Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
İnternette E-ticaret'in Türleri Nelerdir ? İnternette E-ticaret'in Türleri Nelerdir ?

e-ticaret türleriElektronik ticaret iki şekilde sınıflandırılabilmektedir. Ya doğrudan e-ticaret yapılmakta ya da dolaylı bir şekilde e-ticaret gerçekleştirilmektedir. Bu iki sınıflandırma birbirlerine göre benzer özellikler gösterebilmektedir ancak kendi içlerinde farklılıklara sahiptirler. E-ticaret türleri ise 5’e ayrılmaktadır. Bunlar B2B, B2C, C2B, C2C, B2E ticarettir.

Doğrudan E-ticaret Nedir ?

Fiziksel bir anlam taşımayan mal ve hizmetlerin internet üzerinden pazarlanma şekline doğrudan e-ticaret adı verilmektedir. Bu mal ve hizmetlere örnek olarak bilgisayar programları, eğlence ve müzik, görsel olarak ya da işitsel olarak değere sahip olan eserler, danışmanlık ve yardım hizmetleri verilebilir. Uluslararası işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Örnek olarak yurt dışında yapılmış olan bir apple uygulamasının indirilmesi doğrudan ticarete girmektedir.

Dolaylı E-Ticaret Nedir ?

İnternet üzerinden bir ürün ödemesinin yapılması ve ardından sipariş alınması, firma sahibinin ürünü paketleyerek kargo ve kuryeler aracılığı ile müşteriye teslim etmesine ise dolaylı ticaret adı verilmektedir. Örnek olarak bir e-ticaret sitesinden alınan laptop bilgisayar dolaylı ticarettir.

Business to Business (B2B)

Şirketler arasında yapılan ticarete B2B ticareti ismi verilmektedir. Yani üretici ile toptancı firma ya da toptancı ile perakende satışı yapan işletme arasında gerçekleşen ticaret türüdür. B2B e-ticaret sayesinde şirketler arası yapılan elektronik pazarlamada kolaylıklar sağlanmaktadır.

Business to Consumer (B2C)

Şirketlerden tüketicilere yapılan ticarete B2C ticareti denir. Şirket sahip olduğu ürünleri internete koyar ve tüketicilere satışını gerçekleştirir. Bu ticaret türünde ürünün özellikleri, fiyatı ve detaylı site üzerinde gösterilir. E-ticaret sitesinde garanti, ürün teslimi ve diğer sözleşmelerin bulunması ve tüketiciye sunulması gerekmektedir.

Şu an Türkiye’de en çok kullanılan ticaret türüdür. E-ticaret sitesi açan firmalar ürünlerini online ödeme sistemlerini kullanarak satışa sunarlar. En çok kullanılan ödeme sistemleri ise havale-eft, kredi kartı ve kapıda ödemedir.

Consumer to Business (C2B) tüketicilerin firmalar ürün satması, Consumer to Consumer (C2C) tüketicilerin tüketicilere ürün satışı yapması ve Business to Employee (B2E) e-ticaret ise şirketlerin çalışanlara sağlamış ve satmakta olduğu ürünler anlamına gelmektedir.

Fiziksel mağazanız var ise ve internetten ürün satışı gerçekleştirecekseniz dolaylı ticaret yapmakta ve B2C e-ticaret türüne girmektesinizdir. E-ticaret türleri ve internette e-ticaret sitesi açabilmek için daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız 0 212 256 60 00 aramanız ya da sayfanın üst kısımında bulunan butondan demo talebinde bulunmanız yeterli olacaktır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle