaptıktan sonra Adwords’te oturum açın butonuna tıklayarak sahip olduğunuz adwords hesabının e-posta adresi ve şifresini giriniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu alandan yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın alanına tıklayınız. Alt kısımda bulunan alana sektörünüz, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili bir kaç kelime giriniz. Ardından açılış sayfanızın linkini yazınız. Son olarak ise ürün kategorisini seçiniz. Hedefleme kısmında Türkiye’ye hizmet veriyorsanız sadece Türkiye, tüm dünyaya hizmet veren bir ürününüz var ise istediğiniz diğer dünya ülkelerini girebilirsiniz. Tarih aralığını seçerek ortalama yıllık, aylık ya da belirli bir periyot içerisinde ortalama aranma sayıları alanında da değişiklik yapabilirsiniz. Aylık aranma sayısı, sadece yakından ilgilenilen kelimeler, dahil edilecek anahtar kelimeler gibi bu sayfada istediğiniz hedeflemeyi koyabilirsiniz. Ardından alt kısımda bulunan “Fikir Al” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Örnek olarak E-ticaret yazılım sektörü için Neticaret.com.tr sitesi içerisinde yer alan ve en çok aratılan anahtar kelimeleri bulabilmek için aşağıdaki şablonu kullanalım.

Yukarıda anlatılan işlemleri tamamladıktan sonra anahtar kelime planlayıcısı, sektörünüz, ürününüz ya da hizmetiniz ile ilgili olan bütün kelimeleri aranma hacimleri ile birlikte karşınıza çıkartacaktır. İlk açılan pencerede karşınıza reklam grubu fikirleri çıkacaktır. Aynı sayfada bulunan anahtar kelime fikirleri alanına tıklayarak bütün ilgili kelimeleri aşağıda bulunan görselde olduğu gibi ortalama aylık aranma sayısı ve rekabet (Google’da bulunan rakip sayınıza göre üst sıralarda çıkma zorluğu) durumlarına göre gözlemleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı Neden Önemli

Anahtar kelime planlayıcı kullanarak sektörünüzde en çok arama yapılan kelimeleri bulabilir bu sayede direk ürün satın almak isteyen müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda sitenize gelen kullanıcı sayısını arttırarak, çalışma yaptığınız kelimelerin dışında da Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Google Adwords hesabı açmak istemiyorsanız eğer bonus olarak paylaşacağımız http://ubersuggest.org/ sitesi aracılığı ile de en çok aratılan kelimelere ulaşma şansınız bulunmaktadır. Ama belirttiğimiz gibi en doğru sonuçlar Google tarafından sizlere sunulacaktır.

SEO ile tam uyumlu, akıllı link yapısına sahip olan, anahtar teslim sizlere sunulan profesyonel bir e-ticaret altyapısına sahip olmak isterseniz eğer Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz olarak test edebilirsiniz. Ücretsiz demo talebi sayfamızı ziyaret ettikten sonra sizden istenilen bilgileri doldurduğunuz taktirde e-ticaret uzmanlarımızın sizlere sistemi incelettirmesini sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.