Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Online alışveriş siteleriniz sevgililer gününe hazır mı ? Online alışveriş siteleriniz sevgililer gününe hazır mı ?

sevgiliye hediye14 Şubat Sevgililer Günü. Türkiye’de bu güne önem veren ve sevdiği insanlara hediyeler alan yüz binlerce kişi bulunmakta. Bu günün ayrı bir özelliği var çünkü. İnsanlar eşlerine, sevdiklerine daha fazla yakın olmak istiyorlar ve bu günü güzel bir hediye ile taçlandırıyorlar.

Sevgililer gününde ise alışverişlerin büyük bir kısmı e-ticaret siteleri üzerinden yapılıyor. Online alışveriş sitelerinde sevgililer gününe özel olarak hazırlanan hediyeler ilgi çekici oluyor. Bununla birlikte hediye alabilmek için işlerinden dolayı vakit bulamayanlar online alışveriş sitelerini tercih ediyorlar. Peki bu özel güne sizin e-ticaret siteniz ne kadar hazır ?

Başta çiçek ve hediyelik eşya sitelerinden yapılan satışlar, doğru stratejiler uygulandığı zaman tavan yapabiliyor. Bu sitelerin yanında bilişim ürünleri satışı yapan sitelerinde satışlarının arttığı gözleniyor. Bu sebepledir ki sevgililer gününe özel sitenizde çalışmalar yapmanız gerekiyor. Bu özel güne hazırlıksız yakalanmamalı ve iyi bir çalışma yaparak kullanıcılara sitenizi tanıtmanız sadece bir günde bile cirolarınızın kat ve kat artmasına sebebiyet verecektir. Peki sevgililer gününde hangi çalışmalara önem göstermeniz gerekir ?

Ön plana çıkarılacak ürünleri belirleyin

Sevgililer gününe özel olarak indirim yapabileceğiniz ve ön plana çıkarabileceğiniz en etkili ürünlerinizi belirleyin. Bu ürünleri gerek anasayfanızda bulunan slider alanında gerekse kendi sitenizde kendi bannerlarınızda reklam yaparak, belirlemiş olduğunuz ürüne yoğunlaşın. Sevgililer günü ve hediye içerikli bannerlar yaparak bu güne ağırlık vermenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü sitenize gelecek olan kullanıcıların büyük bir kısmı bu güne özel olarak gelmiş olacaktır. Onları dikkat çekici ürünlerinizle kazanabilirsiniz.

Toplu mail gönderim hizmetleri

Daha önce sitenize üye olan ve sizlerden ürün alan kullanıcılara e-ticaret sisteminiz aracılığı ile toplu mail gönderimi yapın. Bu sayede sevgililer gününü az da olsa unutma ihtimali olan kullanıcılarınıza ulaşabilir aynı zamanda bu özel günde ne alacağına kara veremeyen kullanıcılarına özel ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Toplu mail gönderimi yaparken ise dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. “Sanal mağaza satışlarınızı arttıracak toplu mail hizmetleri” konu başlıklı makalemizi okuyarak toplu mail gönderimi yaparken hangi kriterlere uymanız gerektiğine dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bugüne özel reklamlar alın

Sevgililer gününden en az 1 gün öncesine kadar olan zaman diliminden başlayarak farklı reklam sektörlerinden sitenize reklam alın. Örnek olarak bu özel günde Google Adwords reklamlarınızın bütçesini arttırabilirsiniz. Ya da sektörüne yakın olan haber ve blog sitelerinden günlük olarak banner reklam alımları yapabilirsiniz. Bu sayede hediye almak isteyen kişilere farklı reklam mecraları aracılığı ile de ulaşabilirsiniz. “E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir” adlı, e-ticaret uzmanları tarafından yazılmış olan yazıyı okuyarak Google Adwords reklamlarınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sosyal medyayı iyi kullanın

Sosyal medyada daha önceden aktif olarak yer alıyorsanız ve özellikle sosyal paylaşım beğeni ve takipçileriniz var ise bugüne özel çalışmalar ve paylaşımlar yapmanız önemlidir. Gün her saati ürünlerinizin paylaşımını yaparak sosyal paylaşım sitelerinde online olan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Eğer sosyal paylaşım sitelerinde aktif olarak yer almadıysanız bu sitelerin size sunmuş olduğu reklam alanlarını kullanabilirsiniz. E-ticaret sitenize özel sayfalar açarak sosyal paylaşım sitelerinin sizleri yönlendirmesi sayesinde ücretli bir şekilde reklam alımları yapabilir ve dakikalar içerisinde on binlere ulaşabilirsiniz.

Dikkat ederseniz genel olarak sitenizin anasayfasında yapılacak değişiklikler, reklam alanlarının etkili bir şekilde kullanımı, toplu mail gönderimi ve aynı zamanda sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanımı üzerine durmanızda fayda bulunmaktadır. Bununla birlikte arama motoru optimizasyonunuz ne kadar etkili ise doğal aratmalarla sitenize gelecek olan kullanıcı sayıları da oldukça artış gösterecektir. Arama motoru optimizasyonu ile ilgili her hangi bir çalışma yapılmamış ise bu konu üzerinde araştırmalar yapmalı ve bir dahaki özel güne kadar sitenizi hazır hale getirmeniz sizlere oldukça faydalı olacaktır. “Sanal Mağazalarınızda Olması Gereken Arama Motoru Optimizasyonu” adlı makaleyi okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle