Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Satış ve pazarlama ortaklığı affiliate marketing nedir ? Satış ve pazarlama ortaklığı affiliate marketing nedir ?
satış ortaklığı sistemi

Affiliate Marketing genel olarak bir yayıncının işletmelerde satılmakta olan firmaların reklamlarını yaparak, satış başı komisyonunu almasıdır. Yani işletmeler reklamını yapacak olan yayıncı siteler ile anlaşır. Satılacak olan ürünler belirlenir. Ardından satış başı yayıncıya verilecek olan komisyon oranı belirlenir. Yayıncı kendi sitesinde yayınlayacağı reklamlar aracılığı ile işletmenin kendisine satması için vermiş olduğu ürünü tanıtmaya başlar. Ve yapılan her satıştan belirlenmiş olan komisyonunu alır. Özet olarak Affiliate Marketing satış ortaklığı sistemidir.

AFFILIATE MARKETİNG YÖNTEMLERİ

Affiliate Marketing genel olarak iki şekilde kullanılmaktadır. Bunlardan ilki üyelik ya da doldurulan form başına alınan ücret, ikincisi ise yapılan satış başına belirlenen komisyon oranları üzerinden alınan ücretlerdir.

CPS (Post Per Sale): Satış yapılan ürün başına alınan komisyon oranıdır. Örnek olarak yayıncı bir sitenin bir e-ticaret sitesi ile anlaştığını düşünelim. Anlaşılan ürünün ücreti ise 200 TL olsun. Yapılan anlaşmada da yayıncının komisyonu %4 olarak belirlensin. Yayıncı satacağı her ürün için (4*200)/100=8 TL komisyonu almaktadır. 100 ürün satışı gerçekleştirdiyse toplamda işletmenin kendisine ödemesi gereken ücret ise 800 TL’dir.

CPL (Cost Per Lead): Bir diğer Affiliate Marketing yöntemidir. Bu yöntemde ürün satışı yapılmasına gerek bulunmamaktadır. İşletmeler üye toplanmasını ya da istedikleri formaların doldurulmasını istemektedirler. Doldurulan form ya da üyelik başına bir ücret belirlenir ve bu ücret ile toplam üye ya da doldurulan form sayısı çarpılarak işletme yayıncısına ödemesini gerçekleştirir.

E-ticaret siteleri için Affiliate Marketing

Online ürün satışı yapan bir e-ticaret siteniz mevcut ise ve satışlarınızı herhangi bir riske girmeden arttırmak istiyorsanız Affiliate Marketing hizmetleri tercih edilebilecek reklam kanallarından bir tanesidir. Bu sistemde riskinizin olmadığını belirttik çünkü yapılan satış başına ödeme gerçekleştirilir. Yayınınızı yapan siteler ne kadar fazla satış yapar ise o kadar fazla kazanmaktadırlar ve bu sebeple sitelerine hem banner olarak hem de tanıtım yazısı olarak paylaşımlarda bulunmaktadırlar. Onların yapmış oldukları satış miktarı arttıkça sizlerin de yapmış olduğunuz satışlar sonucu cirolarınızda artışlar gözlenebilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Verilecek olan komisyon oranlarının iyi düşünülerek ayarlanması gerekmektedir.

Satış ortaklığının sitenize sağlayacağı faydalar

Affiliate Marketing hizmeti satışlarınızı arttırmanın yanı sıra sitenize gelecek olan trafiğin artmasını da sağlayacak olan bir sistemdir. Bununla birlikte doğal olarak alınan bağlantılar sayesinde arama motoru optimizasyonunuz da olumlu bir şekilde etkilenecek ve aramalarda görünürlüğünüz artacaktır. Satış ortaklığı için anlaşılan yayıncı sayısı arttıkça sitenizin arama motorları nezlinde değeri de yükselecektir. Bütün bu faydaların yanı sıra yapılan satışlarda herhangi bir risk yaşamamaktasınızdır. Bannerlarınızı kendiniz hazırlarsınız. Yayıncı sitelerde yayınlanmasını sağlarsınız. Ve yapılan satışlarda sizi etkilemeyecek olan komisyon oranlarını anlaşma yapılan kişi ya da kuruma verirsiniz.

Neticaret ile Dijital Pazarlama Teknikleri

Neticaret e-ticaret paketlerini kullandığınız taktirde dijital pazarlama kanalları hakkında alacağınız eğitimler sayesinde ürünlerinizin tanıtımını kolay bir şekilde yapabilir ve kısa bir süre içerisinde sitenizin bir marka haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Arama motoru reklamcılığı, sosyal medya reklamcılığı satış ortaklığı gibi konularda alacağınız özel eğitimler sayesinde ürünlerinizi daha hızlı ve daha rahat bir şekilde pazarlama imkanına sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Konular

E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle