Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Yeni Başlayanlara için E-ticaret Sitesi Kurmak Yeni Başlayanlara için E-ticaret Sitesi Kurmak
örnek e-tiacret sitesi

Türkiye’de e-ticaret pazarı hız ve hız büyüdü. 2012 yılında 30 milyar TL’nin üzerinde ciro yapan e-ticaret sektörü 2013 yılında da büyümeye devam etti. Henüz 2013 yılının bitmesine 1 ay varken 30 milyar TL’nin üzerinde ciro kaydedildi. Bunun en büyük sebebi ise online alışveriş yapanların ve aynı zamanda internette ürün satışı gerçekleştirenlerin sayısında yaşanan hızla artış görülüyor.

Herkes e-ticaret sitesi açabilir. Öğrenci, yeni mezun, mağaza sahibi, işletmeciler, girişimciler. Yeter ki internetten ürün satma isteğinde olun ve bunun için emek sarf edin. İdealinizde bir sanal mağaza oluşturmanız ve elektronik ticaret yapabilirim demeniz yeterlidir. Bu aşamaya geldikten sonra neler yapılması gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-TİCARETE SIFIRDAN BAŞLIYOR OLABİLİRSİNİZ

Büyük ihtimal e-ticarete sıfırdan başlayacaksınız. Belki biraz bilgi birikiminiz var ve bunu pekiştirerek bir site kurmak istiyorsunuz. Belki yazılımcısınız ancak hangi kuralların geçerli olduğunu bilmiyorsunuz. Ya da interneti sadece maillerinizi okumak içinde kullanıyor olabilirsiniz. Yeter ki e-ticaret sitesi açmak isteyen, bilgi sahibi ya da olmayanlar için bu sektörü detaylı bir şekilde sizlere aktarmaya ve öğrenilmek istenilen bütün sorulara cevap olmaya çalışacağız. Daha önce yazılmış olan makalelerle e-ticareti sizlere anlatmaya çalıştık ancak ilk olarak bu makaleyi okuyarak bilgi birikimine sahip olmanız ardından diğer makaleleri de okuyarak e-ticarette aklınıza takılan her türlü soruyu cevaplayabilir olmanızı istiyoruz.

E-ticarete Yeni Başlayanlar İçin Bu Sektörün Avantajları

Online alışveriş mağazaları olduğu için 7 gün 24 saat açık kalabilecek ve satış yapabilecek sistemlerdir. Online mağaza oldukları için ekstra masrafların önüne geçilmesi sağlanır. Türkiye’nin hatta dünyanın 4 bir yanına ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Sitenize gelen kullanıcılar sınırsız sayıda yükleyebileceğiniz ürünlerden istediklerini seçebilirler. Düşük bütçeler ile alınan reklamlar yüksek cirolar yapmanızı sağlayabilir. E-ticaret niş ürünler için oldukça etkili bir sektör dalıdır.

E-ticaret Sitesi Açabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

E-ticaret sitesi açmak için şirket sahibi olmanız yeterlidir. İnternette satılan ürünlerin devlete beyanının yapılması yani faturalandırılması gerekir. Bununla birlikte elektronik ticaret yaparken online ödeme sistemlerini kullanmak istiyorsanız başvurularda bulunmanız gerekmektedir. Bankalara, kargoya, ya da diğer ödeme sistemlerinin kurulumu için bazı başvurularınızın kabul olması gerekir.

E-ticaret Sitesinde Yapılacak Olan Başvurular

E-ticaret sitelerinizde kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız bankalara şirketiniz adına başvurularda bulunmanız gerekir. Bankaya yapılan sanal pos başvurusu kabul edildiği taktirde e-ticaret sitenize entegrasyonu yapılarak kredi kartlarından ödeme alınmaya ve satış yapılmaya başlanabilir. Bununlar birlikte sanal poslarını belirlemiş oldukları kriterlerde kullanmanıza imkan sağlayan firmalar ile de çalışılabilir. Örnek olarak Paynet, İpara, Payu, Paypal gibi firmalara yine şirket bilgileri ile başvurularak online kredi kartları ile ödeme alınabilir. Kargo ile ödeme alabilmek için herhangi bir kargo şirketi ile görüşmeniz yeterlidir. Havale-eft ile ödeme alabilmek için herhangi bir bankadan hesap numarası mobil tahsilat yapabilmek için ise GSM firmalarınının bayilerine başvurularda bulunmanız gerekmektedir.

E-ticaret Sitelerinde Bulunması Zorunlu Olan Sözleşmeler

Öncelikle müşterilerinizin haklarını korumak daha sonra şirketinizin prestiji ve son olarak bankalardan sanal pos alabilmeniz için e-ticaret sitelerinizde bazı sözleşmelerin bulunma zorunluluğu vardır. Bu sözleşmeler sırası ile üyelik sözleşmesi, satış sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi, ürün iade ve iptal sözleşmeleri olarak belirlenmiştir. Dikkatlice hazırlanmaları ve bütün prosedürlere uygun olmaları gerekmektedir.

Alan Adı. Hosting, E-ticaret Yazılımı, Tasarım

E-ticaret sitesi kurulabilmesi için ilk olarak alan adı alınması gerekir. Bu alan adının barınabileceği bir hosting firması ile görüşülerek sitenize eklenecek olan her türlü içeriğin depolanacağı bir sunucudan alan kiralanmalıdır. E-ticaret yazılımları ve eklentileri kullanılmalı ve bu yazılımlar için tasarım geliştirilmelidir. Geliştirilen tasarımlar bazı kodlamalar yapılarak e-ticaret yazılımları ile birleştirilmelidir. Güvenlik sistemleri hem sunucu hem de site bazlı alınmalıdır. Her bir işlem için ayrı ayrı ödemeler yapılması gerekir. Bunları yapmak yerine bütün özellikleri bir araya getiren ve daha bir çok ayrıcalıktan da faydalanmanızı sağlayan profesyonel Neticaret e-ticaret paketlerini kullanmanız yeterli olacaktır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle