Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Lazy Load Nedir, E-ticaret Sitelerinde Kullanımı Lazy Load Nedir, E-ticaret Sitelerinde Kullanımı
viral içerik

Lazy Load, görsel yoğunluğu çok fazla olan sitelerde kullanılmakta olan bir çalışmadır. Başta haber ve e-ticaret siteleri olmak üzere resim yoğunluklu çalışan sitelerin geç açılmalarının en büyük sebebi bütün resimlerin sunucudan çağrılarak yüklenmesidir. Lazy Load özelliği kullanıldığı taktirde sadece gerekli olan resimler yüklenmektedir. 

Lazy load özelliğini bir örnekle açıklamak anlaşılması için çok daha kolay olacaktır. Bir e-ticaret sitenizin olduğunu ve bu sitenin ana sayfasında 50 tane resim olduğunu düşünelim. Bu resimlerin tamamına ulaşabilmek için mouse un scroll özelliği (aşağı kaydırma) kullanılmaktadır. E-ticaret sitesinde lazy load özelliği mevcut değil ise 50 resim birden sunucudan çağrılacak ve aynı anda yüklenmeye çalışılacaktır. Ancak lazy load özelliği kullanıldığında sadece kullanıcının karşısına çıkan alan yklenecek ve mouse ile aşağı yapılan hareketlerde yeni karşılarına çıkacak olan resimler - fotoğraflar yüklenmeye başlayacaktır.

Lazy Lod Kullanımının Önemi

➤ Sitenizin ya da sayfalarınızın açılma hızı artar.

➤ Sayfa açılma hızının artması kullanıcıların hemen çıkma oranlarını düşürecektir.

➤ Hemen çıkma oranlarının düşmesi arama motoru optimizasyonunu (SEO) olumlu bir şekilde etkileyecektir.

➤ Gereksiz yüklemelerin önüne geçilerek, ihtiyacın dışında kaynak kullanılmayacaktır.

Hangi Sitelerde Kullanılması Tavsiye Edilir

Lazy Load özelliği en çok e-ticaret, haber ve görsel yoğunluğu fazla olan sitelerde kullanılmaktadır. Özellikle listeleme özelliği ile çalışmayan e-ticaret sitelerinin bu özelliği kullanması tavsiye edilir. Özellikle özel sunucu kullanmayan e-ticaret siteleri Lazy Load özelliği sayesinde sayfa açılma hızlarını artırabilmektedirler.

Lazy Load Kullanımı

Lazy load jQuery kodlama sistemine dayanır. Kullanılacak olan sayfa içerisinden bu kod çekilir. Lazy load yüklemesi yapılacak olan resimler için özel bir class belirlenir ve bu class ile birlikte resimlerin siteye eklemesi yapılır. Örnek olarak bu adreste bulunan kodları inceleyebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle