B2B E-Ticaret (Business to Business)

B2B E-Ticaret (Business to Business)

B2B: Firmadan Firmaya Online Ticaret

B2B E-Ticaret Modeli ile işletmeler internet üzerinden ürünlerini bayilerine tanıtır ve satışlarını yaparlar.

Günümüzde firmaların internet üzerinden bayilerine satış yaptıkları bu e-ticaret yapıları B2B (Business to Business) olarak adlandırılmaktadır. Bu nedenle B2B hem yapı hemde kullanım olarak, firmadan müşteriye satış (B2C) ve müşteriden müşteriye satış C2C E-Ticaret sistemlerinden daha farklıdır.

B2B, öncelikle işlem miktarı ve fiyat olarak bakıldığında B2C ve C2C sistemlerinden ayrılmaktadır. Çünkü B2B sistemi ile şirketler arası toplu alım satımlar gerçekleşmekte ve buna bağlı olarak tek satışta çok büyük rakamlardan bahsedilmektedir. B2B satış e-ticaret modeli katılımcılar, karar vericiler, satın alım süreci, e-pazaryeri ya da portal seçimi, ödeme ve altyapı gibi yönlerden de diğer e-ticaret modellerinden ayrılmaktadır.

Bu nedenle B2B E-Ticaret modeli bahsettiğimiz özellikleriyle, işletmelerin bilindik ticaret yöntemlerinden farklı olarak, elektronik ortamda ticaret yapmalarına olanak sağlayan yeni bir yöntemidir. Ticaretin taraflarını ise alıcı ve satıcı işletmeler oluşturmaktadır.

B2B E-Ticaret Metodunun Genel Özellikleri

 neticaret gold b2b e-ticaret çözümleri

E-ticaret neticaret gold b2b

Devamlı Online Erişim
B2B’nin tercih edilmesinin en büyük nedeni sürekli alım-satım hizmetinin devam ediyor olmasıdır. Firmalar mesai satlerinden veya tatillerden etkilenmeden ticaretlerini aralıksız online olarak 7/24 sürdürebilmektedirler.

Erişim Kolaylığı
B2B e-ticaret sistemlerinin ikinci önemli özelliği ise erişim kolaylığıdır. Firmalar internet sayesinde dünyanın herhangibir yerindeki müşterilerine ulaşabilir, ürünlerini tanıtabilir ve satışlarını anlık olarak online gerçekleştirebilirler.

İşlemlerin Online Olarak hızlıca Gerçekleşmesi
İnternet üzerinden yapılan tüm işlemler dijital ortamda gerçekleşmektedir. Dijital bilgiler ise kolaylıkla depolanabilir, transfer edilebilir, kullanılabilir. Böylelikle işlemler hem hızlı hemde güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Multimedya Zenginliği
Multimedya B2B ticaret için olmazsa olmaz özelliklerden birisidir. Şirketler ürünlerini kataloglar, görseller veya tanıtım videolarını multimedya özelliği sayesinde online olarak kolaylıkla tanıtırlar. Bunu canlı destek sistemleri ve video konferaslar takip eder. Şirketler alacakları ürünleri bu araçları kullanarak inceler ve karar verirler.

B2B’nin Firmalara Avantajları

B2B E-Ticaret modelinin Dünya üzerindeki en bilindik ve büyük örneklerinden alibaba.com sitesinde yer alan bir çalışmada, firmaların B2B modeliyle elde edeceği avantajlarşöyle sıralanmıştır;

1-) Satış ve kar oranlarında artış
2-) İç pazarda rekabet üstünlüğü
3-) Küresel pazarlardan pay kapma
4-) Pazar çeşitliliğinde artış
5-) Parça başı maliyetlerde düşüş
6-) Talepler açısından zaman sınırının ortadan kalkması
7-) Şirket büyümesi açısımdan fırsat
8- ) Yeni bilgi ve deneyim edinme fırsatı

E-Ticaret Neticaret Gold B2B Çözümlerinden yararlanmak için tıklayın. Dilerseniz demo talep formunu doldurup E-Ticaret Neticaret Gold B2B Sistemlerini ücretsiz test edebilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.