Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Sitesi Kurduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir E-ticaret Sitesi Kurduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir
dijital pazarlama

E-ticaret internette satış yapılan sistemlere verilen isimdir. Sahip olunan ürünlerin satışlarını arttırabilmek için e-ticaret siteleri kurulur. Kimi işletmeler kurmuş oldukları e-ticaret sitelerinden beklenenin üstünde kazanç sağlarken kimileri ideallerindeki cirolara ulaşamamaktadır. Bunun sebebi e-ticaret sitesi kurarken bazı önemli stratejileri es geçmelerinden kaynaklanmaktadır.

E-ticaret siteleri kullanılan e-ticaret paketleri sayesinde anahtar teslim bir şekilde işletmelere teslim edilebilmektedir. Ardından istenilirse profesyonel tasarımlar yapılmakta ve e-ticaret sitesi işletmenin kalitesini ve aynı zamanda orijinal yapısını ortaya koyabilmektedir. İçerisinde mağazada bulunan yüzlerce ürün eklenmekte ve her şey istenildiği gibi sitenin temelleri atılmaktadır. Bu ana kadar her şey istenildiği gibi yapılmaktadır. Ancak asıl yapılması gereken çalışma bu noktadan sonra başlamaktadır.

E-ticaret sitesi tamamen kurulduktan sonra sağlıklı bir şekilde satış yapılması isteniyorsa dijital pazarlama konusunda tecrübe sahibi olunmalı ve bu sektör üzerine önemli stratejiler belirlenmelidir. Aksi taktirde e-ticaret siteniz yapılmayan çalışmalar ve bakımsızlıktan dolayı bir süre sonra ziyaret edilmez hale gelebilmektedir. Bunun önünde geçebilmeniz için aşağıda konu başlıkları ile anlatacağımız çalışmaları belirli planlar dahilinde yapmanızda fayda vardır.

Arama Motorlarında Yer Alın

Bir e-ticaret sitesine gelen kullanıcılar arasında en değerli olanları arama motorlarından gelen kullanıcılardır. Çünkü almak istedikleri ürün için bilinçli bir şekilde aratma yapmaktadırlar. Bu kullanıcıları sitenize çekebilmeniz için ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU yani SEO konusunda bir uzman ile çalışmanız ya da kendinizi geliştirmeniz gerekir. SEO uzmanları sitenizi arama motorlarının istekleri doğrultusunda düzenlemekte ve sitenize arama motorlarından gelen kullanıcı trafiğini arttırmak için çalışmalar yapmaktadırlar. Bu sebeple ilk olarak bu konuya özen göstermeniz de fayda vardır.

Arama Motoru Reklamcılığı

Bir başlık öncesinde arama motorlarından doğal yollarla gelen kullanıcılar için yapmanız gereken çalışmadan bahsettik. Doğal kullanıcılar için bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak doğal kullanıcıların yanında arama motorlarının sunmuş olduğu reklam alanlarına da önem vermeniz gerekir. Belirli bir bütçe ayırarak, ardından sitenize hangi kelimelerden kullanıcı gelmesini istiyorsanız Google ve diğer arama motorlarından ücretli reklam alabilirsiniz. Bütçenize göre günlük reklam limitleri belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Takibi

Hem arama motoru optimizasyonunda hem de siteye bilinçli kullanıcı çekmekte oldukça etkili olan bir dijital pazarlama seçeneğidir. Sosyal medya da yer almanız yukarıda anlatılan iki konu kadar önemlidir. Özellikle Facebook, Twitter, Google +, Tumblr, Pinterest, haber blogları gibi sitelerde yapacağınız paylaşımlar ve ürün tanıtımları sitenize gelen kullanıcı trafiğini arttıracağı gibi aynı zamanda arama motorlarında sağlamış olduğunuz sıraları da etkileyecektir. Bu sebeple her gün güncel olarak bu sitelerde paylaşımlarda bulunmanız, haberleri takip etmeniz ve sitenize alakalı ürün ya da tanıtımları bu alanda paylamanız da büyük önem vardır.

Mail Marketing Sektörü

Bir diğer önemli merci ise mail marketing sektörüdür. Mail marketing toplu mail gönderebilmenizi sağlayan sistemlerdir. Aynı anda on binlerce kişiye ürün tanıtımları ya da ürünler hakkında yapılabilecek olan indirimlerin haberleri mail olarak gönderilebilmektedir. Bu sektör hakkında ve bu sektörle ilgili çalışmalar yapan firmalar araştırılmalı ve belirli limitlerde kullanımlar yapılmalıdır. Bu sayede kısa süre içerisinde firmanızın tanıtımı düşündüğünüzden daha fazla kişiye tanıtılabilmektedir.

Forumlarda Aktif Olarak Yer Almak

Türkiye’de özellikle webmaster forumları başta olmak üzere bir çok bilişim forumu bulunmaktadır. Genel olarak ürün satışlarının gerçekleştirildiği, siteler, sosyal medya ve arama motorları hakkında yeni haberlerin tartışıldığı alanlardır. Forum sitelerinde aktif olarak yer almak hem sitenizi için yapabileceğiniz yeni çalışmalardan haberdar olmanıza hem de sitenizde satışa sunmak istediğiniz ürünlerin bu forumlarda satılabilmesini sağlamaktadır.

Sonuç Olarak Ne Yapılabilir ?

E-ticaret sitesi kurduktan sonra genel olarak dikkat etmeniz kural yukarıda 5 ana başlıkta anlatılmıştır. Dijital pazarlama stratejileri ne kadar etkili uygulanırsa e-ticaret siteleri üzerinden yapılan satış sayısı da o kadar fazla olacaktır. Sitenizi terk etmek yerine bu konular üzerine yoğunluk gösterebilir ya da bu konuları sizlere özel eğitimler ile aktarabilen firmalar ile çalışabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle