Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Türleri Nelerdir ? Elektronik Ticaret Sınıflandırılması E-ticaret Türleri Nelerdir ? Elektronik Ticaret Sınıflandırılması

elektronik ticaret türleriİnternette e-ticaretin iki sınıfı bulunmaktadır. Bu ticaret sınıflandırmaları doğrudan e-ticaret ve dolaylı e-ticarettir. Doğrudan e-ticaret ve dolaylı e-ticaret birbirlerine göre benzerlikler gösterebilmektedirler ancak oldukça büyük farkları bulunmaktadır. Bununla birlikte kullanımakta olan e-ticaret türleri ise sırası ile B2B, B2C, C2B, C2C, B2E e-ticarettir.

Doğrudan E-ticaret

Danışmanlık, yardım, bilgisayar programları, görme ve işitme ile ilgili ürünlerin ticaretine doğrudan e-ticaret adı verilmektedir. Bu e-ticaret türünde satılan mal ve hizmetler fiziksel bir nitelik taşımamaktadır. Örnek vermek gerekirsek internette satışa sunulan bir antivirüs programı doğrudan e-ticaret sınıflandırmasına girmektedir. Bu tarz e-ticarette uluslar arası ticaret internet üzerinden rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Dolaylı E-Ticaret

Son yıllarda hızlı bir ivme ile büyüyen günümüz e-ticareti dolaylı e-ticaret olarak adlandırılmaktadır. Fiziksel mağazalar, üreticiler, firmalar ya da perakendeciler tarafından e-ticaret sitesi açılır. Çeşitli reklam ve tanıtım çalışmaları ile siteye kullanıcı sağlanır. Siteye gelen potansiyel müşteri ödeme yaparak ürün siparişi verir. Ardından ürünü alınan site sahibi, ilgili ürünü paketleyerek kurye ya da çeşitli taşıma hizmetlerini kullanarak müşteriye iletir.

Business to Business (B2B)

İki şirket arasında gerçekleşen e-ticaret B2B e-ticaret denir. Toptancı ile üretici arasında yahut, perakendeci ile toptancı arasında yapılan e-ticaret türüdür. Bu e-ticaret türü sayesinde tedarikçi, üretici ve satış yapan şirketler arasında rahat bir şekilde ticaret yapılması sağlanır.

Business to Consumer (B2C)

İşletme sahiplerinden dolaylı olarak tüketicilere yapılan ticaret türüne B2C ticaret adı verilmektedir. Ürün sahibi ürünlerini internette sergiler. Fotoğrafları, açıklamaları, özellikleri ve fiyatları ile sahip olduğu internet sitesine ekler. E-ticaret sisteminde online ödeme sistemlerini kullanmaktadır. Siteye giriş yapan müşteriler bu eklenen ürünlerden beğendiklerini online olarak satın alabilmektedir. İki taraf arasında elektronik sözleşmeler yapılmaktadır. İşletme yetkilisi sipariş verilen ürünü müşteriye kargo gibi aracı firmalar ile teslimini yapar.

Diğer E-ticaret Türleri

Türkiye’de en çok kullanılan e-ticaret türleri B2B ve B2C’dir. Bunların dışında Consumer to Business (C2B) e-ticaret tüketicilerden firmalar ürün satışı, Consumer to Consumer (C2C) e-ticaret  tüketicilerden tüketicilere ürün satışı ve Business to Employee (B2E) e-ticaret ise şirketlerin çalışanlarına yapmış olduğu satışlar olarak adlandırılmaktadır.

Fiziksel mağazanız var ise sizlerde internette ürünlerinizi pazarlamaya başlayabilirsiniz. Dolaylı ticaret yani B2C ticaret yaparak sahip olduğunuz ürünleri bütün özellikleri ve fiyatları ile birlikte şirketiniz adına açılan sanal mağazanıza ekleyebilir ve internette satış gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki butonu kullanarak online demo talebinde bulunabilir ve satış yapacağınız sitemi ücretsiz olarak inceleyebilirsiniz.

demo butonu

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle