Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Siteleri İçin En Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri E-ticaret Siteleri İçin En Etkili Dijital Pazarlama Teknikleri

dijital pazarlamaE-ticaret siteleri açıldıkta sonra ilk hedef siteye potansiyel müşteri trafiği sağlamaktır. İlk başlarda siteye eklenen yeni ürünler, görseller ve sayfalar sayesinde hedefe biraz da olsa ulaşılabilmektedir. Ancak zamanla eklenen ürün hızı ve sayısı azalacak hatta minimum seviyelere düşecektir. Bu durum direk olarak sitenize gelen trafik akışını da etkileyecektir.

İşte bu noktada devreye dijital pazarlama teknikleri girer. Sitelerin iyileştirilmesi ve daha fazla trafik sağlanarak satışların arttırılabilmesi için dijital pazarlama tekniklerinin gerek uzmanlarından gerekse öğrenilerek uygulanması önemlidir. Her sitede olduğu gibi e-ticaret siteleri için dijital pazarlamanın ayrı bir yeri bulunmaktadır. İstenilen hedefe ulaşılabilmesi için bu konunun üzerine gidilmelidir. Bugünkü makalemizde e-ticaret sitelerini yeni açanlar ya da e-ticaret sitesi açmış ancak istediği trafiği sitelerine sağlayamayan işletmeler için detaylı bilgilendirmeler yapılacaktır.

E-ticarette en önemli dijital pazarlama teknikleri sırası ile arama motoru optimizasyonu yani SEO, arama motoru reklamcılığı yani SEM ve sosyal medya optimizasyonu yani SMO’dur. Bunlar ile birlikte toplu mail gönderimi, siteye sağlanan doğal ve dikkat çekici içerikler ve diğer sitelerden alınan içerik ya da banner bazlı reklamlarında dijital pazarlamaya katkısı oldukça fazladır. Şimdi alt başlıklar halinde önem verilmesi gereken konulardan bahsedelim.

Kaliteli ve bilgi verici içeriklerin eklenmesi

Konunun başında sitelerinizin bir süre sonra güncel tutulamadığından yani yeteri kadar ürün ve sayfa eklenemediğinden bahsetmiştik. Bu durum direk olarak sitelerinize gelen trafiği etkilemekte ve hatta üzerine gidilmez ise bir süre sonra terk edilmiş bir site haline gelmesine sebep olmaktadır. Google başta olmak üzere arama motorları sitenize eklediğiniz kaliteli ve tamamen size özgün olan içeriklere ayrı bir önem vermektedir. Bu sebepledir ki blog ya da haber sayfaları oluşturarak düzenli bir şekilde sitenize ürünleriniz hakkında makaleler girmenizde büyük fayda vardır. Sitenizde bulunan ürünleriniz hakkında bilgi veren veya teknoloji sitelerinde paylaşılmış olan haberleri kendi yorumlarınızı katarak ve tamamen özgün olarak (kopya içeriksiz) sitenizin blog veya haber sayfalarına eklemenizde fayda vardır. Günde 1 ya da 2 makale kısa bir süre sonra sitenizin daha değerli hale gelmesini sağlayacaktır.

Arama motoru reklamcılığı

Bir siteye sağlanan trafik ne kadar fazla ise o sitenin sıralaması bu durumdan etkilenerek paralel bir şekilde arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda yer alacaktır. Sitenize sağlayacağınız trafik doğal olarak satışlarınızı arttıracağı gibi dolaylı olarak da doğal bir şekilde sitenize gelen kullanıcı sayısını arttıracaktır. Bu işlemi gerçekleştirmenin ve geri dönüşüm oranlarının en etkili olduğu kanal ise arama motoru reklamcılığıdır. Google ve yandex başta olmak üzere belirli bütçeler ayırarak arama motorlarından ücretli reklamlar alabilirsiniz. Görüntülü ve direk olarak yapılan aramalarda çıkan reklamlar olmak üzere ciddi bir şekilde dijital pazarlama kanalınıza destek olabilir ve satışlarınızı ayırmış olduğunuz bütçenize oranla arttırabilirsiniz. Bu konu ile ilgili e-ticaret uzmanlarımız tarafından yazılan makalelere ulaşabilmek için arama motorlarına “Neticaret Google Adwords” yazabilir ve ilginizi çeken konu başlıklarına tıklayabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu

Hemen hemen her sitenin üzerine düştüğü ve diğer kanallara göre altın değerinde bir çalışmadır. Sitelerinizin arama motorları isteklerine göre inşa edilmesi ve iyileştirilerek daha fazla trafiğin sitenize gelmesini sağlar. Geri dönüşüm oranı en fazla olan kanaldır. Bu konu hakkında daha önce yazmış olduğumuz makalelere aşağıda bulunan konu başlıklarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Olmalı

E-ticaret Sistemlerinde Sıkça Yapılan 6 SEO hatası

Toplu mail gönderimi

Toplu mail gönderimi bir diğer adı ile e-mail marketing hizmetleri sitenize kısa süreli ve uzun vadeli olmak üzere ciddi trafik akışı sağlayan kanallardan bir tanesidir. Müşterilerinize atacağınız ürünleriniz ile ilgili bilgilendirmeler, kampanyalar, indirimler ve bültenler sayesinde sitenize olan ilgiyi arttırabilir ve trafik akışında hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunuza da dolaylı bir şekilde destek olma imkanı sağlarsınız.

Sosyal medya optimizasyonu

Sosyal medya kanalları arama motorlarının önem verdiği konular arasında olduğu gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan düzenli paylaşımlar ve tanıtımlar sitenizin trafiklerini ciddi manada arttırıcı etkiye sahiptirler. Özellikle Facebook, Google Plus ve Twitter sayfaları yapılarak açılan sayfalara sağlanan beğeni ve takipler ileride artmaya başlayacak ve her geçen gün sitenize daha fazla kullanıcının gelmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte teknoloji – haber siteleri ev forumlarda yer alarak yapacağınız tanıtımlar sosyal medya optimizasyonunuzu etkilemekte ve aynı zamanda direk olarak dijital pazarlama sektöründe başarıya ulaşmanızı sağlamaktadır.

Neticaret e-ticaret paketleri ile birlikte yönetim paneli üzerinden toplu mail gönderimleri yapılabilmektedir. SEO, SEM ve SMO eğitimleri ile dijital pazarlama tekniklerinizi daha sağlıklı bir şekilde kullanmanız sağlanarak yeni açılmış olan siteleriniz üzerinden satışlarınıza katkı sağlayacak olan eğitimler e-ticaret uzmanları tarafından verilmektedir. Neticaret e-ticaret paketlerini canlı bir şekilde ücret ödemeden test etmek için aşağıda bulunan butona tıklayabilir ve sizden istenen kısa bilgileri doldurabilirsiniz.

demo

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle