Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Pazarı Neden, Nasıl Büyüyor ? Online Perakende Satışı E-ticaret Pazarı Neden, Nasıl Büyüyor ? Online Perakende Satışı

online perakende satışE-ticaret pazarı her geçen gün daha dik bir ivme ile büyümeye devam ediyor. İnsanlar fiziksel mağazalara gitmek yerine internetten online alışveriş yapmayı tercih ediyor. Peki bu pazar nasıl büyüyor ? Niçin insanlar e-ticaret sitelerinden alışveriş yapıyor ?

Verilerle E-ticaret Sektörü

Şu an Türkiye’de online alışveriş yapan 10 milyonun üzerinde insan bulunmakta. Bu sayının %55’ini erkekler %45’ini ise kadınlar oluşturuyor. 10 milyonun %75 yani 7,5 milyon online alışverişçi ise 18-35 yaş arasında. E-ticarette sektöründe şu anda aktif olarak çalışmakta olan yaklaşık 6 bin online alışveriş sitesi bulunmakta. Yerli ve yabancı şirketler online perakendeye yönelmenin daha avantajlı olduğunu düşünüyor.

Online Perakende Pazarı Nasıl Büyüyor ?

İnsanların alım gücü hem teknolojinin gelişmesi hem de yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu artıyor. Bazı harcamalar ise Avrupa seviyelerine kadar çıkabiliyor. E-ticarette yaşanan rekabet daha iyi ve daha uygun hizmet verilmesini sağlıyor. 2008 yılından günümüze kadar her yıl için büyüme hızı ortalaması ise %30’larda seyrediyor. Bu büyümenin 2015 yılında ise %20 olacağı tahmin ediliyor. Yani sektöre giriş ne kadar fazla olursa olsun büyümeye devam ediyor.

En Çok Alışveriş Yapılan iller Ve Ürünler

Türkiye’de en çok online alışveriş yapılan il nüfusu ve e-ticaretin gelişmesinden kaynaklı olarak İstanbul. E-ticaretin %30’u bu ilde gerçekleşiyor. İstanbul’u ise %11 ile İzmir, %8 ile Ankara takip ediyor. Bursa %4, Antalya %3, Kocaeli %3, Adana %2, Muğla %2 ve diğer illerde %1 yakın oranlar ile online perakende sektörünü destekliyor. En çok satılan ürün ise bilişim ürünleri. Bilişim ürünlerini sırası ile ayakkabı ve giyim sektörü, bilet, seyahat, yemek ve çiçek sektörleri takip ediyor.

İnsanlar Neden Online Alışverişi Tercih Ediyor

En büyük tercih etme sebepleri büyük indirim ve kampanyaların oluşturulması. Online alışveriş siteleri fiziksel mağazalara göre daha düşük bir bütçe ile açılabiliyor ve giderler minimum değerlerde oluyor. Bu durumda doğrusal olarak ürün fiyatlarına yansıyor. Bununla birlikte eve kadar yapılan hizmet insanları cezbediyor. Online alışveriş sitelerine eklenebilen binlerce ürün çeşidi ise bu sitelerden alışveriş yapılmasının diğer sebepleri arasında.

Online Alışveriş Sitesi Nasıl Açılır

E-ticaret sitesi kurmak için ise profesyonel e-ticaret paketlerinin tercih edilmesi yeterli oluyor. Bu sistemlerde bütün özellikler bir arada hizmete sunuluyor ve sadece 2 iş günü içerisinde online alışveriş site sahibi olunabiliyor. Özel eğitimler ile birlikte bu sistemlerin nasıl kullanılacağına dair kurslar veriliyor. Hiçbir bilgi birikimi bulunmayanlar dahi internette ürün satmaya başlayabiliyor.

Sizde e-ticaret site sahibi olmak ve ürünlerinizi internette satışa sunmak isterseniz Neticaret paketlerini tercih edebilirsiniz. Bu paketleri kullanmadan önce ise ücretsiz bir şekilde denemesini yapabilirsiniz. Hemen alt kısımda bulunan ücretsiz demo talebinde tıklamanız ve istenen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.

demo butonu

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle