Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
En çok kullanılan ücretsiz Google eklentileri En çok kullanılan ücretsiz Google eklentileri

E-ticaret sitesi açmak isteyenler ya da hali hazırda e-ticaret sitesi sahibi olanlar için ücretsiz Google eklentileri (araçları) ile ilgili bir makale hazırladık. Bu makalemizde e-ticaret sitenizin direk olarak arama motoru optimizasyonunu (SEO) etkileyebilecek ve aynı zamanda ücretsiz bir şekilde kullanarak sitenizin tanıtımını da yapabileceğiniz araçlardan bahsetmek istiyoruz.

Google bütün sitelere sunduğu gibi e-ticaret sitelerine de bazı özel eklentiler sunmaktadır. Herkesin kullanması gereken eklentiler de bu yazımızda paylaşılacaktır. İçeriklerinizi daha düzenli bir şekilde işenebilmesi, arama dizininde daha etkili bir şekilde yer almak, ürünlerinizi Google üzerinde pazarlamak ve Google iletişim adreslerine sahip olabilmeniz için ücretsiz bir şekilde kullanabileceğiniz araçlar sırası ile verilmiştir.

google araçları

Gmail

Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz olarak mail hesabı almanıza yarayan bir özelliktir. Gmail hesabı almanız hem dünyada en çok tercih edilen bir uzantı ile mail adresine sahip olmanızı sağlamakta hem de Google’un ücretsiz olarak sizlere sunmuş olduğu araçları kullanabilmeniz için gereklidir. Bununla birlikte kendi sitenizde sahip olduğunuz mail adreslerinizi direk olarak Gmail’e yönlendirerek kullanma imkanı sunmaktadır.

Google Analytcs

Google analytcs sitenize gelen kullanıcıların detaylı bir şekilde istatistiklerini sizlere sunan bir araçtır. Her sitede olması gerekir. Çünkü hangi sayfanın ne kadar ziyaret edildiği, hangi günlerde sitenizde ne kadar kullanıcı yoğunluğu oluştuğu, hangi sitelerden kullanıcı trafiği sağlandığı, sitede kalma süreleri ve hemen çıkma oranları gibi bir çok bilgiye Google Analytcs kullanarak ücretsiz bir şekilde ulaşabilmektesinizdir. Google sizlere sunduğu bir istatistik ve veri analizi aracıdır.

Blogger

Google kendi kurmuş olduğu blog sistemi altında haber, yazı, makale, ve tanıtımlar yapabileceğiniz bir blog sitesi oluşturma imkanını sizlere sunmaktadır. Ücretsiz olarak kullanılabilmekte ve sınırsız sayıda açılabilmekte olan blog hesapları sayesinde sitenize daha fazla kullanıcı sağlama imkanınız bulunmaktadır. Yayınlamış olduğunuz makaleleriniz sayesinde hem arama motorlarında aratma yapacak olan kullanıcılara hem de blogger hesabı olanlara ulaşabilir ve siteniz ile birlikte ürünlerinizin ücretsiz tanıtımını yapabilirsiniz.

Webmaster Tools

Google webmaster tools ile e-ticaret sitelerinizin Google arama motorundaki genel durumunu inceleyebilirsiniz. Sitenize en çok hangi kelimelerden giriş olmuş görebilir, arama motorlarında aranma performansınızı grafikler ile birlikte inceleyebilirsiniz. Sitenizde yapılmış olan herhangi yanlış bir çalışma olduğunda direk olarak bu araç sayesinde uyarıları takip edebilirsiniz. Sitenize ekleyeceğiniz ürün ve sayfalarınızın anında arama motoru dizinine eklenmesini (indexlenmesini) sağlayabilirsiniz. Sitenizde bulunan güvenlik sorunlarına bakabilir, arama trafiğiniz hakkında genel bilgi sahibi olabilir, site haritanızı dizine onaylatabilir ve daha bir çok özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Google Plus (Google +)

Google Plus her geçen gün daha fazla üyeye sahip olan bir sosyal ağ sitesidir. Bu site sayesinde e-ticaret sitenize özel bir Google Plus sayfası açabilir ve sitenize ekleyeceğiniz eklentileri, fotoğrafları ve videoları bu site üzerinden paylaşarak on binlere ulaşabilirsiniz. Sizi takip eden ve işletmeniz için +1 veren kişilerin direk olarak paylaşımlarınızı görmesini sağlayarak sitenizin tanıtımını ücretsiz bir şekilde yapma imkanına sahip olursunuz. Google plus + sayfası açmak ne kadar faydalı konu başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz.

Google Rehber

Google tüm dünyanın haritasını özel olarak Google Map aracılığı ile uydu görüntülerinden çıkarmış ve adreslerin daha kolay bulunabilirliğini sağlamıştır. E-ticaret sitenizi Google Rehber’e ekleyerek işletmenizin bulunabilirliğini arttırabilirsiniz. Bununla birlikte Google’ın ara ara sunmuş olduğu ve ana kelimelerde ilk sayfada çıkardığı Google Haritalar alanında da yer alarak birden sitenize gelen kullanıcı sayısını hiç ummadığınız kadar arttırabilirsiniz.

Google Merchant Center

Google e-ticaret yapan işletmeler için özel bir araç geliştirmiştir. Bu araç sayesinde satışını yaptığınız ürünlerin fiyat, özellik ve resimli bir şekilde arama dizininde gösterimini sağlayabilmektesinizdir. Google Merchant Center hesabı alarak ve ardından bu hesabı Google Adwords hesabınız ile bağlayarak ürününüzün yukarıda bahsettiğimiz özelliklerde ilgi çekici bir şekilde arama dizininde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Neticaret e-ticaret paketlerini kullanan ve internetten online satış yapan işletmeler özel eğitimler aracılığı ile Google’un sunmuş olduğu uygulamalar hakkında bilgilendirilmekte ve bir çok aracı da kendi sistemleri üzerinden rahat bir şekilde kullanabilmektedirler. Sizlerde Neticaret e-tcaret paketlerini ücretsiz olarak test etmek isterseniz “Ücretsiz Demo Talebi” gönderebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle