10 Adımda E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur

10 Adımda E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur

E-ticaret sitesi yani online satış yapılabilen bir sanal mağaza açarak ürünlerinizi pazarlama düşünceniz var ise eğer 10 adımda e-ticaret sitesi nasıl kurulur ev yapılması gereken detaylar nelerdir 10 adımda anlatılacaktır.

10 adımı anlatmadan önce, internetten satış yaparken herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmak istemeyenler için profesyonel e-ticaret paketleri kullanmalarını ve bu paketlerde alınmış olan uluslar arası güvenlik önlemlerini öğrenmelerini tavsiye ederiz.

1. Adım: Açılacak Olan Sitenin Adına Karar Verilmesi

Bir e-ticaret sitesi açmadan önce belki de karar verilmesi en zor ancak satışları en çok etkileyen konu sitenin alan adıdır. Hem akılda kalıcı olması, hem siteye gelen kullanıcıların tekrar alışveriş yapacaklarında sitenizi ziyaret etmeleri hem de arama motorları sıralamalarında önemli bir etkiye sahip olabilmesi için profesyonel bir şekilde düşünülmelidir. Burada karar verirken şirketinizin üzerinde yoğunlaştığı ürünü ya da şirketinizin adını baz alabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse neticaret.com.tr verilebilir. E-ticaret üzerine yoğunlaşılmış bir sitedir ve alan adı içerinde eticaret kelimesi mevcuttur.

Yine örnek olarak referanslarımız arasından poyrazkartus.com verilebilir. İlgili referans kartuş ve türevleri üzerine ürünler satmakta ve alan adı içerisinde kartus kelimesini geçirmektedir. Bu örnekler mykagitcim.com, papiruskirtasiye.com, avbalikmarketi.com olarak çoğaltılabili. E-ticaret yaparken oldukça büyük bir proje düşünüyorsanız eğer çok kısa isimlerle kendi markanızı yaratabilirsiniz. n11.com bu markalaşmaya yönelik en dikkat çekici alan adlarından bir tanesidir.

2. Adım: Profesyonel Bir E-ticaret Yazılım Paketi Kullanılması

Kullanacağınız alan adına karar verdikten sonra kullanacağınız profesyonel e-ticaret yazılımına karar vermeniz gerekir. İnternette satış yapabilmeniz için gerekli bütün ihtiyaçların karşılanabiliyor olması ve sürekli geliştirilebilir olması önemlidir. İleri teknoloji güvenlik önlemler ile sitenizin korunması gerekir. Ödeme sayfalarında 128 – 258 bit SSL şifreleme sistemleri bulunmalı ve aynı zamanda sitenizin barınacağı sunucularda Firewall, IPS, IDS, Raid5 yedekleme ve güvenlik önlemlerinin alınıyor olması gerekmektedir.

Profesyonel bir e-ticaret yazılımı kullanıldığı zaman profesyonel bir yönetim paneline sahip olunur. Bu yönetim paneli üzerinden üyelerin takibi, satış raporları, siparişlerin takibi, site yönetimi, ürün ekleme, tasarım değişikliği, ödeme sistemlerinin belirlenmesi gibi bir çok özelliğe ve fonksiyona sahip olunmaktadır. Neticaret e-ticaret paketleri ile sizlere sunulan bu özellik ve ayrıcalıklar için E-ticaret Paketleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3. Adım: Sitenin Anahtar Teslim Alınması 

Profesyonel bir e-ticaret yazılım paketi (Neticaret) kullandıktan sonra 1 iş günü içerisinde sanal mağazanız sizlere teslim edilir. Alan adı, sunucu hizmetleri, tasarım, e-ticaret yazılımı, güvenlik, teknik destek ve entegrasyona hazır bir alt yapı ve internette ticaret yapılabilmesi için gerekli bütün özellik ve gereksinimler bir arada sunulmalıdır. Neticaret e-ticaret paketleri kullanılarak bu özellik ve gereksinimler anahtar teslim bir şekilde sizlere sunulur.

4. Adım: Ödeme Sistemlerinin Belirlenmesi ve Yerine Getirilmesi Gereken Aşamalar

Sitenize giriş yapan kullanıcıların size ödeme yapabilmesi için farklı ödeme seçeneklerini sunmanız gerekir. İnternette en çok kullanılan ödeme yöntemleri ise havale, EFT, kredi kartı ve kargoya kapıda ödeme yöntemleridir. Havale ve EFT ile ödeme alabilmek için bankalardan hesap açmanız, kredi kartı ile ödeme alabilmek için bankalara sanal pos başvurusu yapmanız yada alternatif ödeme sistemlerini (Paypal, İpara, Payu, Paynet, İyzico) seçmeniz ve kargo ile ödeme alabilmek için ise herhangi bir kargo firması ile anlaşmanız gerekir. Bütün bu süreçler dahilinde Neticaret e-ticaret uzmanları izlenmesi gereken yollar ve detaylarında sizlerin yanında olmaktadırlar.

e-ticaret alan adı

5. Adım: Ürünleri Siteye Eklenmesi

Profesyonel bir altyapı kurularak açılan sitenizde artık ürünlerinizin girişini yapmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizi görselleri, fiyat ve stok bilgileri, detay özellikleri ve girmek istediğiniz diğer bilgiler ile sitenize eklemeniz gerekmektedir. Tabi önce kendi sektörünüze özel bir kategori planı yapmış olmanız gerekir. E-ticaret alt yapınız XML ürün entegrasyonuna uygun ise, ürün tedarik ettiğiniz bir firmanın bütün ürünlerini bu özellik sayesinde direk olarak sitenize ekleme şansınız bulunmaktadır.

6. Adım: Siteniz Satışa Hazır Hale Gelmiştir

Yukarıdaki 5 adımı tamamladıktan sonra artık e-ticaret siteniz satışa hazır hale gelmiştir. Neticaret e-ticaret paketleri ile birlikte size özel e-ticaret tasarımları sunulmaktadır ancak eşsiz bir sanal mağaza tasarımına sahip olmak isterseniz Negrafik grafik tasarım ekibi ile birlikte hayalinizdeki tasarım gerçeğe dönüştürülebilmekteedir.

7. Adım: E-ticaret Uzmanlarından Özel Eğitim

Neticaret e-ticaret uzmanları, e-ticaret sitenizin kurulumu yapıldıktan sonra sizlere özel bir eğitim sunmaktadırlar. Bu eğitim sayesinde kolay ve rahat anlaşılabilir olan yönetim panelinizi nasıl kullanacağınız ve e-ticaret siteniz üzerinde yapacağınız değişiklikler üzerindedir. Hiç bir yazılım, donanım ya da internet bilginiz olmasa dahi sizlerde internet üzerinden ürünlerinizi profesyonel bir şekilde satışa sunmaya başlayabilirsiniz.

8. Adım: Reklam ve Pazarlama Çalışmaların Yapılması

E-ticaret sitenizi kurup ürünlerinizi sitenize eklemeye başladıktan sonra sektörünüz ile ilgili arama motorlarında (Google, yandex, Bing ve benzeri…) kullanıcılar sitenize giriş yapmaya başlayacaklardır. Bunun sebebi arama motorlarının açılan her siteyi zamanla indekslemesi yani kendi veri tabanına eklemesinden kaynaklanmaktadır. Sitenize gelen kullanıcı sayılarını artırabilmeniz için ise reklam ve pazarlama çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya optimizasyonu (SMO) ve arama motoru reklamcılığı çalışmaları, bu çalışmaların başını çekmektedir.

Not: Buraya kadar anlatılan bütün çalışmalar bir e-ticaret sitesi kurulurken yaşanan adımları anlatmıştır. Son iki adım ise sitenizi daha fazla tüketiciye yani potansiyel müşteriye ulaştırabilmeniz için yapmanız gereken çalışmalardan oluşacaktır.

9. Adım: SEO, SEM ve SMO Çalışmalarının Yapılması

Bir e-ticaret sitesinde başarının yakalanabilmesi yani istenen cirolara ulaşabilmek için üç ana çalışma üzerine yoğunlaşılmalıdır. Bu çalışmalar 8. madde de bahsettiğimiz gibi Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya optimizasyonu (SMO) ve arama motoru reklamcılığı çalışmalarıdır. E-ticaret ve SEO uzmanlarımız tarafından yazılmış olan E-ticaret Sitelerinden Nasıl Daha Fazla Kazanılır konu başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

10. Adım: E-ticaret Uzmanlarının Yazılarını Takip Edin

E-ticaret uzmanları sanal mağazacılıkta yaşamış oldukları bütün bilgi birikimini yazıya dökmektedirler. Neticaret e-ticaret uzmanları da e-ticaret site sahiplerinin daha fazla kazanç sağlayabilmeleri ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmeleri için özel makaleler hazırlamaktadırlar. İnternette e-ticaret portalı araması yaparak ulaşabileceğiniz bu makaleler sayesinde sizlerde e-ticaret sitenizin devamlılığı için yapmanız gereken çalışmaları detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

E-ticaret sitesi kurmak istiyor ancak hala aklınızda soru işaretleri mevcut ise 0 212 256 60 00‘ı arayabilir ve e-ticaret uzmanlarımıza istediğiniz her soruyu sorabilirsiniz. Bununla birlikte Neticaret e-ticaret paketlerini ücretsiz bir şekilde test ederek nasıl bir sanal mağazaya sahip olacağınızı inceleyebilmek için Ücretsiz Demo Talebi gönderebilir ve uzman e-ticaret ekibimizin sizlerle temasa geçmelerini sağlayabilirsiniz.

YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ

Yorumunuz 24 saat içerisinde incelenmektedir.


© Copyright 2016 Neticaret bir Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. markasıdır.