Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Sitem Google ve Yandex Aramalarında Çıkmıyor E-ticaret Sitem Google ve Yandex Aramalarında Çıkmıyor

E-ticaret sitesi olanların yaşadığı en büyük sorunlar arasında arama motorları tarafından sitelerin indexlenmemesi gelmektedir. En büyük sorun olarak görülmektedir çünkü en etkili ve geri dönüşümü en fazla olan trafik arama motorlarından sağlanır. Bunun sebebi ürün almaya karar vermiş olanların arama motorlarını tercih etmesinden kaynaklanır.

Türkiye’de en çok tercih edilen arama motorları Google ve Yandex’tir. Bu iki arama motorunda aktif olarak yer almak sitelerin cirolarını da doğrudan etkilemektedir. Ancak son zamanlarda bir çok e-ticaret sitesi bu iki arama motorunun dizininde yer alamamaktan şikayetçidir. Peki Yandex ve Google arama motorlarının dizinlerine nasıl kayıt olunur ? Aratılan kelimelerde daha üst sıralara çıkabilmek için hangi çalışmalar yapılabilir ?

Arama motorlarına sitenizi tanıtın

Google Türkiye’nin en çok tercih edilen arama motoru. Sitenizi açtıktan sonra Google aratmalarında çıkmasını istiyorsanız yapmanız gereken birkaç işlem bulunmaktadır. Siteniz açıldıktan sonra ilk yapmanız gereken çalışma sitenizi Google dizine eklemektir. Bu işlem Google örümceklerinin sitenizi ziyaret ederek ilk indexini almasını sağlayacaktır. http://www.google.com.tr/intl/tr/add_url.html adresini kullanarak sitenizi Google’a ekleyebilirsiniz. Yandex’te bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için ise http://webmaster.yandex.com.tr/addurl.xml adresine giriş yaparak site bilgilerinizi yazmanız gerekmektedir.

google ve yandex

Siteleriniz için sitemap oluşturun

E-ticaret sitenizin mutlaka sitemap yani site haritasının olması gerekir. Çünkü site haritası sayesinde arama motorları daha sağlıklı bir şekilde sitenizi tarayarak indeksleme işlemlerini gerçekleştirir. Neticaret e-ticaret sitelerinde sitemap otomatik olarak oluşturulmaktadır. Ancak başka bir e-ticaret sistemi kullanıyorsanız ve sitemap oluşturmak istiyorsanız “Sitemap Nasıl Kurulur” konu başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Webmaster araçlarına kayıt olmak

Hem Google hem de Yandex webmaster araçlarına kayıt olarak sitenizde yaşanan gelişmeleri takip etmek önemlidir. Genel olarak Seo uzmanları ve webmasterlar bu araçları kullanmakta ve sitelerinde yaşanan gelişmeleri an ve an takip etmektedirler. Google webmaster araçlarına üye olabilmek için http://www.google.com/webmasters/ ve Yandex webmaster araçlarına üye olabilmek için http://webmaster.yandex.com.tr/ adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Google dizinine yeni yazılan yaz ve ürünleri manuel olarak ekleme

Google sitenizde yayınladığınız yeni ürünleri, makaleleri, sayfaları ya da yazıları manuel olarak dizine eklemeniz için “Google gibi getir” eklentisi geliştirmiştir. Bu eklenti sayesinde dakikalar içerisinde yeni yayınlanan site arama motoru Google’a eklenebilmektedir. Yukarıdaki webmaster araçlarına kayıt olma ve siteyi arama dizinlere ekleme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Google örümcekleri sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır ancak bu işlemi hızlandırmak için Google gibi getir aracını kullanabilirsiniz.

E-ticaret SEO (arama motoru optimizasyonu) makaleleri

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı

Google'un Gözünde E-ticaret

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle