Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticarette Müşteri Yorumları Satışların Artışında Ne Kadar Önemli E-ticarette Müşteri Yorumları Satışların Artışında Ne Kadar Önemli
yorumlar

Hemen hemen her e-ticaret sitesinde, siteden ürün alan ya da siteye ürün incelemesi yapabilmek için giriş yapan kullanıcılar yorum yazabiliyorlar. Genel olarak elektronik ticaret sektöründe bulunan herkes, sitelerinde bulunan ürünler hakkında yorumlar yapılmasını, ve paylaşımlarda bulunulmasını istiyor. Genel olarak olumlu yorumlar onaylanırken olumsuz yorumlar siliniyor. Ancak işletme sahipleri ürünlerine yapılan bütün yorumların ne kadar değerli olduğunun pek bilincinde olmuyorlar.

E-ticaret sitelerinde ürünlere yapılan yorumların çok değerli olmasına rağmen site yöneticileri, sistemlerine yorum eklemeye teşvik edici özellikleri genelde koymuyorlar. Halbuki organik bir şekilde yapılan yorumlar hem arama motorlarında yapılan sıralamalarda hem de aynı zamanda siteye gelen kullanıcı trafiğinde büyük önem arz ediyor. Neticaret olarak uzun yılların vermiş olduğu e-ticaret ve arama motoru optimizasyonu tecrübesi ile birlikte e-ticaret sitelerinde yapılan yorumların ne kadar önemli olduğunu sizlere aktarmaya çalışacağız.

Yorumların Arama Motoru Optimizasyonu SEO’ya Etkisi

Arama motoru optimizasyonu bir site için özel olarak yapılan ve arama motorlarından daha fazla kullanıcı çekebilmek için gerçekleştirilen çalışmalara verilen isimdir. Genel olarak ürünler ve sitenin anasayfası için çalışmalar yapılır. Tamamen organik bir dönüşüm sağladığı için satışlarda büyük etkisi vardır. Ürünlere yapılan yorumların ise arama motoru optimizasyonuna büyük katkısı bulunmaktadır. Bu katkı iki şekilde olmaktadır.

İlk olarak yorum yapılan ürünün sürekli ziyaret edildiği arama motorlarının dikkatini çeker. Bu çekilen dikkat sayesinde sıralamalarda yükselmeler başlar. İkincil olarak ürün hakkında yapılan yorumlar sayesinde sitenin içeriği ürünle ilgili olarak artar. Bir sitede bulunan içerik sayısı o sitenin genel teması ile ne kadar uyumlu ve ne kadar fazla ise sıralamalarda daha üst seviyelerde yer alması söz konusudur. Bir çok SEO uzmanı tarafından yorumların katkısı test edilmiştir. Zaten Google ve diğer aram motorları da özgün içeriğe verdikleri önemin değerini yayınlanan makalelerde anlatmaktadırlar.

Yorumların Satışlara Doğrudan Etkisi

Yeni bir ürün çıktığında ya da elinizde bulunan ürünleri sitenize eklediğinizde insanlar ilk olarak bu ürünlerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yaparlar. Bu araştırma da ise o ürünü daha önce kullanmış ya da yeni alarak kullanmaya başlamış olan tüketicilerin yaptığı yorumlar onlar için çok önemlidir.

Bir Örnekle Yorumların Satışlara Etkisini Açıklayalım

Örneğin yeni bir telefonun piyasaya çıktığını ve farklı iki e-ticaret sitesinde bu telefonların satışa sunulduğunu düşünelim. Her ikisinin de tasarımı, ödeme sistemleri, görselleri ve diğer bütün özellikleri aynı olsun. İlk sitede yorum alanı olsun. ikinci sitede ise yoruma izin verilmesin. Zamanla ilk sitede ürün satışından sonra müşteriler tarafından yorumlar yapılmaya başlanacaktır. Kısa bir süre sonra bu yorumların sayısı artacaktır. Şimdi sizlere bir soru: Aynı özellikte olan iki siteden bir ürün satın almak istiyorsunuz. İkisininde fiyatı ve diğer bütün özellikleri aynı. Ancak ilk sitede ürün hakkında yapılan 20 yorum bulunmakta. Siz olsanız yorumların bulunduğu siteden mi yoksa yorumsuz olan bir siteden mi o ürünü satın alırsınız ? Bu sorunun cevabı yapmış olduğumuz sunumlarda sorulmuştur. Yaklaşık %95 oranında birinci site cevabı verilmiştir.

Neticaret Yorum Eklentili E-ticaret Siteleri

Neticaret yorumların ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Bu sebeple yapılan e-ticaret siteleri için özel yorum alanları oluşturmuş ve müşterilerinin bu alanı kullanarak, siteye gelen kullanıcı trafiğini arttırmalarını teşvik etmiştir. Yapılan güncellemeler ile yorum alanları daha efektif hale getirilmektedir. Bununla birlikte siteye eklenen ürünleri eklerken nasıl bir yol izleneceği özel arama motoru optimizasyonu eğitimlerinde sizlere aktarılmaktadır. Seo uyumlu Neticaret e-ticaret yazılımlarını inceleyebilmek için tıklayınız.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle