Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Türkiye'de İnternet Üzerinden En Çok Satılan Ürünler Nelerdir Türkiye'de İnternet Üzerinden En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
internet üzerinden satış

2000'li yılların başlarında başlayan e-ticaret furyası 2015'li yıllarda doruk noktalarını yaşıyor. 15 yılda yaşanan teknolojik devrim, internet ve kredi kartları kullanım sayısının artması, tablet bilgisayarlar hatta cep telefonlarından yapılabilen alışverişler ve online satış sitelerinde sunulan fırsat ve indirimler bu sektöründe büyümesinde en büyük etkenler arasında.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin her geçen gün artması sonucu fiziksel mağazaların yerlerini de sanal mağazalar almış durumda. Daha fazla seçeneğin olması, kargo teslim alma sürelerinin 24 saatin altına düşmesi, çıkarılan e-ticaret hukuku sonucu e-ticaret sitelerinin ileri derece güvenlik önlemleri ile donatılması da elektronik ticaret siteleri üzerinden verilen siparişlerin her geçen gün artışına sebebiyet vermiştir.

E-ticaret sektörü başta firmalar olmak üzere girişimcilerin de bu sektöre katılımı ile gelişimini doruk noktalara ulaştırmıştır. Geliştirilen teknolojik ürünler, tüketici ihtiyaçlarının belirlenerek internet üzerinden satışa sunulan ürünler, yapılan pazarlama çalışmaları ile birlikte en çok talebin olacağı ürünler de belirlenebilmektedir. Peki Türkiye'de internet üzerinden en çok satılan ürün gruplarının neler olduğunu biliyor musunuz ? Neticaret e-ticaret uzmanları ile birlikte 1000'in üzerinde yapılan site istatistikleri doğrultusunda en çok satışı yapılan ürünleri sizler için çıkarttık.

 1. Sıra: Bilişim - Teknoloji Ürünleri

İnternetten en çok satılan ürünler arasında başı bilişim ürünleri çekiyor. Özellikle cep telefonu ve bilgisayar satışlarının sayısı bu liderliğin en büyük etkeni. Bilişim ürünlerinde yapılan indirimler, yaşanılan yere istenilen ürünün bulunamaması, bilişim sektöründe son yılların doruk noktalarının yaşanması e-ticaret sektörleri arasında yer alan teknolojik ürünlerinin satış rakamlarının oldukça fazla olmasına sebep oluyor.

2. Sıra: Giyim Ürünleri

Giyim sektörü de internet üzerinde büyük bir devrim yaşıyor diyebiliriz. Özellikle ayakkabı, pantolon, kazak, T-shirt, bluz ve benzeri ürünlerin satışı her yıl bir milyonun üzerinde seyir edebiliyor. Bu sektörde başı çekenler ise kadınlar. Türkiye'de internet kullanan kadınlar oldukça fazla araştırmacı ve kendilerine en uygun, en kaliteli ürün seçimini internet üzerinden yapmaya başlamış durumdalar. E-ticaret'de için en çok pazar payının olduğu ikinci sektör için ise giyim ürünlerini verebiliriz.

3. Sıra: Kitap ve Çiçek Satışı

Kitapları ve çiçekleri aynı sıraya koyduk çünkü satış hacimleri neredeyse birbirine yakın. Sahaflar ve çiçekciler son bir kaç yılda hızlı bir şekilde e-ticaret sektörüne giriş yapmış durumda. Sevgilinize, annenize, bir yakınınıza ya da kutlama yapacağınız bir arkadaşınıza çiçek satın almak istediğinizde bulunduğunuz bir bölgedeki çiçek satış sitesine giriş yaparak anında sipariş verebiliyor ve adrese teslim yaptırabiliyorsunuz. Bununla birlikte yeni çıkan bir kitabın siparişini aynı gün içerisinde internet aracılığı ile verebiliyorsunuz.

ofis ve malzemeleri

4. Sıra: Ofis Malzemeleri

Türkiye'de on binlerce işletme ve firma bulunmakta her geçen gün yeni bir firma açılmakta. Her ne kadar bilinmese de ofis ve büro malzemelerine olan talep ve satış hacmi çok fazla. Artık her firmada bilgisayar ve internete bağlanabilen diğer cihazlar mevcut. Şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayacak olan departmanlar ise yapacakları alışverişlerde e-ticaret sitelerini tercih ediyor. Ofis malzemeleri satışı yapan firmalar ise bu durumun farkında ve ürünlerini mağazalarının yanı sıra internet üzerinden de pazarlıyor.

5. Sıra: Sağlık ve Kozmetik Ürünleri

Sağlık ve kozmetik üzerine satılan ürünlerde her zaman bu sıralamanın içerisinde yer alıyor. Özellikle alışverişe vakti olmayan ev hanımları ya da çalışan kadınlar, kozmetik - makyaj ve benzeri ihtiyaçları için ürünlerini internet üzerinden sipariş ediyor. Çok büyük markalarının internet siteleri üzerinden yaptıkları kampanyalar, istenilen her ürünün açılan e-ticaret siteleri aracılığı ile bulunması sağlık ve kozmetik ürünlerinin sipariş sayılarını da arttırmış durumda.

Türkiye'de internet üzerinden en çok satılan ürünleri kısaca özetlemek gerekirse tüketici elektroniği, yazılım, giyim, sağlık, kozmetik, bilgisayar donanım, çiçek, kitap, küçük ev aletleri, el aletleri, bahçe ekipmanları, gıda, spor malzemeleri olarak verebiliriz. İnternet üzerinden en çok satan ürün listesini ise yapılan araştırmalar sonucu aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

Sıralama En Çok Satan İnternet Ürünleri Sıralaması
1 Kadın Giyim
2 Kitaplar
3 Bilgisayar Donanımı
4 Bilgisayar Yazılımı
5 Giysi
6 Oyuncaklar / Video Oyunları
7 Videolar DVD
8 Sağlık ve Güzellik
9 Tüketici Elektroniği
10 Müzik
11 Takı
12 Büro malzemesi
13 Ev Dekorasyonu
14 Çiçekler
15 Spor Malzemeleri
16 Ayakkabı
17 Küçük Ev Aletleri
18 Araçlar ve Bahçe
20 Hediyeler

Ücretsiz Demo ve Detaylı Bilgi Talebi

İnternet üzerinden hangi ürünün satış hacmi daha fazla ve ürün satışı yapabilmek için e-ticaret sitesi nasıl açılıyor detaylı bilgi sahibi olabilmek için 0 212 256 60 00'ı arayabilir ya da Ücretsiz Demo Talebi'nde bulunarak e-ticaret uzmanlarımızın sizlerle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle