Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Elektronik Ticaret Elektronik Ticaret

Neticaret Elektronik Ticaret Yazılımlarını Keşfedin


Elektronik ticaretin geçmişi hakkında detaylı bilgi vermeden önce nasıl elektronik ticaret yapabilirsiniz ondan bahsedelim. Elektronik ticaret yani e-ticaret sizlerin internet üzerinden bütün kredi kartlarından çekim yaparak ürün satmanızı sağlayan bir sanal ortamdır. Yani e-ticaret siteleri ile sanal bir mağazaya sahip olursunuz. Bu sanal mağaza sayesinde web tabanlı siteler üzerinde ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bir tek kredi kartıyla değil havale ve kargoda kapıda ödeme gibi ödeme sistemleri ile de ürün satışı yapabilirsiniz.

 

E-ticaret sitesi açmak için ise bir e-ticaret yazılımı kullanmanız gerekmektedir. E-ticaret yazılımları size iki özellik sunmaktadır. Bu özelliklerden bir tanesi yönetim paneli diğeri ise ürünlerinizi satacağınız internet sitesidir. Elektronik ticaret yapmadan önce mutlaka güvenli ve hızlı e-ticaret yazılılarını araştırmanız gerekmektedir. E-ticaret yazılım paketlerini aldıktan sonra sizlere bir site açılır ve bu sitenin bir de yönetim paneli bulunmaktadır. Sizler yönetim panelinizden ürün ekleme, sayfa ekleme, ürünleri kategorize etme,sipariş ve ödeme, tasarımı değiştirme gibi tamamen sizin yöneteceğiniz özellikler bulunmaktadır. Bu paneli sadece siz görürsünüz. Müşterileriniz ise ürünlerinizi tanıttığınız ve belirli bir fiyat ile ödeme seçeneklerini sunduğunuz resimli ürünlerinizi görmektedir. Müşteri bu sitenize girer. Alacağı ürünü beğenir ve ödeme butonuna basar. Ödeme tamamlandığı anda siparişini vermiş olur. Sizlerde sipariş panelinizden ödemenin hesabınıza geçtiğini görür ve ödeme bilgilerini yazan müşteriye ürünü kargolarsınız.

 

E-ticaret sitesi yapabilmeniz için ise belirli şartlar bulunmaktadır. Tabi bu şart kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız geçerlidir. Bir şirketinizin olması gerekir. Şahıs şirketi olmanız fark etmez. Ardından bankaya başvuru da bulunarak sanal pos almanız gerekir. Elektronik ticaret yazılımlarını yapan şirketler sanal posunuzu kısa bir sürede sisteminize güvenli bir şekilde entegre ederler. Eğer sanal pos alma durumunuz yoksa belirli komisyon oranları ile büyük şirketler sizlere sanal poslarını kullandırabilmektedir. E-ticaretin nasıl yapılacağına dair detaylı bilgi verildi. Şimdi elektronik ticaretin çıkış noktasını ve nasıl bu denli meşhur bir yazılım olduğundan bahsedelim.

 

Elektronik ticaret bir diğer adı ile e-ticaret son yıllarda oldukça kullanılmaya başlanan bir yazılım sistemi olmayı başarabilmiştir. Özellikle 1995 yılından sonra internet kullanımının hızlı bir şekilde artması üreticileri ticareti elektronik bir ortamda yapmasına sebep olmuştur.

 

Elektronik ticaret bilgisayar yazılımları sayesinde üretilen mal ve hizmetler internet üzerinden de satılmaya başlanmıştır. Ayrıca bu mal ve hizmetlerin tanıtımı yine bilgisayar ağları sayesinde yapılabilinmektedir. Ürün tanıtımı, ürün satışı, dağıtım ve ödeme işlemleri internet siteleri sayesinde güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Elektronik ticaret temel olarak üç parçaya ayrılabilir. Bunlar reklam ve tüketici pazarının araştırılması, online ödeme ve sipariş, kargo ve kurye gibi iletim yolları ile teslimat.

 

Bilindiği üzere 2000’li yıllarda tüm dünyada ticaret serbestleştirilmiştir. 21. Yüzyılın başından itibaren yaşanan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak elektronik ticaret ortaya çıkmıştır. Eskiden geleneksel pazarlama yöntemleri kullanılmaktaydı. E-ticaret yazılımlarının gelişmesi ile birlikte kurum ve kuruluşlar internet üzerinden de pazar arayışına girmişlerdir. Bu sayede sadece üretim yapılan yerdeki kitleye hitap etmek yerine küresel bir şekilde tüm dünyaya hitap etmeye başlamışlardır. 2000’li yılların öncesinde bir çok kuruluş müşterilerine tv, gazete, radyo gibi herkesin kullandığı alanlardan ulaşmaktaydılar. Bu yöntem hala devam etmektedir. Ancak teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve neredeyse her bireyin interneti kullanması üzerine elektronik ticaret her geçen daha fazla önem kazanmaya başlamış ve kuruluşların öncelikli tercihi olmayı başarmıştır.

 

Elektronik ticarette kullanılan araçları ise internet, telefon, mail, bilgisayar, elektronik cihazlar, para transferleri, bankalar, ürünler, yazılım sistemleri olarak ayırabiliriz. Yani iki kurum ya da iki birey arasında temas kurulmadan internet üzerinden e-ticaret yapılmasını sağlayan sistemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Elektronik ticaretin bu denli fazla kullanılmasının sebebi ise internet üzerinde alınan güvenlik önlemleri ve kredi kartlarının kolay bir şekilde kullanılarak taksitli alışveriş yapılabilme imkanıdır. Müşteri siparişini online bir şekilde kredi kartı ile verir. Ardından üretici ya da firma ürünü tüketiciye teslim eder. Bu şekilde yapılan bir ticaret hem hızlı, hemde güvenlidir. Örneğin haftanın 6 saatinde çalışmak zorunda kalan bir bireyin istediği ürünü almak için firma, dükkan, bayi vb. yerlere gitmesine gerek kalmamaktadır.

 

Eskiden elektronik ticaret kapalı bilgisayar ağları üzerinden gerçekleşmekteydi. Ancak bu tarzda yapılan uygulamaların maliyeti oldukça fazlaydı. Son yıllarda ise herkese açık olarak yapılan elektronik ticaret hem hızlı bir şekilde hem de isteğe uygun bir şekilde insanların alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Bu yüzden son yıllarda KOBİ’ler elektronik ticareti daha fazla tercih eder hale gelmişlerdir. Bilindiği üzere KOBİ küçük ve orta ölçekli işletmelerin kısaltılmasıdır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler dünya üzerindeki ticarette daha fazla yer almayı e-ticaret yazılımları sayesinde başarabilmişlerdir. Elektronik ticaret sayesinde kişilere özel üretimler yapılmaya başlanmıştır. Bunun gibi bir çok artısı da bulunmaktadır. E-ticaret sayesinde kurum, kuruluş, firma, kobi ürünü satmak istediği hedef kitleye internet sayesinde ulaşabilmektedir. Elektronik ticaretin bir diğer avantajı ise ürünlerin kalitesinin bu sistem sayesinde artmasıdır. İnternet üzerinde rekabetin her geçen gün artmasından dolayı üreticiler internette piyasaya sürecekleri ürünlere daha çok önem vermişlerdir.

 

Elektronik ticaret sayesinde ekonominin en büyük eksikliklerinden biri olan talep esnekliğinin de önüne geçilmiştir. Tutulan kayıtlar sayesinde talebe göre ürün üretilmektedir. Bu sayede arz ve talep ilişkisi olumlu bir yönde etkilenmekte ve ekonomilerde canlanmaktadır. Eski usul yapılan pazarlama yöntemlerinde talep fazlası olarak üretilen mallar hep ziyan olmuştur. Ancak bu ziyan oranı elektronik ticaret sayesinde son yıllarda oldukça fazla azalmıştır. Elektronik ticaretin kullanılması oldukça avantajlıdır ancak kullanılacak yerin (örneğin ülke) tespit edilmesi de bir o kadar önemlidir. Özellikle gelişememiş ülkelerde elektronik ticaret sadece Pazar araştırması yapılmak için kullanılabilir.

 

E-ticaret oldukça mantıklı ve insanlık için yararlı bir yazılımdır. Bu yazılıma verilen önem her geçen gün artmaktadır. Hatta artık sadece internet üzerinden ürün satan alışveriş şirketleri kurulmaktadır. Çünkü elektronik ticaret siteleri sayesinde üretici ve kitle arasında doğrudan bir ilişki kurulabilinmektedir. Bu şekilde kurulan bir ilişkide ürünlerin üretim maliyeti az olur, tüketiciye de ürün hızlı bir şekilde iletilir. Örnek olarak şu anda internet üzerinden bir alışveriş yaptığınızda en geç 2 gün içerisinde ürününüz size sağlıklı bir şekilde teslim edilmektedir.

 

Elektronik ticaretin bir diğer avantajı ise yeni kurulan şirketlerin çok kısa bir sürede ilk 500’e girmesini sağlamasıdır. Bundan yıllar önce kurulan interneti kullanmayan şirketler, elektronik ticareti kullanan yeni şirketlerin arkasına düşmeye başlamışlardır. Çünkü yerel bir işletmenin internet tabanlı sistemleri kullanan bir şirketin ulaştığı kitleye ulaşması imkansızdır. Bu yüzden son son yıllarda şirketler artık elektronik ticarete yönlenmiş ve neredeyse her şirket bir e-ticaret sitesi açmaya başlamıştır. Yaşanan bu gelişmeler ise e-ticaret kanununun meclise yatırılmasına bile sebep olmuştur.