Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret siteleri için etkili twitter kullanım rehberi E-ticaret siteleri için etkili twitter kullanım rehberi

twitter pngSosyal medya her geçen gün daha fazla değerleniyor. Başta Facebook ve Twitter olmak üzere sosyal paylaşım sitelerinin üye sayıları gün geçtikçe artıyor ve milyonlar ile sayılıyor. İnsanlar artık ürün alımlarında, işletmeler ise ürün tanıtımlarında bu kanalı tercih etmeye başlıyor. Özellikle doğal bir şekilde paylaşımlar yaparak siteye çekilen ücretsiz kullanıcı trafiği e-ticaret siteleri için bu kanalın daha değerli bir hal almasına sebebiyet veriyor.

Sosyal paylaşım sitelerinde üyeliği olan birçok işletme ise kısa bir süre sonra bu sitelerde çalışmalarını bırakıyor. Doğru ve stratejik bir şekilde düzenli olarak çalışma yapmadıkları için bu mecranın değersiz olduğunu ve sitelerine herhangi bir katkı sağlayamayacağını düşünüyorlar. Oysaki Twitter’da etkili bir şekilde yer almak hem siteye gelen kullanıcı sayılarının artmasına, hem arama motoru optimizasyonuna hem de işletmelerin markalaşmasına yardımcı olabiliyor. Tabi ki etkili ve stratejik bir şekilde her gün düzenli olarak paylaşımlar yapıldığı takdirde bu sonuçlar elde edilebiliyor.

Bugünkü makalemizde Twitter’a yeni adım atacak ya da Twitter’da hesabı olan ancak başarıya ulaşamamış olan e-ticaret siteleri için hangi etkin yöntemleri kullanmaları gerektiğine dair bazı bilgilendirmelerde bulunacağız. Unutulmamalıdır ki internette ticaret yaparken cirolarınızı arttırabilmeniz için bazen Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri dahi yeterli olabilmektedir. Şimdi isterseniz Twitter’da başarıya ulaşmanızı sağlayacak paylaşım tekniklerinden bahsedelim.

1. Profil bilgilerinin eksiksiz doldurulması

İşletmeniz için bir Twitter hesabı açtıysanız profil bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Açılan hesaplarda işletmeniz için açtığınız e-ticaret sitenizin adresini, işletmenizin sloganını ve satılan ürünler ile ilgili kısa bir bilgilendirme alanı, profil resmi ve aynı zamanda background yani arka plan resmi oluşturabiliyorsunuz. Bu alanları en uyumlu bir şekilde doldurmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

2. Paylaşımlarda hashtag kullanmak

Twitter’da yapacağınız paylaşımlarınızda hastag etiketleri kullanmanızda büyük fayda bulunmaktadır. Twitter’da takipçi sayısının arttırılması ortak bir alana yapılan bu paylaşımların sonucu gerçekleşmektedir. Sizlerle aynı düşünceyi paylaşan kullanıcılar eğer yazmış olduğunuz yazıyı beğenirlerse sizleri takip etmektedirler. Aynı zamanda Twitter’da yapılan aratmalarda hashtag etiketleri sayesinde çıkma şansınız bulunmaktadır.

ilgi çekici twitter görseli3. Düzenli bir şekilde doğal paylaşımlar

Twitter’ı düzenli bir şekilde kullanmanız önemlidir. Örnek olarak 1 gün kullanıyor ancak bir hafta herhangi bir paylaşım yapmıyorsanız aktif olarak kullanmadığınız için takipçi sayınızın artması oldukça zor olacaktır. Bu sebeple düzenli bir şekilde kendinize limitler belirleyerek paylaşımlar yapmanız önemlidir. Aynı zamanda yapılan paylaşımlarınızda copy paste yani kopyala yapıştır yapmaktan kesinlikle uzak durmanız gerekir. Tamamen size özgü olan cümleler hem Twitter tarafından hem de sizleri takip edecek olan kullanıcılar tarafından beğeni toplayacaktır.

4. Twitter hesabınızın reklamını yapın

Açtığınız e-ticaret sitesinde herhangi bir alanda Twitter ikonu ile birlikte ya da direk olarak Twitter paylaşımlarının güncel olarak alınabildiği bir alan oluşturun. Bu sayede düzenli bir şekilde Twitter’ı kullanan müşterilerinizin de sizleri takip etmelerini ve bu sayede takipçi sayınızı arttırarak prestijinizi ön plana çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda sahip olduğunuz diğer sosyal paylaşım sitelerinde de Twitter sayfanızın duyurusunu yapabilirsiniz.

5. Fotoğraflı, bağlantılı ve videolu paylaşımlar

Twitter yapmış olduğunuz paylaşımlarda bağlantı, fotoğraf ve video paylaşmanıza izin veren bir sosyal paylaşım sitesidir. Görseller her zaman dikkat çekicidir. Bu sebeple ürünlerinizi ile ilgili görselleri paylaşmanız twitter takipçi sayınızın artmasına sebep olabilecek çalışmalar arasındadır. Aynı zamanda yapacağınız bağlantı paylaşımlar ile takipçilerinize ya da sizle ilgili arama yapan kullanıcılara ürünleriniz hakkında bilgi aktarımı yapabilir ve dikkat çekebilirsiniz.

6. Fırsat oluşturmak ve kampanya sitelerinde paylaşmak

Twitter’da takipçi sayınızı arttırmanın en doğal ve etkili yollarından bir tanesi de sitenize oluşturduğunuz fırsatları müşterilerinize indirimli ya da ücretsiz bir şekilde vermektir. Kampanya ve forum sitelerinizde yapacağınız fırsat duyurularınızda takip eden kullanıcılara vereceğiniz ödüller sayesinde bir anda yüzlerce aktif takipçiye sahip olabilirsiniz.

Yukarıda anlatılan 6 kuralı uyguladığınız takdirde Twitter e-ticaret siteniz için büyük bir kazanç kapısı olacaktır. Etkili bir şekilde bu çalışmaları yapamıyorsanız ya da yapmıyorsanız Twitter hesabınız sadece işletmeniz için açılmış olan bir sayfa olarak kalacaktır. Neticaret e-ticaret sistemlerini kullananlar sosyal medya uzmanları tarafından verilen özel eğitimler sayesinde e-ticaret sitelerinin en etkili bir şekilde bu mecrada nasıl yer alabileceğini öğrenmektedirler. Sizlerde bu sistemleri online olarak test etmek isterseniz hemen sağ üst kısımda bulunan demo talebi gönder butonuna tıklayabilir ve ücretsiz olarak sistemi test edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Konular

Bir E-ticaret Sitesinin Trafiğini Arttıracak Sosyal Medya Alanları

E-ticaret siteleriniz için sosyal medya optimizasyon çalışması

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle