Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Elektronik Ticaret Siteleri İçin Google SEO Çalışması Elektronik Ticaret Siteleri İçin Google SEO Çalışması

google seoGoogle bir çok sitede olduğu gibi e-ticaret sitelerinin de vazgeçilmezleri arasında olan bir arama motorudur. Genel olarak bir istatistik yapıldığında e-ticaret sitelerinde arama motorlarından gelen kullanıcı trafiğinin yaklaşık %90’ının Google’dan yapılan aramalar sonucu sağlandığı tespit edilmiştir. Bu sebepledir ki Google arama motoru optimizasyonuna büyük önem verilmelidir. Peki ne yapılması gerekir ?

1. Sosyal medya optimizasyonu (SMO) önem verilmeli

Arama motorları sosyal medyada yapılan paylaşım ve bu sitelerden gelen kullanıcı trafiğine göre sitenizin sıralamalarında yer değişikliği yapmaktadır. Başta Google +, Facebook ve Twitter olmak üzere instagram, tumblr, vk, flickr, orkut gibi sosyal paylaşım sitelerinde fotoğraf, video, ürün tanıtımları ve aynı zamanda makale paylaşımları yapılmalıdır. Bu işlemler stratejik çalışmalar altında oluşturulduğu taktirde kısa bir süre içerisinde hem beğeni ve paylaşım sayıları artacak hem de sosyal medya optimizasyonunuz sayesinde SEO’nuz direk olarak bu durumdan olum bir şekilde etkilenecektir.

2. Blog ve haber sayfaları oluşturularak güncel tutulmalı

Bir e-ticaret sitesine arama motorlarından trafik sağlamak istiyorsanız index sayılarınızı yani yararlı sayfa sayınızı arttırmanız gerekmektedir. Eklenecek ya da eklenmekte olan ürünlerin sayısı bir süre sonra bitmektedir. Arama motorları güncel olan sitelere daha fazla önem verdiği için blog ya da haber sayfaları oluşturularak her gün ürünler ile ilgili tanıtım yazıları, makaleler, video ya da fotoğraf paylaşımları yapılmalıdır. Yazılan içeriklerin tamamının size ait olması (kopya içerik içermemesi) sitenizin hızlı bir şekilde yükselişe geçmesine sebep olan taktiklerden bir tanesi arasında yer almaktadır.

3. Site kalma süresi çok önemlidir

Sitenize giren kullanıcıların ne kadar süre sayfalarınızda ve sitenize kaldığını gösteren değere sitede kalma süresi adı verilir. Bir sitenin bu süresi ne kadar fazla ise arama motoru optimizasyonu o kadar iyi oluşturulmuş demektir. Eklemiş olduğunuz ürünlerle ilgili videolar oluşturmanız, daha fazla sayıda görsel eklemeniz, detayları açıklayıcı ve ilgi çekici bir şekilde yazmanız sitenizde kalma sürelerini arttırıcı faktörler arasındadır.

4. Video sitelerine yapılan eklemeler

Ürünlerinizin işlevlerini, genel görünümünü, nasıl çalıştığını anlatan videolar çekilerek bu videoların Youtube, izlesene, dailymotion, vk, siz.net gibi sitelere eklenmesi hem trafiğinizi arttırıcı hem de arama motoru optimizasyonunuzu olumlu yönde etkileyici bir çalışmadır. Gerekirse bütün ürünlerinizin videosunu çekerek video paylaşım sitelerine eklemeniz önerilir.

5. Forum, haber, blog sitelerinde yer almak tanıtım yazıları almak

Türkiye’de çok kaliteli forum ve blog siteleri bulunmakta. Bu sitelere üye olarak e-ticaret sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Aynı zamanda haber sitelerinde yazarlık yapabilir ve doğal bir şekilde izin verildiği taktirde yeni ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda sektörünüze uygun olan blog ve benzeri sitelerden banner reklamlar ile birlikte tanıtım yazıları alabilirsiniz.

Bu çalışmaların yanı sıra reklamlara da bir bütçe ayırmanız önem bulunmaktadır. Sitenize sağlanan ücretli ya da ücretsiz kaliteli trafiğin sayısı ne kadar artarsa arama motorları nezlinde değeriniz de o kadar artacaktır. Bu sebeple başta Google Adwords olmak üzere reklam alımlarının yapılması gerekir.

E-ticaret Firmaları İçin Google Adwords Reklamı Nasıl Verilir

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle