Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Elektronik Ticaret Sistemlerinin Tarihi Elektronik Ticaret Sistemlerinin Tarihi
büyüteçli klavye

E-ticaretin bir diğer anlamı elektronik ticaret'tir. Elektronik ticaret 1990 yılların ortasına doğru ortaya çıkmıştır ve internet üzerinden ticaretin elektronik olarak yapılmasını sağlamaktadır.

Elektronik ticaretin gelişmesi

Her geçen gün elektronik ticaret kullanımı hızla artmaya devam etmiştir. Çünkü elektronik ticaret sayesinde üretilen malların tanıtımı satışı ve ödeme işlemleri internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliniyor. Elektronik ticaretin 3 aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalardan ilki ürünün reklamının yapılması yani tanıtılmasıdır. İkinci aşama ise ürünlerin siparişlerinin alınması ve ödeme yapılmasıdır. Son aşama ise ödemesi yapılan ürünün satıcı firma tarafından adrese teslim edilmesidir.

Firma ve şirketler neden elektronik ticaret tercih ediyor

Elektronik ticaret sayesinde firma ve şirketler Türkiye ve Dünya'daki bir çok kitleye ulaşmayı başarmış ve bu sayede e-ticaret kavramını ortaya koymuşlardır. Özellikle 2000'li yıllarda bir çok ürün satan kurum elektronik ticarete geçmiştir. Bu sayede kendilerini daha iyi tanıtma ve internet üzerinden kolay bir şekilde ticaret yapmayı başarmışlardır.

Eski yöntemlerle yapılan ticareti kolaylaştıran elektronik ticaret bir çok sıkıntıyı da ortadan kaldırmıştır. Müşterinin ürünü almak için alışveriş yapacağı yere gelmesi yerine verilen siparişler teslim edilerek ödeme alınmaya başlanmıştır.

E-ticarette reklam ağının gelişmesi müşteri ve firma arasında büyük bir bağ kurmuş, yapılan istatistikler sayesinde kişiye en uygun ürünler internet üzerinden pazarlanmaya başlanabilmiştir. Elektronik ticaret hayatımıza girdiğinden beri bir çok kullanıcı kredi kartları ile internetten online ödeme alışkanlığı kazanmış ve teknolojinin getirmiş olduğu gelişmeleri takip etmeyi başarabilmişlerdir.

Toplam elektronik ticaret hacmi ne kader

Dünya üzerinde 2001 yılında yapılan e-ticaret hacmi yaklaşık olarak 65 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. 2007 BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) nin vermiş olduğu raporlara göre Türkiye e-ticaret hacmi ise yaklaşık olarak 5.537,17 TL'dir. 2012 Temmuz ayı raporlarına göre ise Türkiye e-ticaret hacmi 3 milyar 186 milyon TL. Yani üretici ve tüketiciler artık elektronik ticaret yaparak bütün ihtiyaç ve satışlarını karşılamaktadırlar.

Elektronik ticaret / e-ticaret kanunu

E-ticaretin bu kadar yaygınlaşması ise E-ticaret kanununun meclise sunulmasına sebep olmuştur. İlk olarak 2010 yılında meclise sunulan tasarı kabul edilmemiş bunun üzerine 2011 yılında E-Ticaret Kanun Tasarısı tekrar meclise gönderilmiştir. Ancak henüz yürürlüğe girmemiştir.Bu yasa tasarısının yapılmasının en büyük sebebi e-ticaret yapan ya da ürün satışı olan firmaların adres ve yer bildirimlerini, satışlarını ve diğer bilgileri tek bir çatı altında toplama isteğindendir.

Neticaret Türkiye’nin E-ticaret Sağlayıcısı Anasayfa: Elektronik Ticaret

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle