Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
En Çok Kullanılan Elektronik Ticaret Türleri En Çok Kullanılan Elektronik Ticaret Türleri

elektronik ticaret türüleriElektronik ticaret türleri kullanım alanlarına göre beşe ayrılmaktadırlar. Bunlar sırası ile Business to Business (B2B), Business to Consumer (B2C), Consumer to Business (C2B), Consumer to Consumer (C2C), Business to Employee (B2E)’dir.

En çok tercih edilen elektronik ticaret türü Business to Consumer (B2C) yani işletmelerin direk olarak müşterilere internet üzerinden yaptıkları ticarettir. Şu anda alışveriş yapmış olduğunuz sitelerin büyük bir çoğunluğu B2C e-ticaretine girmektedir.

BUSINESS TO CONSUMER (B2C)

B2C yani işletmelerden tüketicilere satılan ürünlerin yapıldığı ticarette e-ticaret paketleri kullanılmaktadır. Bu paketlerin içerisinde yer alan yazılımlar sayesinde açılan siteye ürün eklemesi yapılabilmektedir. Eklenen ürünler yine e-ticaret paketlerinin sunmuş olduğu ayrıcalıklar sayesinde internet ortamında tanıtılmaya başlanır.

B2C ticarette sipariş nasıl verilir

Ürünlerin tanıtımları ya da siteye müşteri sağlayabilmek için çalışmalar yapıldıktan sonra açılan e-ticaret sitesine kullanıcı trafiği sağlanmaya başlanır. Potansiyel müşteri olarak görülen bu kullanıcı trafiği sayesinde sitede bulunan ürünlerin siparişleri verilmektedir. Eklenen ürünü almak isteyen müşteri sipariş ver ya da sepete ekle / ödeme yap butonlarına tıklar. Ardından araya online ödeme sistemleri girer. Bu ödeme sistemleri kullanılarak sipariş tamamlanır.

Yapılan ödemenin onaylanması, gönderimi

Elektronik ticaret sitesi sahiplerinin bir yönetici paneli bulunmaktadır. Bu yönetici paneli bütün arka plan işlemlerin gerçekleştirildiği alandır. Müşteri tarafından sipariş verildiği anda anlık bir şekilde bu sipariş yönetici paneline eklenir ve bildirim yapılır. Bildirimi alan işletme sahibi, ödemenin yapılıp yapılmadığını ya da hangi ödeme seçeneğinin tercih edildiğine bakar.  Eğer ödeme onaylanırsa, alınan ürün gönderilmek üzere paketlenir.  Kargo, kurye ya da diğer teslimat yolları ile ödeme yapan müşterinin yazmış olduğu adrese ürün gönderilir.

Müşteri ve tüketicilerin hakları

Müşteri ve işletme arasında direk olarak yapılan online alışveriş sistemlerine B2C elektronik ticaret adı verilmektedir. Bu tür ticarette, e-ticaret site sahibi tarafından siteye konulan sözleşmeler sayesinde her iki tarafında tüketici ve üretici olmak üzere hakları bulunmaktadır.

B2C e-ticareti nasıl yapılır

İnternette B2C e-ticaret yapmak isterseniz Neticaret’in elektronik ticaret yapabilmeniz için geliştirdiği ve bütün işlemlerin gerçekleştirebilmesi için dizayn edilen, kolay kullanım ve kurulum özelliklerine sahip olan e-ticaret paketlerini tercih edebilirsiniz. Bu paketler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için 0 212 256 60 00 ’ı arayabilir ya da sağ üst kısımda bulunan butondan ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle