Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret siteleriniz için sosyal medya optimizasyon çalışması E-ticaret siteleriniz için sosyal medya optimizasyon çalışması

sosyal medyaSosyal medya bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazıdır. Arama motoru optimizasyonuna sağlayacağı yararların yanı sıra sitenize sağlanacak kullanıcı trafiği sebebi ile yapılması gereken önemli stratejik çalışmalar arasında yer alır. Bu sebepledir ki açılan e-ticaret sitelerinde başarıya ulaşabilmek için sosyal medya ve sosyal paylaşım sitelerinin iyi bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Sosyal medya da yapılan çalışmalara genel olarak sosyal medya optimizasyonu adı verilir. Eğer e-ticaret siteniz aktif bir şekilde bu mecrada yer almıyor ise sosyal medyayı kullanan rakiplerinize göre oldukça gerilerde kalmışsınız demektir. Bu makalemizde, e-ticaret sitesi açanlar ve sosyal medyayı kullanmayan sanal mağaza sahipleri için bu sektörün ne kadar önemli olduğundan ve aynı zamanda hangi sosyal paylaşım sitelerinin sizlere ne kadar yarar sağlayacağından bahsedeceğiz.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal paylaşım siteleri

Şu anda Türkiye’de en çok kullanılmakta olan sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter, Google Plus, Tumblr, Instagram ve Pinterest olarak sıralanabilir. Başlangıç olarak bu sitelerde yer almanız yeterli olacaktır. Yapılan etkili çalışmaların ardından 100’ün üzerinde sosyal paylaşım sitesinde de profesyonel bir şekilde yer almanız e-ticaret sitelerinize büyük katkılar sağlayacaktır.

facebook ikonFacebook

Facebook hemen hemen herkes tarafından kullanılmakta olan ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi. Bu siteden üyelik alınabildiği gibi sayfa oluşturularak ta paylaşımlar yapılabilmektedir. Facebook işletmenize özel sayfa oluşturmanıza imkan sağlamakta ve aynı zamanda dilediğiniz şekilde ürünlerinizi tanıtmanıza izin vermektedir. Kullanmakta olduğunuz e-ticaret sitesinde Facebook Store eklentisi de mevcut ise ürünlerinizi aynı zamanda bu site üzerinden de bağlantılı olarak satışa sunabilirsiniz. Facebook Store Özelliği Olan Eticaret Paketi konu başlıklı makalemizi okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

twitter iconTwitter

Twitter Facebook’tan sonra en çok tercih edilen ve 160 karakterden oluşan paylaşımlar yapmanızı sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. Burada yapılan paylaşımlar ile takipçi sayısı arttırabilmekte bu sayede sizleri takip eden kullanıcılara ulaşılabilmektedir. Ürünlerinizin linklerini paylaşabileceğiniz gibi, paylaştığınız tweetlerde kullanacağınız taglar sayesinde aratmalarda da çıkabilirsiniz. Sitenize sağlayacağınız trafik sayesinde hem ürün satışlarınızı arttırabilir hem de ürünlerinizin doğal bir şekilde tanıtımını yapabilirsiniz.

google plus logoGoogle Plus

Google tarafından açılan ve en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesidir. Facebook ve twitter kadar fazla kullanım oranı olmasa da arama motoru optimizasyonu çalışmanıza oldukça fazla etkisi olmakta olan bir sosyal medya sitesidir. Google, google plus kullanan e-ticaret sitelerine ve aynı zamanda sürekli paylaşımlar yaparak takipçi ve + sayısını arttıranlar için ayrı bir değer verebilmektedir. Bu sebeple e-ticaret siteniz için açacağınız bir Google+ sayfasının ve bu sayfada paylaşımlar yaparak tanıtacağınız ürünleriniz dolaylı bir şekilde sıralamalarınızı etkileyecek çalışmalar arasındadır. Bu sebeple kesinlikle bir sitenin Google plus sayfasının olması gerektiğini söylüyoruz. Google plus + sayfası açmak ne kadar faydalı konu başlıklı makalemizi okuyarak Google plus sayfası nasıl açılır ve ne kadar faydalı olduğuna dair detayı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tumblr

Son zamanlarda özellikle resim, video ve bilgilendirici konuların paylaşılmaya başlandığı bir sosyal paylaşım sitesi. Türkiye’de birkaç sene öncesine kadar çok fazla bilinmese de son yıllarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmış bir site. Tumblr sayesinde işletmeniz için özel bir sayfa açabiliyor ve tasarımınızı dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Yapacağınız paylaşımlar ve oluşturmakta olduğunuz taglar sayesine arama alanında yapılan aratmalarda direk olarak çıkabiliyorsunuz. Bununla birlikte sitenizi takip eden blog sayısı arttıkça bağlantı kazanmış oluyor ve aynı zamanda yapılan paylaşımlarınızın o bloglarda da görünmesi özelliğine sahip oluyorsunuz. Tumblr'da Hesap Açmak E-ticaret Sitelerinizi Nasıl Etkiler e-ticaret sitelerinizi nasıl etkiler konusunu inceleyerek bu sosyal blog sitesinin faydaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pinterest, Instagram

Pinterest ve instagram Türkiye’de hızlı bir ivme ile kullanılmaya başlanan, fotoğraf ve bağlantı paylaşımı yapmanızı sağlayan sitelerdir. Yapılan paylaşımlar sayesinde hem markanızın tanıtımını yapabilir hem de aldığınız bağlantılar sayesinde aram motoru optimizasyonunuzu direk olarak etkileyebilirsiniz. Takipçi ve takip etme özellikleri sayesinde kısa bir süre içerisinde on binlere sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Pinterest Nedir ? Pinterest'e Nasıl Üye Olunur ? ve Sanal mağazaların yeni trendi instagram hesabı açmak konu başlıklı makalelerimizi okumanızda fayda bulunmaktadır.

social mediaSosyal medyada yer almanın avantajları

Sosyal medya sitelerinde yapacağınız paylaşımlar sayesinde genel olarak takipçi ve beğeni sayılarınızı arttırabilmektesinizdir. Ayrı ayrı emek isteyen bu çalışmaları her gün düzenli bir şekilde yaparsanız kısa bir süre içerisinde trend olabilirsiniz. On binlerce kullanıcıyı vereceğiniz emekler sonucunda sayfanızı takip etmelerini sağlayabilir ve satmakta olduğunuz ürünlerin reklamlarını ve tanıtımlarını ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. On binlere ulaşmanın yanı sıra arama motoru optimizasyonunuza da büyük katkı sağlarsınız. Özellikle son zamanlarda yapılan güncellemelerden sonra arama motorları sosyal paylaşım sitelerinde etkili bir şekilde yer alan siteleri farklı bir kriterde değerlendirerek, sıralamalarını direk olarak değiştirmektedirler.

Bu makalemizde ve makale içerisinde bulunan makalelerden de anlaşılabileceği sosyal medyanın e-ticaret siteleri için büyük bir önemi vardır. Eğer imkanınız var ise sosyal medya uzmanları ile çalışabilir ve sitenizin hızlı bir şekilde yükselişe geçmesini sağlayabilirsiniz. Vakit ayırabileceğinizi düşünüyorsanız, Neticaret’te yazılan makaleler sayesinde, sitenize olumlu etkisi olacak olan sosyal paylaşım sitelerine nasıl üye olacağınızı ve nasıl paylaşımlar yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Neticaret  ve Sosyal Medya

Neticaret e ticaret paketleri ile açılan sanal mağazaların sosyal medyayı daha yakından takip edebilmeleri için özel eğitimler verilmekte, ve bu eğitimlerin yanı sıra sosyal paylaşım eklentilerinin sitelerinde aktif bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır. Özellikle Facebook store, facebok ve twitter beğen özellikleri ile e-ticaret sitelerinizde sosyal paylaşım sitelerine daha fazla önem vermeniz sağlanmaktadır. Facebook store eklentisi sayesinde ürünlerinizi aynı zamanda Facebook paylaşım sitesi üzerinden de satışa sunabilmektesinidir. Neticaret e-ticaret paketleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için iletişim sayfasında bulunan telefon numarası üzerinden bilgi sahibi olabilir ya da direk olarak ücretsiz bir şekilde demo talebi gönderebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle