Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
Bir E-ticaret Sitesinde Olması Gereken 5 Kural Bir E-ticaret Sitesinde Olması Gereken 5 Kural
mağaza sanal

Sizce bir e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır ? Neler Gereklidir ? Güvenliği nasıl olmalıdır ?. Türkiye'de e-ticaret sektörü giderek büyümekte ve üreticiler ürünlerini bu sektörde pazarlama ihtiyacı duymaktadırlar. Bu yüzden hangi alandan olursa olsun üreticiler e-ticaret siteleri kurarak ürünlerini en kısa yoldan tüketiciye sunmanın yarışı içersindeler. Yapılan projelerin %95'inde herhangi bir başarı sağlanamıyor, bunun sebebi ise e-ticaret sitelerinin yeterli özelliklere sahip olmaması. Bir e-ticaret sitesinin nasıl olması gerektiğini detaylı olarak açıklamak gerekirse;

1- Güvenir Olmak;

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcıların birçoğu bilinçli olmakla birlikte bilinçli kullanıcılar giderek artmaktadır. Her kullanıcının bir siteden alışveriş yapmadan önce kendine göre belirli ölçütleri bulunmaktadır. Bu kıstaslardan en önemlisi sitenin "güvenilir" olmasıdır. Bu konuyu açmak gerekirse; Sitede erişim sorunu yoksa SSL sertifikası mevcutsa, kullanıcı yorumları doğru ve inandırıcıysa kullanıcı siteye güven duymaktadır. Tabi ki güvenilirlikte ki en önemli etkenlerden birisi fiyat faktörüdür. Piyasanın çok altında ürün satan sitelerin birçoğu güvenilir site sınıfına girememektedir çünkü her ürünün belirli bir maliyeti vardır. Örnek vermek gerekirse bir ürünü 20 site 10 TL'ye satıyorsa siz bu ürünü 3 TL'ye satmaya çalıştığınızda, kullanıcı bu üründe herhangi bir sorun olduğunu rahatlıkla düşünebilir. Bu yüzden fiyat ve üstte yer alan faktörler bir sitenin güvenilir olup olmamasında çok etkilidir.

2- Arama motorları ve Sosyal Medya;

Kullanıcılar sosyal medyada ve arama motorlarında sitenize rahatlıkla ulaşabiliyorsa bu siteye güven duymaktadırlar çünkü bir sitenin arama motorlarında rahatlıkla bulunabilmesi çok basit bir olay olmadığı için kullanıcı bu faktörü de göz önünde bulundurmaktadır. Yani bu işte başarılı olmanın asıl faktörü "Para kazanmadan önce para harcamaktır." Büyük alışveriş sitelerinin birçoğu ulusal gazete ve televizyonlarda reklamlar vermektedirler, bu siteler bile para harcıyorsa sizinde onlarla mücadeleye girebilmeniz için para harcamanız gerekmektedir. Tabi ki parayı en verimli şekilde kullanmak kilit noktadır bu yüzden arama motorları ve sosyal medyanın size çok katkısı olacaktır.

3- Tasarım Faktörü;

Bir sitenin hızlı yanıt vermesi çok önemlidir. Hiç bir kullanıcı bir sitenin açılması için 10 saniyeden fazla beklememektedir. Ayrıca sitenin tasarımının kolay ve sade olması kullanıcıya aradığını en kısa zamanda vermesi de çok önemlidir. Yine tasarımın sizin sitenize özel olması da kritik faktörlerden birisidir. Bu yüzden tasarım yaptırırken en iyisini yaptırmak da çok önemlidir.

4- Kullanıcı Yorumları;

Birçok kullanıcı bir ürünü almadan önce kullanıcı yorumlarını okumaktadır. Bu yüzden kullanıcı yorumları kritik faktörlerden biridir fakat bazı siteler bu faktörü kötü bir şekilde kullanmaktadırlar. Bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse; Site sahipleri ürünlerin satılması için sahte fakat olumlu yorumlar eklemektedirler. Bu yorumlar bazen o kadar abartılı olmaktadır ki kullanıcı yorumların sahte olduğunu anladığı an sitenize güveni sıfıra düşmektedir. Bu yüzden sahte olmayan ve abartılı olmayan yorumlardan kaçınmanız büyük önem arz etmektedir.

5- Sipariş - Kargo Aşaması;

Yukarıda ki kritik noktaları etkin bir şekilde uygulasanız bile bu noktayı atladığınızda kullanıcı sitenizden bir daha alışveriş yapmayabilir. Sonuçta kullanıcılar en kısa zamanda, sipariş verip parasını ödedikleri ürünü almak isterler. Bu yüzden ürünü ne kadar kısa zamanda paketleyip kullanıcıya sunarsanız o derece de olumlu bir dönüş alırsınız. Toparlamak gerekirse yukarıda ki noktalara uyarsanız kullanıcı sitenizden memnun kalacak ve her memnun kalan kullanıcı hem arkadaşlarına önerecek hem de tekrardan alışveriş yapacaktır. Bu yüzden yukarıda ki faktörler bir e-ticaret sitesinde kesinlikle uyulması gereken noktalardır.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle