Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticarette Youtube ve Video Kullanımı Satışları Nasıl Etkiler E-ticarette Youtube ve Video Kullanımı Satışları Nasıl Etkiler

ipad eticaretGoogle Dünya’nın en büyük arama motoru. Aynı zamanda Google tarafından açılan Youtube video izleme sitesi de Türkiye’de en çok ziyaret çeken video sitesi. İnsanlar herhangi bir araştırma yapacaklarında ya da ürün satın alacaklarında ilk tercih olarak Google’da aratma yapmayı tercih ediyorlar. Herhangi bir konu hakkında video izlemek ve istenilen bilgiye görsel olarak ulaşmak için ise ilk tercihler arasında Youtube geliyor.

Daha önceki makalelerimizde arama motoru Google’da yapılan çalışmaların ne kadar fazla etkili olduğundan ve aynı zamanda geri dönüşüm oranlarının fazlalılığından bahsetmiştik. Bu makalemizde ise video sitesi Youtube’u kullanmanın satışlarınızda nasıl bir şekilde dolaylı artış sağlayacağından bahsedeceğiz.

1. Youtube’a eklenen videoların izlenmesi

Konu başında da belirttiğimiz gibi insanlar bir ürün alacakları zaman o ürün ile ilgili videoları izlemek istiyorlar. Bunun içinde ilk başvurdukları site youtube.com. Youtube’a eklediğiniz videolar için özel olarak başlık, açıklama ve etiketler oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede arama yapan potansiyel müşterilerinizin direk olarak sizin eklemiş olduğunuz ürüne yönlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Youtube’a video ekleyebilmeniz için ise bir Gmail hesabınızın olması ve bu hesap ile Youtube’da hesap açmanız yeterli olacaktır. Daha sonra video ekle butonunu kullanarak istediğiniz ürününüzün videosunu bu siteye ekleyebilirsiniz.

2. Sitenize ekleyeceğiniz Youtube videoları

Youtube’a eklemiş olduğunuz videoları aynı zamanda iframe kodları sayesinde kendi sitenize de ekleme şansınız bulunmaktadır. Tanıtımını yaptığınız ürünlerin videoları sayesinde, sitenize gelen tüketicilerin ürünler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Sadece fotoğraf, açıklama ve detaylı özellikler ile değil aynı zamanda çekmiş olduğunuz video ile onların güvenini kazanabilir ve ürün üzerinde yoğunlaşmalarını sağlayabilirsiniz. Sitenize gelen kullanıcıların sadece ürün özelliklerine bakmak isterken bile eklemiş olduğunuz ürünlerin videolarını izlemeleri ve sitenizde daha fazla süre kalmaları direk olarak arama motoru optimizasyonunuzu etkileyen faktörler arasında yer alacaktır.

3. Youtube’a eklenen videolara Google’un verdiği önem

Youtube direk olarak Google’un bünyesinde açılmış olan bir video sitesi. Bu sebeple her gün milyonlarca trafik almakta ve Google tarafından ayrıcalık tanınmaktadır. İlk maddemizde Youtube’a eklenen videoları başlıklar, etiketler ve aynı zamanda açıklamaları ile ekleyebileceğinizden bahsetmiştik. İşte Youtube’un satışlarınızı arttıracak üçüncü etkisi buradan kaynaklanmakta. Google arama motorunda yapılan aratmalarda daha üst sıralarda yer almanız videolarınız sayesinde sağlanabilmektedir. Daha önce dikkat ettiyseniz eğer herhangi bir arama yaptığınızda direk olarak Youtube videolarının çıktığını görmüşsünüzdür.

Sonuç olarak Google ve Youtube e-ticaret siteleri için vazgeçilemez ve aynı zamanda en fazla dönüşüm oranlarının olduğu sitelerdir. Eğer e-ticaret siteniz var ise ya da e-ticaret sitesi açma düşüncesinde iseniz eğer bu iki site üzerine yoğunlaşarak çalışma yapmanızda büyük yararlar bulunmaktadır.

Neticaret e-ticaret paketleri ile açılan sanal mağazalarınızda, ürünlerinizi eklerken sorunsuz bir şekilde Youtube videolarınızı da sitenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede satış yaparken müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Neticaret e-ticaret paketlerinin sahip olduğu diğer bütün özelliklere göz atabilmek için ÜCRETSİZ DEMO TALEBİ’nde bulunabilir ve sistemin özelliklerini canlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle