Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır ? E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalıdır ?
eticaretci

Aklınızda e-ticaret sitesi açmak varsa detaylı bir araştırma yapmanızda fayda vardır. Bu sektör oldukça karmaşık bir o kadarda dikkate alınması gereken prosedürlere sahiptir. Özellikle e-ticaret sitesi nasıl olmalı sorusu sorulmalı ev bu sorunun bütün cevapları araştırılmalıdır. Neticaret olarak 12 yılın vermiş olduğu tecrübe ile birlikte bir e-ticaret sitesinin nasıl olması gerektiğini alt başlıklar halinde açıklayacağız.

Güvenli Olmalıdır

Sahip olacağınız sitenin bütün güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekir. Kullanılan sunucularda sorunlarla karşılaşmamak için altyapısı sağlam olan firmalar ile çalışılmalıdır. Sunucuların kesinlikle Firewall ve IPS – IDS sistemlerine sahip olması gerekir. Bu sistemler ilerleyen zamanlarda oluşabilecek olan saldırı, tehdit vb. zararlı etkilere karşı anlık çözümler üretebilen programlardır.

Sadece saldırı ve tehdit değil aynı zamanda sunucularınızın yedekleme özelliğinin bulunması da yüksek derece de önem arz etmektedir. RAID5 periyodik olarak sitenizdeki bilgileri güncelleyen RAID5 özelliğinin bulunması veri kayıplarının önüne geçmektedir. Bununla birlikte ödeme sayfalarında müşterilerinizin kart bilgilerinin güvenliğini sağlayabilmek için 128bit ya da bir üst versiyonu olan 256bit SSL şifreleme sisteminin kurulu olması gerekir.

Google ve SEO Dostu Olmalıdır

Açacağınız e-ticaret sitesinde Google modüllerinin kullanılabilmesi gerekir. Otomatik google sitemap oluşturabilmeli ve bu sitemap (site haritası) in google ve diğer arama motorları tarafından tanınabilir halde olması önemlidir. Sitenize gelen kullanıcıların davranışlarını görebileceğiniz Google Analytcs eklentisinin kurulu olması onların sitenizde nasıl hareket ettiklerini görmenizi sağlayacaktır.

Siteye eklenen her içeriğin link uzantısı akıllı linkleme özelliği sayesinde içerik ile alakalı sonuçlar vermelidir. Örnek olarak Abc Ürününün Fiyatları başlıklı bir yazının bağlantı uzantısı www.siteadi.com/3a8dj3lll yerine www.siteadi.com/abs-urununun-fiyatları şeklinde arama motorları tarafından tanınabilmelidir. Aynı zamanda arama sorgularında karşınıza çıkan açıklama ve başlık alanlarının manuel olarak doldurulabileceği bir SEO eklentisi sitenizde var olmalıdır.

Geliştirilir ve Geliştirilebilen Özellikte Olmalıdır

Kullandığınız e-ticaret paketi hizmet almış olduğunuz firma tarafından belirli periyotlar ile geliştirilmelidir. Aynı zamanda özellikle tasarım başta olmak üzere, sizlerde e-ticaret sitenizde değişiklik yapabilmelisinizdir. Şu unutulmamalıdır. Bugün açacağınız ve size oldukça şık görünen bir e-ticaret sitesi birkaç sene sonra demode olabilir. İşte o zaman teknolojiye uyularak istenilen değişiklikler yapılabilmelidir.

Ürün, Sipariş, Kargo Yönetimi Rahat Olmalıdır

E-ticaret sitelerinde en çok üç alanı kullanırsınız. Bunlar sırası ile ürün ekleme, sipariş kontrolü ve kargo takibidir. Özellikle bu alanların kolay ve rahat kullanılabilmesi gerekir. Müşteri sipariş analizi, rahat bri şekilde ürün ekleme çıkarma ve toplu ürün gönderebilme, kargonun nerede olduğunu saatlik öğrenme gibi özelliklerin detaylı bir şekilde rapor çıkartılabilecek halde sizlere sunulabilmesi gerekir.

Ödeme Sistemleri Sorunsuz Bir Şekilde Kurulabilir Olmalıdır

E-ticarette en çok önem verilen konu sitede kullanılacak olan ödeme sistemleridir. Eğer siteniz üzerinden kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız kullanacağınız sanal posların sorunsuz bir şekilde kurulumu sağlanmalıdır. Özel olarak sorunsuz sanl pos ve 3D secure kurulumu kısa sürede rahatlıkla yapılabilmelidir.

Alacağınız Paketin Sizlere Vereceği Ayrıcalıklara Dikkat Edilmelidir

Kullanacağınız e-ticaret paketinde, bir e ticaret sitesinin gereksinimi olan her türlü detay ve özelliğin var olması gerekir. Gelişmiş opsiyon yönetimi, müşteri sipariş analizi, müşteri desteği, toplu mail gönderimi, site yönetimi, aktif ziyaretçiler, blog ve haber yönetimi, sanal pos ayrıntıları, kullanıcı güvenliği, anlaşmalı banka ve kargolar, hediyeler, indirim çekleri ve onlarca özelliğin bir arada size sunulmasına dikkat etmeniz gerekir.

E-ticaret Varsa Neticaret Orada

Neticaret 12 yıllık süre boyunca sahip olduğu tecrübe ve binlerce referansından aldığı tavsiyeler sonucu profesyonel e-ticaret paketlerini kullanabilmeniz için yayına almıştır. Sadece yukarıdaki özelliklerle kısıtlı kalmayıp her ayrıntıyı düşünerek özel yazılımlar geliştirmiştir. Bu yazılımların özelliklerine ulaşabilmek ve bir e-ticaret sitesi nasıl olmalıdır öğrenebilmek için Ürünlerimiz sayfasına tıklayabilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle