Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
İleri Derece Güvenlik Önlemlerinin Alındığı E-ticaret Yazılımları İleri Derece Güvenlik Önlemlerinin Alındığı E-ticaret Yazılımları
güvenlik sistemleri

İnternette ürün satışı gerçekleştireceğiniz e-ticaret sitenizi açmadan önce kullanacağınız e ticaret sistemlerinin incelenmesinde fayda vardır. Özellikle uluslar arası güvenlik önlemlerinin bu sistemler de kullanılıp kullanılmadığı öğrenilmelidir. Bir elektronik ticaret sitesinde mutlaka firewall, IPS, IDS, RAID5 ve 128-256bit SSL şifreleme sistemlerinin var olması gerekir.

Tasarım, yazılım, sistemin kolay kullanımı ve rahatlığı, ekstra özelliklerden önce sitenin saldırılara ve tehditlere karşı güvenlik önlemleri ile donatılması gerekmektedir. Tasarımınız ne kadar şık görünürse görünsün ya da e-ticaret siteniz ne kadar kolay yönetilirse yönetilsin ilk önem verilmesi gereken konu sunucu ve site bazlı güvenlik duvarlarının var olmasıdır. Şimdi bu güvenlik önlemlerini sırası ile inceleyelim.

Firewall

E-ticaret siteniz açıldıktan kısa bir süre sonra bazı saldırıların altında kalabilir. Ya da aniden sitenize binlerce kullanıcı akışı olabilir. Böyle durumlarda önlem alınabilmesi için Firewall genel bilinen adı ile Güvenlik Duvarı sistemleri kullanılmaktadır. Eğer sunucunuzda bu güvenlik önlemi mevcut değil ise hiç beklemediğiniz bir anda sitenizin kapanması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı sunucu bazlı kurulmakta olan Firewall güvenlik önlemlerinin mevcut olması gerekir.

IPS ve IDS

IPS ve IDS sitenize gelen tehditleri anlık olarak tespit eden bu tespit sonucunda anlık olarak çözümler üreten sistemlere verilen isimdir. Sunucu bazlı kurulmaktadırlar. Bu sistemin önemini bir örnekle açıklayabiliriz. Sitenize ürünlerinizi eklemeye başladınız. Satışlarınız da artışlar gözlenmeye başladı. Online olarak ödeme alıyor ve yönetici paneliniz üzerinden siparişleri kontrol ederek ürünlerinizi gönderiyorsunuz.

Aniden alınan bir tehdit sonucu sitenizin kapanması o anda alışveriş yapmakta olan müşterilerinizin alışverişlerini tamamlayamamalarına, sizin yeni gelen siparişleri gönderememenize, kapanan sitenin arama motorları tarafından sıralarının düşürülmesine, belki de sitenizde bulunan verilen kaybolmasına sebebiyet verecektir. BU durum maddi zararların yanı sıra sitenize gelen trafiğin de birden azalmasına sebep olacaktır. Bu sebeple bu ikili güvenlik sistemi de sunucularınızda mevcut olması gerekir.

RAID5

E-ticaret sitelerinizi açtıktan sonra sırası ile sayfalarınızı, yazılarınızı, görsellerinizi kısacası bütün içeriklerinizi girmeye başlarsınız. Her geçen gün ürün sayınız artmaya başlar, varsa blog ve haber alanlarında yazılar yazarsınız, görselleri daha iyi hale getirebilmek için çalışmalar yaparsınız. Kısacası siteniz gün geçtikçe içerik bakımından daha fazla beslenmiş olur. Bunların yanı sıra ilk aldığınız sisteme göre oldukça gelişmiştir. Bir gün sitenizdeki bütün veriler yok olursa ne yaparsınız ? Bunun önüne geçebilmek için sunucu bazlı yedekleme sistemi RAID5 kullanılmaktadır. Özellikle e-ticaret yazılımlarının sunucularında vazgeçilmezler arasındadır.

128bit SSL Şifreleme

Sanal mağazanız yani elektronik ticaret siteniz üzerinden kredi kartı ile ödeme alıyorsanız, ileri ciddi problemlerle karşılaşmamak için 128bit ya da 256bit SSL şifreleme sistemlerini kullanmanız gerekir. Bu sistemler müşterilerin sitenize girmiş oldukları bilgleri (kredi kart bilgileri) şifreleyerek bankalara gönderen sistemlerdir. Çözülmeleri imkansızdır. Oldukça ciddi bir yatırımın sonucu dahi bu sistemi şu anki teknoloji ile çözebilmek 100 yılın üzerinden zaman almaktadır. Bu sebeple kesinlikle ödeme sayfalarınızda 128 ya da 256bit SSL şifreleme sistemlerinin bulunması gerekir.

Neticaret E-ticaret Paketleri

Neticaret tarafından geliştirilen e-ticaret paketlerinde sunucu bazlı IPS, IDS, Firewall ve RAID5 ödeme sayfası bazlı ise 128-256bit SSL şifreleme sistemleri kullanılmaktadır. Bu sayede bütün Neticaret müşterileri güvenlikli ve rahat bir şekilde internette ticaretlerini yapmaya devam etmektedirler. Sizde bu sistemler hakkında daha detaylı bilgi almak ya da bu sistemleri yakından ücretsiz olarak incelemek isterseniz demo talebinde bulunmanız yeterlidir. Demo talebinde bulunabilmek için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içerisinde online yönetici paneli ve default olarak gözlemleyebileceğiniz e-ticaret sitenize ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle