Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret sitesi açacağım hangi altyapıyı kullanayım diyorsanız E-ticaret sitesi açacağım hangi altyapıyı kullanayım diyorsanız

eticaret sitesiİnternette online ticaret sitesi açmak istiyorum ya da alışveriş sitesi kurmak istiyorum diye aratmalar yaptınız ve ardından e-ticaret sistemi hakkında bilgi sahibi oldunuz. E-ticaret paketleri hakkında ve e-ticaret sistemlerinin nasıl kullanılacağına dair az çok bilginiz var. Ancak hangi hangi e-ticaret altyapısını kullanacağınız hakkında kararsız mısınız ? Buraya kadar okuduklarınız sizlere hitap ediyor ise makalemizi daha detaylı bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz. Ancak e-ticaret sistemi hakkında henüz bir bilgi birikiminiz yok ise öncelikle İnternet Üzerinden Online Alışveriş Sitesi Açmak konu başlıklı makaleyi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Evet internette satış yapacağınız bir online alışveriş sitesi açacaksınız ancak nasıl bir sistem ile başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Kullanmanız gereken e-ticaret paketinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğinden alt başlıklar halinde bahsedelim isterseniz. Not alabilirsiniz ya da maddeler halinde bilgisayarınıza kayıt oluşturabilirsiniz.

Güvenli bir altyapı olması gerekir

Kullanacağınız e-ticaret sisteminde ilk dikkat etmeniz gereken konudur güvenlik. Nasıl fiziksel mağazanızı dış tehditlere maruz kalmamak için kepenk, alarm, kamera ve benzeri güvenlik önlemleri ile donatıyorsanız aynı işlemin sanal mağazalarınızda da yani e-ticaret sisteminizde de olması gerekir. Sonuç olarak e-ticaret siteleri sürekli bir para akışının olduğu ve kesinlikle veri kayıplarının yaşanmaması gereken sitelerdir. Aynı zamanda sitenizin kapanmaması gerekir. En yoğun zamanlarda kapanılan bir site hem maddi hem de hukuki işlemlerle uğraşmanıza sebebiyet verebilmektedir.

Güvenli bir e-ticaret altyapısında en önem verilen yerler sunucular ve ödeme sayfalarıdır. Sitenizin barınacağı yani her türlü içeriğin yer alacağı sunucularda ileri teknoloji güvenlik önlemleri alınmalıdır. Saldırı ve tehditlere maruz kalabileceğinizden dolayı önceden tespit edebilen ve aynı zamanda oluşumunu engelleyen Firewall, IPS ve IDS sistemleri kesinlikle sitenizin sunucularında yer almalıdır. Aynı zamanda RAID5 yedekleme sistemleri kullanılarak yaşanabilecek olan herhangi bir veri kaybının önüne geçilmelidir. Ödeme sayfalarında ise uluslar arası geçerliliğe sahip olan SSL şifreleme sistemlerinin kullanılması ciddi önem taşımaktadır.

eticaret tasarımıGeliştirilebilir tasarıma sahip olması gerekir

Kullanacağınız e-ticaret paketi içerisinde otomatik olarak sitenize entegre edebileceğiniz özel ve hazır tasarımlar bulunmaktadır. Bu tasarımlardan istediğini kullanma şansınız bulunmaktadır. Ancak sizler kendi kurumsallığını ve kendi ideallerinizi ön plana çıkarabileceğinizi düşündüğünüz hayalinizdeki temayı sitenize uygulamak isteyebilirsiniz. Eğer kullandığınız e-ticaret sistemi geliştirilebilir tasarım özelliklerine sahip değil ise bu hayalinizi gerçekleştiremezsiniz.

Sıkıntısız entegrasyon ve kurulumların yapılabilmesi gerekir

E-ticarete ilk adımda sadece havale-eft ve kargoda kapıya ödeme sistemlerini kullanarak başlayabilirsiniz. Ancak zamanla kredi kartı ve diğer alternatif ödeme sistemlerini de kullanmaya ihtiyaç duyacağınız aşikardır. Farklı bir online ödeme sistemi kullanacağınız zaman e-ticaret sisteminizin kullanacağınız ödeme sistemine entegrasyonu rahat bir şekilde yapılabilir olmalıdır. Aksi taktirde hem maliyetli, hem uzun zaman alan hem de güvenli olmayan entegrasyonlara maruz kalabilmektesinizdir. Örnek olarak kullandığız e-ticaret sistemi bütün bankaların sanal posları ile sorunsuz bir şekilde entegre olabilmeli 3D Secure sıkıntısız bir şekilde kurulabilmelidir.

Entegrasyonlar sadece ödeme sistemleri ile kısıtlı değildir. İlerleyen zamanlarda ya da daha işinizin başlangıcında tedarikçi firmaların ürünlerini siteniz üzerinden satmak isteyebilirsiniz. Tedarik ettiğiniz ürün 10, 20 ya da 50 ise birkaç haftalık bir süreç içerisinde ürünleri sitenize ekleyebilirsiniz. Ancak nasıl stok bilgilerini tek tek güncelleyeceksiniz ? Ya da ürün sayısı yüz basamaklarında ise nasıl teker teker kendi sitenize ekleye bileceksiniz ? Tabiki xml ürün entegrasyonu özelliği sayesinde. Xml ürün entegrasyonu özelliği ürün sayısı ne olursa olsun tedarikçi firmalarınızdan bütün özellikleri, fiyatları ve aynı zamanda stok bilgilerini güncel bir şekilde sitenize yansıtan entegrasyonlardır.

Yukarıda anlatılan üç konu bir e-ticaret sisteminde kesinlikle olması gereken ve en önemli özellikler arasında gelen konulardır. Aynı zamanda e-ticaret sisteminiz daha yüzlerce özelliği de sizlere sunabiliyor olması gerekir. Kullanacağınız e-ticaret sisteminde olması gereken diğer bütün özelliklere ulaşabilmek istiyorsanız: “E-ticaret Paketleri” linkine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada detaylı karşılaştırma tablosu bölgesine tıklayabilirsiniz. 

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle