Neticaret'in üreticisi Eçözüm Bilgi Teknolojileri A.Ş. Visa Avrupa ‘ya kayıtlı tescilli temsilcidir.
E-ticaret Sitesi Açan İşletmelerin En Büyük Hatası E-ticaret Sitesi Açan İşletmelerin En Büyük Hatası

E-ticaret sitelerinde en çok gözlemlenen sorun, site açıldıktan sonra işletme sahibinin e-ticaret sitesine gerekli önemi vermemesidir. Gerekli önem verilmeyen ve stratejik çalışmaların yapılmadığı e-ticaret siteleri kısa bir süre sonra ziyaret edilmeyen siteler kervanına katılmaktadırlar. Bu sorunun yaşanmasının 2 büyük sorunu vardır. Bunlardan ilki hangi çalışmalar yapılarak siteye kullanıcı trafiği sağlanacağı bilinmemektedir. İkincil olarak ise yapılacak olan çalışmaların bilinmesi ancak bir türlü uygulamaya geçilememesidir.

Her sitede olduğu gibi e-ticaret sitelerine de sağlanacak olan kullanıcı trafiği kolay bir şekilde arttırılabilmektedir. Siteye potansiyel müşteri akışını sağlayabilmek için ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki şekilde çalışma yapılabilmektedir. Şimdi yapılabilecek bu çalışmaların neler odluğu hakkında bilgi vermeye çalışalım.

seoArama motorları için yapılacak çalışmalar

Bir e-ticaret sitesine gelen ve ürün alım potansiyeli en yüksek olan kullanıcılar arama motorlarında aratma yaparak sitenizi ziyaret eden kullanıcılardır. Bu kullanıcılar arama motorlarında (Google, Yandex, Bing, Yahoo vb.) yaptıkları aratmalar sayesinde nokta atışı yaparak sitenizi ziyaret ederler.  Ürün almak isteyen ve alacağı ürün ile ilgili kelime aratması yapan ve alışveriş potansiyeli yüksek olan müşterilerdir. Arama motorlarından kullanıcı sağlayabilmek için arama motoru optimizasyon konusuna hakim olunması gerekmektedir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye daha önce yazılmış olan http://www.neticaret.com.tr/arama-motoru-optimizasyonu-seo-calismalari konu başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya çalışmaları

Sosyal medya siteleri Türkiye’de oldukça popüler hale gelmiştir. Her gün milyonlarca kullanıcı bu sitelerde saatlerce gezinmektedirler. Onlara ulaşabilmenin en kolay yolu ise sosyal medya aktif olarak yer almaktan geçer. Sosyal medya sitelerine üye olup sayfalar oluşturularak bu sitelerde gezinen ve potansiyel müşteri olabilecek kullanıcılara ürün tanıtımları yapabilirsiniz. Sosyal medya arama motorları kadar nokta atışı yapabilen bir çalışma alanı olmasa da dakikalar içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaşmanızı sağlayarak hemen hemen aynı etkide satışlarınızı etkileyebilmektedirler. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için http://www.neticaret.com.tr/blog/sosyal-medya-ticareti konu başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

social mediaBlog ve forum siteleri

Türkiye’de özellikle webmaster ve haber blogları olmak üzere bir çok forum sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin günlük kullanıcı kitlesi milyonlar mertebesinde seyretmektedir.  Genel olarak forum sitelerine giren kullanıcıların hali hazırda internet siteleri de bulunmaktadır. Yani bu sitelerde konu açan kullanıcılar internet ile yakından ilgilenen bir kitledir. Onlara ulaşmanın en yolu ise forumlardan üyelik olarak her gün belirli periyotlarda ürünler hakkında tanıtımların yapılmasıdır. Arama motorlarına forum siteleri yazarak en çok ziyaret edilenleri bulma imkanınız bulunmaktadır. Bu çalışma yapıldığı taktirde sadece forum sitelerinde aktif olarak bulunan kullanıcılara değil aynı zamanda arama motorlarında aratma yaparak bu siteleri ziyaret eden kullanıcılara da ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Blog ve forum siteleri milyonlarca kullanıcın ziyaret ettiği siteler olduğu için yazılmakta olan makaleler arama motorlarının nezlinde daha değerlidirler.

Video siteleri

Youtube, dailymotion, ve izlesene video siteleri başta olmak üzere bütün sitelerden üyelik alarak, ürünleriniz ile alakalı çekmiş olduğunuz videoları bu sitelerde paylaşabilirsiniz. Bu sayede hem kullanıcılara ürünleriniz hakkında canlı bilgilendirmeler yapabilir hem de arama motorlarının video alanlarında üst sıralarda yer alarak sitenize kullanıcı çekebilirsiniz.   

Organik trafiklerin dışında sitelere ücretli bir şekilde trafik sağlamak

Buraya kadar anlattığımız konu başlıkları ücretsiz bir şekilde yapılabilecek ve siteye trafik sağlanabilecek olan çalışmalardı. Bunların dışından ücretli trafiklerin nasıl sağlanabileceği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için http://www.neticaret.com.tr/urun-satisi-arttirabilmek-icin-yapilan-calismalar ve http://www.neticaret.com.tr/blog/e-ticarette-google-adwords-reklamlari sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

Facebookta Paylaş Tweetle