Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar E ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Evraklar
e-ticaret gerekli evraklar

E-ticaret sitesi açabilmek için bazı evraklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu evraklar internette online ticaret yapabilmeniz için gerekli olan koşulları yerine getirebilmeniz için istenmektedir. Aklınızda online satış sitesi açmak var ise ve neler yapılması gerektiği, hangi evraklara sahip olunmak zorunda olduğu ve e-ticaret sitesinde hangi belgelerin bulunma zorunluluğu hakkında bilgi sahibi sahibi olmak istiyorsanız buyurun;

1.) Şirket sahibi olunmalı

E-ticaret yapmadan önce mutlaka bir şirketinizin olması gerekmektedir. Şirket sahibi olma zorunluluğunun sebebi internette satış yaparken, satışı yapılan ürünlerin muhasebesinin tutulması ve faturalandırılmak zorunda olmasından kaynaklanmaktadır. Şahıs, anonim ya da limited şirketiniz bulunmadan internette satış yapıyorsanız eğer ileride hukuksal cezalandırmalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2.) Sanal pos için şirket bilgileri

E-ticaret sitelerinde yapılan satışlarda en çok kullanılan ödeme sistemi kredi kartı ile yapılan alışverişler için geliştirilmiş olan sanal poslardır. Bankalardan ise sanal pos alabilmeniz için şirket sahibi olmalı ve şirketinizin bilgileri ile birlikte bankalara başvuru yapmanız gerekmektedir.

3.) E-ticaret sitelerinde olması gereken belgeler

Elektronik ticaret sitesi açmadan önce mutlaka mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, üyelik sözleşmesi ve iade iptal koşullarının sitenizde var olması gerekmektedir. Bu sözleşmeler sitenizden ürün satın alacak olan müşterilerinizin görebileceği bir yerde (genellikle anasayfanın en altında bağlantı verilerek) olması gerekmektedir.

4.) Sanal pos için e-ticaret sistemi

Sanal pos başvurularınızda gerekli olan bir diğer mevzu ise e-ticaret sisteminizin hazır bir şekilde olmasıdır. E-ticaret siteniz açılmalı, içerisinde 3. madde de anlatılmış olan belgeler yer almalıdır. Bunlarla birlikte sitenize ürünlerinizi eklemeli (ürün sayısı fazla ise bir kısmı da olabilir), ürünü satın al butonuna basıldığında 128 ya da 256bit SSL şifreleme sistemleri ile korunmakta olan ödeme sayfalarına yönlendirilebilmelidir.

5.) Havale, eft, kargo ile kapıda ödeme alabilmek için

E-ticaret sistemlerinde en sık kullanılan ödeme sistemleridir. Havale ve eft ile ödeme alabilmek için şirket bilgileriniz ile birlikte bankalardan şirket hesabı açtırabilirsiniz. Kargo ile kapıda ödeme alabilmek için ise yine şirket bilgileriniz ve herhangi bir banka hesabınız ile kargo firmalarına başvurularda bulunmanız gerekmektedir.

NETİCARET YANINIZDA

E-ticaret sitesi açabilmek ve tam anlamı ile internetten satış yapabilmek için yukarıdaki 5 maddeyi yerine getirmeniz gerekmektedir. Neticaret e-ticaret paketlerini tercih ettiğinizde uzun zamanınızı alacağını düşündüğünüz bu evraklar ile ilgili destek Neticaret ekibi tarafından sizlere verilmektedir. Profesyonel e-ticaret paketleri içerisinde en rahat ve en iyi eticaret yapabilmeniz için gerekli olan bütün özellikler mevcuttur. Neticaret sistemlerinin demolarını görebilmek için hemen alt kısımda bulunan butondan online ve ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

demo

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle