Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticarette En Çok Kullanılan Ödeme Sistemleri E-ticarette En Çok Kullanılan Ödeme Sistemleri
ödeme sistemi

E-ticaret internette online alışveriş yapılabilmesi için geliştirilen yazılım programlarına verilen genel bir isimdir. Bu yazılımlarda farklı online ödeme tipleri kullanılabilmektedir. En çok kullanılan online ödeme sistemleri ise sırası ile sanal pos, havele, kargo, eft, ipara, paypal, paynet, payu ve mobil ödemedir. Şimdi sırası ile bu ödeme sistemleri hakkında bilgi verelim.

Sanal Pos

Sanal pos kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için gereklidir. Bankalara başvuru yapılarak alınır. Sanal pos başvurusu için şirket olunması gerekir. Bununla birlikte hazır bir e-ticaret sitenizin olması ve bu sitenin bankaların prosedürlerine uyması gerekmektedir. Bu prosedürler arasında ödeme sayfalarında 128bit SSL şifgreleme kullanılması, sitede hali hazırda eklenmiş ürünlerin olması, üyelik, satış, iade ve iptal koşulları, mesafeli satış sözleşmelerinin bulunması gerekir. E-ticaret sitenizin genel bilgileri ve şirketinizin evrakları ile birlikte herhangi bir banka şubesine başvuru yapılır. Başvuru kabul edildiği anda sizlere gerekli olan kullanıcı adı ve şifre gönderilir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptığınız siteden sanal pos modülünüze ulaşabilir ve e-ticaret sitenize entegrasyonunu sağlayabilirsiniz.

Havale – EFT

Herhangi bir bankadan almış olduğunuz hesap numarasına, sitenizden ürün almak isteyen kullanıcılara havale ya da eft yapmalarını sağlayabilirsiniz. Şirket olacağınız ve için şirket hesabı açmanız gerekecektir. Sitenize giren kullanıcılar satın alacakları ürüne tıkladıktan sonra havale ya da eft seçeneğini tıklarla ise karşılarına hesap numaralarınız çıkar. Bu hesap numaralarına ödeme yapmalarını siteniz aracılığı ile kendilerine belirtirsiniz. Ödeme yapıldığı anda e-ticaret sitenizde bulunan form alanları sayesinde müşteri havale yaptığını ve havale bilgilerini sizlere gönderir. Sipariş panelinizden ilgili bildirimi okur, havaleyi banka hesabınızdan kontrol edersiniz. Onayladığınız taktirde ürünü gönderebilirsiniz.

Kargo

Kargo ile ödeme alabilmek için herhangi bir kargo şirketi ile anlaşma yapmanız gerekir. Kargoya şirket olduğunuzu ve e-ticaret ile uğraştığınızı belirterek hesap numaralarınızı verirsiniz. Ardından sizlere özel bir ürün gönderme fiyatı çıkartılır. Kargo ile ödeme yapmak isteyen kullanıcılardan aldığınız siparişleri anlaşma yaptığınız kargo şirketi ile adrese gönderirsiniz. Kargo yetkilisi kapıda müşterilerden kredi kartı ya da nakit olarak ödeme alır. Ardından ay içerisinde belirlediğiniz zamanlarda hesabınıza ödeme yapar.

Paypal, Paynet, Payu, İpara

Online ödeme sistemleridir. Kredi kartı ile ödeme alabilmenizi sağlarlar. Bünyelerinde bulunan sanal posları kullanarak belirlenmiş kriterlerde online ürün satışı ve para transferi yapılabilmektedir. Bu sistemler hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için; http://e-tahsilat.com.tr/online-odeme-sistemleri-neler.html

Mobil Ödeme

GSM firmaları ile yapılan anlaşmalar ile birlikte e-ticaret sitenize kurulan ödeme seçeneğidir. Bu ödeme sistemleri ile müşterilerinizin ödeme yaparken cep telefonlarını kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Cep telefonu hazır kart ise bakiyelerinden düşmekte faturalı ise alınan ürün ücreti faturalarına yansımaktadır. GSM firmaları periyodik olarak cironuzu sizlere ödemektedir.

Bütün Ödeme Sistemlerinin Kullanılabildiği E-ticaret Sistemleri

Neticaret paketleri ile yukarıda anlatılan bütün ödeme sistemlerini sadece dakikalar içerisinde e-ticaret sitenize kurulumunu sağlayabilirsiniz. Özel olarak geliştirilen ve son derece ileri güvenlik önlemlerinin alınmış olduğu e-ticaret yazılımları ile internette güvenli alışverişin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için ürünlerimiz sayfasını ziyaret edebilir ya da ücretsiz online demo talebinde bulunabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle